Veszélyeztetett kapacitás? Bukarest szerint egy új erőmű csökkentené a már meglevő két létesítmény által termelt áram mennyiségét
Felborzolta a kedélyeket Bukarestben, hogy Szerbia újabb erőművet építene a Dunán, a Vaskapunál: a román energiaügyi miniszter máris jelezte, hogy a terv egyáltalán nincs a bukaresti illetékesek ínyére.
2024. augusztus 06., 17:352024. augusztus 06., 17:35
2024. augusztus 06., 17:402024. augusztus 06., 17:40
„Románia nem fog kompromisszumot kötni a Vaskapu I. és II. vízerőművek villamosenergia-termelésével kapcsolatban” – szögezte le hétfőn Sebastian Burduja miniszter.
Burduja hétfőn a Vaskapu I.-hez látogatott, ahol a szerb energiaügyi miniszterrel memorandumot írt alá a két ország közötti gázvezeték megvalósításáról.
„Végül, de nem utolsósorban, a Djerdap III. (a Szerbia és Románia határán építeni terevzett vízerőmű), egy Szerbia területén épülő szivattyús-tározós erőmű témája is szóba került, amely a megvalósíthatósági tanulmány előzetes fázisában van. A szerb fél együttműködik az amerikai Bechtel céggel, amely ezt az előzetes megvalósíthatósági tanulmányt készítette, és egy héttel ezelőtt bemutatták az előzetes adatokat erről a beruházásról és annak lehetséges hatásáról a Vaskapu I. és Vaskapu II. infrastruktúrájára” – mondta Burduja.
Hozzátette, hogy mind a román vízerőműveket üzemeltető Hidroelectrica vezetősége, mind a minisztérium maximális figyelmet fordít ezekre a beruházási tervekre.
– tette hozzá az energiaügyi miniszter. Májusban a belgrádi Bánya- és Energiaügyi Minisztérium sajtóközleményben tudatta, hogy közös munkacsoportot hoztak létre a Vaskapu III: vízerőmű megvalósítására.
Ugyanakkor az illetékes bukaresti minisztérium erre reagálva azt közölte, hogy nem létezik közös munkacsoport, és hogy egy ilyen projektet részletesen meg kell vitatni, mivel jelentős hatással lehet a környezetre és a Duna hajózhatóságára.
„A szerb fél tájékoztatta a román felet arról a szándékáról is, hogy szivattyús víztározós vízerőművet kívánnak építeni a Vaskapunál. A román fél azt válaszolta, hogy Szerbia számára elengedhetetlen, hogy proaktívan kommunikáljon a román féllel erről a projektről. A projekt pozitív lehet, és Románia esetleg hajlandó lenne egyenlő részesedéssel csatlakozni. Másfelől azonban a környezeti és hajózhatósági következményeket alaposan meg kell fontolni, és a szerb fél nem tudja másként megvalósítani ezt a projektet, mint Romániával szoros együttműködésben.
– olvasható a bukaresti minisztérium májusban kiadott közleményében. Korábban már többször fölmerült egy, a Dunán építendő új vízerőműgát ötlete, amely Szerbiával és Bulgáriával partnerségben épülhetne meg.
Ugyanakkor a HotNews.ro hírportál szakértőkre hivatkozva arról ír:
A Vaskapu I. a legnagyobb vízerőmű Romániában és a Dunán, beépített kapacitása 2160 MW (1166 MW a román oldalon), a folyásirányban pedig a Vaskapu II. vízerőmű található 500 MW beépített kapacitással (251 MW a román oldalon).
Mindkét erőművet Szerbiával közösen üzemeltetik.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
Az állategészségügyi hatóság Magyarországon és Szlovákiában is ádáz harcot folytat a fél évszázad után újra megjelent ragadós száj- és körömfájás terjedésének megelőzéséért. Románia megengedi a tej és a hús importját a nem fertőzött országrészekből.
Több mint ötmillió lej kárt okozott az állami költségvetésnek adócsalás révén három autóalkatrészekkel kereskedő Temes megyei vállalkozás – derül ki az Országos Adóhatóság (ANAF) hétfői közleményéből.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) legfrissebb elemzése szerint a CASCO-szerződések alapján tavaly kifizetett 10 legnagyobb kárigény összesen mintegy 5,3 millió lejt tett ki.
Romániában nyitott gyárat a holland textilipari nagyvállalat, az Innofa.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!