Adóemelés jöhet. A régi, szennyező autók tulajdonosai többet fizethetnek jövő évtől
Fotó: Csató Andrea
A 15 évnél régebbi, Euro 4, Euro 3 vagy annál alacsonyabb kibocsátási normáknak megfelelő gépjárművek tulajdonosai jövő évtől várhatóan jóval magasabb gépjárműadót kénytelenek fizetni.
2025. augusztus 11., 10:312025. augusztus 11., 10:31
Ezeknek az autóknak az adója a „szennyező fizet” elvnek megfelelően akár kétszer-háromszor is magasabb lehet a jelenleginél a kormány által tervezett módosítás nyomán.
Jelenleg az adót 10 lej/200 cm³ képlet alapján számítják ki.
Például jelenleg egy 1400 és 1600 cm³ közötti hengerűrtartalmú személygépkocsi éves adója 80 lej.
2026-tól azonban, ha az új kritériumot alkalmazzák, az összeg meghaladhatja a 130 lejt.
A hivatalos adatok szerint a Romániában bejegyzett mintegy 9 millió gépjármű közel egyharmada Euro 4-es szennyezési normának felel meg, és legfeljebb 19 éves.
Így a módosítás a régi és környezetvédelmi szempontból kevésbé hatékony gépjárműveket érinti majd, ezek adója emelkedik majd legnagyobb mértékben.
Akár 70 százalékkal is emelkedhet az ingatlanadó a jövő évben bizonyos településeken Ilie Bolojan kormányfő bejelentése szerint. A miniszterelnök közölte, ezekre a korrekciókra a Romániát sújtó költségvetési deficit miatt van szükség.
Nem csak az adójuk befizetését elmulasztók, de az adót naprakészen befizető személyek adatait is nyilvánossá kellene tenni egy, a fejlesztési minisztérium által ismertetett törvénymódosítás szerint.
Temesváron épít gyárat az Elma svájci elektronikai nagyvállalat – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Idén júliusban a forgalomba helyezett új autók száma 26,2 százalékkal nőtt, a teljesen elektromos személygépkocsik eladása viszont 17,8 százalékkal csökkent, utóbbiak piaci részesedése 4,9 százalékról 3,2 százalékra esett vissza.
Jelentős változtatások várhatók a romániai nyugdíjrendszerben, ha a kormány és a parlament rábólint a magánnyugdíjalapok működését szabályozó törvénytervezetre.
A legtöbb európai ország fontolgatja a nyugdíjkorhatár emelését az élettartam növekedése, a demográfiai nyomás, pontosabban a népesség elöregedése, valamint a nyugdíjrendszerekre nehezedő nyomás miatt – ezt mutatják az OECD adatai.
Valahányszor felkapcsoljuk a villanyt vagy elindítjuk a mosógépet, egy olyan gesztust teszünk, amely banálisnak tűnhet. És mégis, ez az egyszerű „kattintás” egy egész hálózatot aktivál.
Minden hat romániaiból alig egy nyaral idén külföldön, a legtöbben autóval indulnak útnak és az utazásra szánt büdzsét nagyon sokan csökkentették a tavalyi évhez képest – erre derül fény egyebek egy felmérésből.
A helyi közigazgatásban meglévő állások 20 százalékának a megszüntetése körvonalazódik Cseke Attila fejlesztési miniszter bejelentése szerint – a karcsúsítást már a második deficitcsökkentő intézkedéscsomagba bele szeretné foglalni a kormány.
Az év első hat hónapjában a nyers adatok szerint 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2024 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!