Eladják. A Fekete-tenger romániai partjai mentén, a Neptun Deep lelőhelyen kitermelendő földgáz nagy része várhatóan külföldre kerül
Fotó: OMV Petrom
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről, hiszen korábban arról volt szó, hogy annak nagy részét Romániában használnák fel. Csakhogy kiderült: az ország nem készült fel ekkora mennyiségű földgáz felhasználására.
2025. január 13., 19:272025. január 13., 19:27
2025. január 13., 19:472025. január 13., 19:47
Az országban egyszerűen nincs igény annyi földgázra, amennyit képes lesz kitermelni a Neptun Deep lelőhelyen, és még a stratégiát sem dolgozták ki a szükséges infrastruktúra fejlesztésére, így a kitermelt mennyiség nagy része várhatóan exportra megy – mutatott rá a HotNews portál összeállításában.
A Neptun Deep lelőhelyen rejlő teljes gázmennyiséget mintegy 100 milliárd köbméterre becsülik, az éves termelés pedig 8 milliárd köbmétert tehet ki. Románia gázfogyasztása évente körülbelül 9-10 milliárd köbméter, tehát meg kellene duplázni a fogyasztást ahhoz, hogy az ország összes gázát felhasználja.
A legnagyobb romániai gázfogyasztók közül az InterAgro csoport műtrágyagyárai bezártak, az Azomureș időnként működik, az ArcelorMittal, az Alro és az Oltchim pedig jelentősen csökkentette termelését. Emellett az Olténia energetikai komplexum területén épülő gázüzemű erőművek megvalósítása késik, még a pályázati szakaszon sem jutott túl. Egyedül a marosnémeti erőművet lehetne 2026-tól üzembe helyezni.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter még tavaly a HotNews-nak arról beszélt, hogy
„Ez egy olyan stratégia, amelynek kidolgozásában az egész román kormánynak, a gazdasági minisztériumnak, a pénzügyminisztériumnak is részt kell vennie...” – mondta Burduja.
Magyarország és Ausztria már régóta vár arra, hogy fekete-tengeri gázt vásárolhasson. Most azonban a németek megelőzték őket, és ők írták alá az első gázvásárlási szerződést az OMV Petrommal.
Burduja 2023 őszén azt mondta, hogy
„A Neptun Deepről származó gáz az offshore-törvény hatálya alá tartozik, és Románia első számú opciót kap erre a gázra, hogy minden hazai szükségletet fedezzen, és arra fogunk törekedni, hogy 2027-ig beruházzunk a műtrágyaiparba, a gyógyszeriparba, hogy ezt a gázt felhasználjuk, ne csak exportáljuk” – mondta Burduja 2023. november 8-án.
Nem sokkal korábban, 2023 szeptemberében az OMV osztrák küldöttsége, a cég vezetőjének irányításával Bukarestbe érkezett, hogy az offshore-törvény módosítását kérje, hogy a Fekete-tengeri gázt exportálni lehessen. „Nem fogunk semmilyen törvényt módosítani” – mondta akkor Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Magyarország már régóta szemet vetett a romániai fekete-tengeri gázra. Az egyik legemlékezetesebb epizód az FGSZ magyar gázipari vállalat 2018-ban Bukarestben rendezett sajtótájékoztatója, amelyen a cég vezetői ironikusan nyilatkoztak a román stratégia hiányáról.
A fekete-tengeri Neptun Deep projektet az OMV Petrom és a Romgaz egyenlő arányban fejleszti. A termelés 2027-ben kezdődik majd. A HotNews értesülései szerint
Míg az elmúlt években az energiaügyi tisztviselők azt ismételgették, hogy a Fekete-tengerből származó gáznak az országban kell maradnia, most, az első exportszerződés aláírása nyomán megváltozott a véleményük.
„A működés első évétől kezdve legalább kétszer annyi gázt fogunk kitermelni, mint Románia jelenlegi hazai fogyasztása. Ezzel összefüggésben határozottan kijelenthetjük, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy a románok kifogynak a földgázból, és országunk kiváltságos helyzetben van a regionális energiabiztonság szavatolásában, beleértve Moldovát is. Ráadásul az európaiaknak exportált gáz után járó bányajáradékot és adókat Romániában fizetik be, és ezek a román állami költségvetés bevételeivé válnak” – mutattak rá.
Az OMV Petrom képviselői a HotNews-nak azt mondták, hogy minden törvényes előírásnak eleget tettek.
„A Neptun Deep a terveknek megfelelően halad, a termelés várhatóan 2027-ben kezdődik. A projekt nagyságrendjét tekintve a termelőknek szokásuk, hogy előre biztosítják a kitermelendő mennyiség egy részének értékesítését. Az ügyletre vonatkozó részleteket nem kommentáljuk. A cég betartja az összes romániai törvényes előírást” – közölte az OMV Petrom.
Mint arról beszámoltunk, a Reuters szerdán közölte, hogy
A Neptun Deep projektből származó, 15 terawattóra földgázra vonatkozó ötéves megállapodás, amelyet korábban nem hoztak nyilvánosságra, azt követően jött létre, hogy Oroszország a múlt hónapban leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást, és az Európai Unió eleve csökkentette az orosz gáz beszerzését az ukrajnai invázió miatt.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
A teljes szerződéses mennyiség Németország 2024-es gázimportjának mintegy 1,5 százalékát teszi ki, és ez lenne az első olyan megállapodás, amely megerősíti a régóta várt mélytengeri projektet, több mint egy évtizeddel azután, hogy a Fekete-tenger romániai szakaszán először találtak gázt.
A Neptun Deep, amely várhatóan 2027-ben kezdi meg a kitermelést, becslések szerint 100 milliárd köbméter (bcm) kitermelhető gázt rejt, ami az EU egyik legjelentősebb földgázlelőhelyévé teszi.
Az OMV Petrom, amely az OMV többségi tulajdonában van, míg a román állam 20,7 százalékos részesedéssel bír benne, először 2012-ben jelentette be, hogy 42-84 milliárd köbméternyi gázt fedezett fel a Fekete-tengeren.
A bukaresti energiaügyi tárca megerősítette a tranzakció tényét. A minisztérium szerint „az OMV Petrom által a Neptun Deep mezőből származó földgázmennyiség 2027 utáni, egy nagy német vállalatnak történő jövőbeli exportjáról szóló információ természetes lépés egy országunk és Európa számára stratégiai jelentőségű projektben”.
Az OMV Petrom és az állami tulajdonú Romgaz, amelyek 50:50 arányban birtokolják a Neptun Deep gázmezőt, 2023-ban hagyták jóvá a projektet.
A cégek azt tervezik, hogy a gázt külön-külön értékesítik, de egy román törvény értelmében a kormánynak elővásárlási joga lesz a projektből származó gázra.
A cégek szerint hatalmas lehetőségek rejlenek további felfedezésekben a Fekete-tenger romániai szakaszán, ahol az ország becslések szerint 200 milliárd köbméternyi tartalékkal rendelkezik, ami hozzájárulhat a régió ellátásának diverzifikálásához.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak az uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást gázkazánok beszerelésére.
Nem nő az áfa – írta Tánczos Barna pénzügyminiszter a közösségi oldalán vasárnap, miután szombaton este még arra utalt, hogy a kormány vizsgálja az általános forgalmi adó növelésének a lehetőségét.
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!