Fotó: Veres Nándor
Egyre nagyobb felháborodást vált ki a vendéglátó-ipari egységek tulajdonosai és alkalmazottai, de a fogyasztók körében is az országos adóhatóság (ANAF) hatáskörébe tartozó adócsalás elleni főigazgatóság (DGAF) „ámokfutása”, amelynek során március 15-e óta országszerte 177 kereskedelmi egység tevékenységét függesztették fel ideiglenesen.
2015. március 30., 17:332015. március 30., 17:33
Az érintett vállalkozók felhívták a figyelmet: az ellenőrök olyannyira komolyan veszik munkájukat, hogy már elenyésző, néhány tízlejes többlet miatt is vendéglátó-ipari egységeket záratnak be, illetve tetemes bírságot rónak ki.
Marosvásárhelyen például a napokban egy gyorsétkezde tevékenységét függesztették fel, mert a pénztárgépben 60 lejjel több pénzt találtak, mint amekkora összeg a számlákon szerepel. A szankció a helybélieket sem hagyta hidegen: a hatósági alkalmazottak által kifüggesztett, az ideiglenes bezárás tényét rögzítő tábla mellé valaki egy fehér papírlapot ragasztott, amelyen az állt: „Szégyellje magát az ANAF, amely bezárta és tetemes bírságot rótt ki az étkezdére 60 lej miatt”, az aláírás szerint pedig a lapot „egy éhes ügyfél” helyezte el a bejáraton.
Zárva tartanának május elsején a tengerparton
A jelenség nemcsak az erdélyi vendéglátósok számára aggasztó: a román tengerparton üzemelő szállodák, valamint kis- és közepes vállalkozások képviselői pénteken Konstancán tárgyaltak arról, hogy milyen lépéseket tehetnének az ideiglenes bezárást lehetővé tevő 2014/91-es számú kormányrendelet ellen.
Az egyik résztvevő üzletember azt javasolta, hogy a tengerparti kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységek tiltakozásképpen tartsanak zárva be a május elsejei minivakáció alatt. „Amennyiben felbukkannak az ellenőrök, így is, úgy is bezárják az egységek 40–50 százalékát” – érvelt a turisztikai szakember.
Ezzel szemben a turisztikai munkáltatókat tömörítő egyesület képviselője úgy vélte: az elképzelés kivitelezhetetlen, hiszen egyrészt már számos üdülő lefoglalta a szállást, ugyanakkor ez a lépés végérvényesen elijesztené a turistákat a román tengerpartról, és inkább Bulgáriába, Görögországba vagy Törökországba utaznának legközelebb.
„Nem hiszem, hogy a rosszindulat mutatkozik meg az ellenőrök részéről, inkább a párbeszéd hiánya, illetve a rendeletet kidolgozók tudatlansága okoz problémát” – magyarázta a munkáltatói szövetség munkatársa. A megbeszélésen az is elhangzott: pontosítani kell, hogy milyen okok miatt zárható be ideiglenesen egy vendéglátó-ipari egység, a hatósági alkalmazottaknak ugyanakkor „civilizáltabb” módon kellene elvégezniük az ellenőrzéseket, hogy az alkalmazottak ne rettegjenek.
Ponta: a médiabirodalmak sem fizetik az adókat
Victor Ponta miniszterelnök az ügyben újságíró kérdésre úgy fogalmazott: az ANAF munkatársai által elkövetett túlkapásokat megfelelő mértékben szankcionálják, a kormányfő ugyanakkor úgy vélte, hogy sok esetben a sajtó túloz, szerinte ugyanis létezik egy „kötelék az adócsaló vállalatok között”.
„Olyan médiabirodalomról is tudok, amely több mint 100 millió lejnyi adóval tartozik az államkasszának – ezek a vállalatok természetesen az adóhatóság ellen harcolnak. Úgy gondolom, az lenne a legjobb, ha a kritikusok először is befizetnék az adókat és illetékeket, mert könnyű úgy bírálni, hogy hatalmas összegekkel tartozunk az államnak. A törvényt mindenkinek be kell tartania” – fogalmazott a kormányfő.
Bodea: Gestapo-módszerekkel operál az ANAF
Eközben Cristian Bodea nemzeti liberális (PNL) szenátor keményen bírálta az ANAF vezetőjét – Gelu Ştefan Diaconut –, akinek „a Gestapo stílusára” emlékeztető módszereire szerinte „Sztálin is büszke lenne”. Bodea közleményében úgy fogalmazott: „másfél évig tartó, az átszervezést célzó kínlódás után az adóhatóság is felébredt, és munkába állt”.
A szenátor rámutatott: az ellenőrökről „nyilvános kivégzésekkel” statuálnak példát, és „már csak a hosszú fekete bőrkabát hiányzik róluk”. A PNL-s politikus Pontát sem kíméli: szerinte a miniszterelnök „gyűlöli azokat, akik maguk szeretnék megkeresni a napi betevőre valót ebben az országban” és „gyötrődik azok miatt, akik nem kinyújtott kézzel várják tőle a minimálbéremelést”.
„A tények elkendőzése zajlik, amelynek nyomán egy egész ország elhiszi, hogy azért vagyunk válságban, mert néhány eladó nem adott számlát 3 lejre, és nem azért, mert a volt pénzügyminiszter – a kormányfő barátja – több millió eurós kenőpénzt fogadott el” – olvasható Bodea közleményében.
A szenátor azt a kérdést is feltette az adóellenőröknek, hogy „vajon a munkaköri leírásukban szerepel-e, hogy nem szabad gondolkodniuk”, vagy az állásinterjún kellett válaszoljanak arra a kérdésre, hogy „eladnák-e az anyjukat”. „Mihez kezdünk azzal a rengeteg munkanélkülivel, miután az ország kisvállalkozásainak felét csődbe vittük?” – zárta közleményét a PNL-s honatya.
Az RMDSZ nem fogadja el a helyzetet
A túlzásba vitt bírságolást Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára is elítélte, mint rámutatott: az állami intézményeknek nem az a feladatuk, hogy rettegésben tartsák a kisvállalkozókat, hanem olyan gazdasági környezetet kellene kialakítaniuk, amelyben a fejlődést és a munkahelyteremtést szorgalmazza.
„A szövetség egyetért azzal, hogy vissza kell szorítani az adó- és vámcsalást, meg kell akadályozni a pénzmosást, azonban úgy gondoljuk, a néhány banis, lejes tévedésekért kirótt büntetések aránytalanul nagyok” – magyarázta Kovács Péter.
A politikus kiemelte: az ANAF elvetette azzal a sulykot, hogy olyan vállalkozásokat zárat be pár baninyi fölöslegért vagy hiányért, amelyek családok napi pénzkeresetének, fenntartásának biztosítói, ezáltal ellehetetlenítve és a csőd szélére taszítva őket. „Az RMDSZ nem tudja elfogadni az ilyen szintű igazságtalanságot” – tette hozzá.
Az ANAF sokak által agresszívnek nevezett akciója egyébként másfajta visszaéléseknek is teret enged: egy Hunyad megyei nő amiatt tett feljelentést a rendőrségen, mert magukat adóellenőrnek kiadó ismeretlenek átverték őt. A nő két társával egy segélyszervezet önkénteseként gyűjtött pénzt jótékonysági célra, amikor egy férfi és két nő megállították őket, adóellenőri minőségben elkérték tőlük a nyugtákat és a pénzt is. Az álellenőrök felszólították őket, hogy menjenek el az ANAF vajdahunyadi székhelyére, de amikor megérkeztek a helyszínre, rájöttek, hogy átverték őket.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
szóljon hozzá!