Veszélyeztetett kapacitás? Bukarest szerint egy új erőmű csökkentené a már meglevő két létesítmény által termelt áram mennyiségét
Felborzolta a kedélyeket Bukarestben, hogy Szerbia újabb erőművet építene a Dunán, a Vaskapunál: a román energiaügyi miniszter máris jelezte, hogy a terv egyáltalán nincs a bukaresti illetékesek ínyére.
2024. augusztus 06., 17:352024. augusztus 06., 17:35
2024. augusztus 06., 17:402024. augusztus 06., 17:40
„Románia nem fog kompromisszumot kötni a Vaskapu I. és II. vízerőművek villamosenergia-termelésével kapcsolatban” – szögezte le hétfőn Sebastian Burduja miniszter.
Burduja hétfőn a Vaskapu I.-hez látogatott, ahol a szerb energiaügyi miniszterrel memorandumot írt alá a két ország közötti gázvezeték megvalósításáról.
„Végül, de nem utolsósorban, a Djerdap III. (a Szerbia és Románia határán építeni terevzett vízerőmű), egy Szerbia területén épülő szivattyús-tározós erőmű témája is szóba került, amely a megvalósíthatósági tanulmány előzetes fázisában van. A szerb fél együttműködik az amerikai Bechtel céggel, amely ezt az előzetes megvalósíthatósági tanulmányt készítette, és egy héttel ezelőtt bemutatták az előzetes adatokat erről a beruházásról és annak lehetséges hatásáról a Vaskapu I. és Vaskapu II. infrastruktúrájára” – mondta Burduja.
Hozzátette, hogy mind a román vízerőműveket üzemeltető Hidroelectrica vezetősége, mind a minisztérium maximális figyelmet fordít ezekre a beruházási tervekre.
– tette hozzá az energiaügyi miniszter. Májusban a belgrádi Bánya- és Energiaügyi Minisztérium sajtóközleményben tudatta, hogy közös munkacsoportot hoztak létre a Vaskapu III: vízerőmű megvalósítására.
Ugyanakkor az illetékes bukaresti minisztérium erre reagálva azt közölte, hogy nem létezik közös munkacsoport, és hogy egy ilyen projektet részletesen meg kell vitatni, mivel jelentős hatással lehet a környezetre és a Duna hajózhatóságára.
„A szerb fél tájékoztatta a román felet arról a szándékáról is, hogy szivattyús víztározós vízerőművet kívánnak építeni a Vaskapunál. A román fél azt válaszolta, hogy Szerbia számára elengedhetetlen, hogy proaktívan kommunikáljon a román féllel erről a projektről. A projekt pozitív lehet, és Románia esetleg hajlandó lenne egyenlő részesedéssel csatlakozni. Másfelől azonban a környezeti és hajózhatósági következményeket alaposan meg kell fontolni, és a szerb fél nem tudja másként megvalósítani ezt a projektet, mint Romániával szoros együttműködésben.
– olvasható a bukaresti minisztérium májusban kiadott közleményében. Korábban már többször fölmerült egy, a Dunán építendő új vízerőműgát ötlete, amely Szerbiával és Bulgáriával partnerségben épülhetne meg.
Ugyanakkor a HotNews.ro hírportál szakértőkre hivatkozva arról ír:
A Vaskapu I. a legnagyobb vízerőmű Romániában és a Dunán, beépített kapacitása 2160 MW (1166 MW a román oldalon), a folyásirányban pedig a Vaskapu II. vízerőmű található 500 MW beépített kapacitással (251 MW a román oldalon).
Mindkét erőművet Szerbiával közösen üzemeltetik.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!