2011. január 31., 10:052011. január 31., 10:05
A marketingszakember Krónikához eljuttatott közleményéből kiderül, bár a kisvállalkozók többsége azt hiszi, hogy folytat marketingtevékenységet, még igencsak távol állunk a tudatos vállalkozásvezetéstől, az ügyfélszerzéstől. A megkérdezett vállalkozók 40 százaléka az éves költségvetésének csupán 2–5 százalékát fordítja marketingtevékenységre, 20 százalékuk esetében ez az arány 5–10 százalék, és csupán 15 százalék szánja kiadásainak több, mint 10 százalékát marketingre. 2010-ben, a megkérdezettek több, mint 70 százaléka folyamodott árkedvezményhez, 40 százalékukra volt jellemző eszköz a szórólap, reklám, illetve az értékesítőknek szánt jutalék. Tavaly a vállalatok 15 százaléka egyértelműen csökkentette az árrését, 25 százalékuk kis mértékben csökkentette. Mintegy 35 százalékuk nem változtatott, 15 százalék kis mértékben növelte és csak 10 százaléknak sikerült nagyobb mértékben növelni az árrést.
A megkérdezett vállalkozók 70 százaléka néha vagy egyáltalán nem méri az ügyfélszerző tevékenységei hatékonyságát, miközben tavaly azok a vállalkozások tudták növelni az árrésüket, akik nem 1–5 százalékot szánnak marketingre, hanem többet. Farkas szerint logikus, hogy ők sokkal optimistábbak is a jövő tekintetében.
A felmérés kiértékelőjéből arra is fény derül, hogy a megkérdezett vállalkozók közel 40 százaléka az idejének több mint 70 százalékában dolgozik ahelyett, hogy az irányítással vagy a vezetéssel foglalkozna. Ugyanakkor közel 40 százalékuk idejük háromnegyed részében aktuális kérdésekkel foglalkozik, ahelyett, hogy a jövőbeli stratégiaalkotásra összpontosítanának. Eközben mindössze csupán 20 százalék engedheti meg magának, hogy ideje kevesebb, mint 30 százalékát szánja a napi gondok megoldására. A vállalkozók több mint fele, az idejének körülbelül 20 százalékát fordítja a múltbeli tévedések kezelésére, a hibák kijavítására. Farkas Levente szerint, ez az időbeosztás jellemző a kisvállalkozókra és az okok is világosan látszanak. „Nem szervezünk, irányítunk, tervezünk, hanem inkább dolgozunk.
A kisvállalkozóknak nincs idejük előre gondolkodni, mert a napi problémákat kell megoldaniuk. Arra csak kevesen jönnek rá, hogy a napi problémák fő oka, pontosan a szervezetlenségben, stratégia nélküliségben keresendő. „dehát nincs idő az ilyesmikre! – mondják gyakran a vállalkozók. Idő mindenkinek ugyanannyi van... a kérdés az, hogyan osztjuk be?” – hívja fel a figyelmet a marketingszakember. Szerinte az időhiány egyik fő oka a „dupla munka”. „Időpazarlás, ha valamit nem megfelelően végzünk el, ezért később megint foglalkozni kell vele. Így a termelésre, tervezésre szánható időből kell lefaragnunk, hogy a korábban elkövetett hibákat korrigáljuk. A hibák pedig mindig a szervezetlenség, vagy a képzetlen, motiválatlan munkatársak miatt vannak. De erre se szánunk időt, tehát egy ördögi kör alakul ki” – mutat rá Farkas Levente.
Bár 2010-hez képest duplázódni látszik azoknak a vállalkozóknak a száma, akik az online marketinggel tudatosan akarnak idén foglalkozni, a marketingre szánható idő, energia, pénz csupán 10 százalékát tervezik az internetmarketingre költeni. Az on-line marketing kapcsán, a különféle adatbázisokba való regisztrálás a legnépszerűbb (50%), közösségi oldalakban, hírlevelekben 25–30 százalékuk gondolkodik. Az ez évi tervek szerint, árkedvezményt, szórólapokat, jutalékot a munkatársaknak, tudatosan irányított szájreklámot, kicsivel több mint 40 százalékuk szeretne használni. A helyi televíziókat, rádiókat többen szeretnék használni mint a tavaly. A megkérdezettek mintegy 15 százaléka szeretné használni ezeket a kommunikációs csatornákat, míg a nyomtatott sajtót kevesebb mint 10 százalék. Eközben a felmérésben résztvevő vállalkozók több mint fele szeretne újabb munkatársakat alkalmazni. 85%-uk termékskála bővítést, szolgáltatásfejlesztést tervez.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.