Kihasználni a lakosság utazási kedvét: szakemberek szerint sajátos vakációs idényre kell készülniük az erdélyi szállásadóknak

Túrázásra, sízésre csábító időjárás. Mostanáig jól alakul a téli szezon, mindenhol telt ház van •  Fotó: Pixabay

Túrázásra, sízésre csábító időjárás. Mostanáig jól alakul a téli szezon, mindenhol telt ház van

Fotó: Pixabay

Hasznukra tudják fordítani az erdélyi és partiumi szállásadók azt a tényt, hogy a koronavírus-világjárvány sem szegte a lakosság utazási kedvét, és a  Covid–19 elleni vakcina megjelenése nyomán a tavasszal, illetve a nyáron még többen tervezik az útra kelést – vallják a Krónikának nyilatkozó szakemberek. Szerintük az ágazatban tevékenykedő vállalkozóknak most nem panaszkodniuk kell, hanem a rendelkezésre álló állami támogatások lehívására és az új kihívásokra való felkészülésre kell összpontosítaniuk.

Bíró Blanka

2021. január 31., 08:572021. január 31., 08:57

2021. január 31., 09:012021. január 31., 09:01

Jól alakult a téli szezon a kisebb erdélyi és partiumi szállásadók szempontjából, a nagy szállodák leleménnyel tudták növelni a vonzerejüket. László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke lapunknak elmondta, a kis- és közepes szállásadók szempontjából jól alakul a téli idény, mindenhol telt ház van, sőt zsúfoltság.

A külföldi sízés lehetősége szinte teljesen megszűnt, ez növelte a belföldi turisztikai célpontok vonzerejét.

Olaszország, Franciaország meghosszabbította a korlátozásokat, így februárban ezekbe az országokba biztosan nem lehet beutazni, utána már véget ér a vakáció, a végéhez közeledik a síszezon.

A nagyobb szállodák a wellnessközpontokban életbe léptetett megszorítások miatt kerültek nehéz helyzetbe, de itt is vannak jó példák, Bálványoson a gasztronómiában emelték magasra a mércét, kültéri tevékenységekkel, kirándulásokkal növelték a szállás vonzerejét, ugyanakkor időpontfoglalással a szaunát, a jacuzzit is lehet használni. Két-három napot tartalmasan el lehet így tölteni még akkor is, ha nincs sípálya a közelben, részletezte László Endre.

Hozzátette, az utazási kedv nem lankadt Romániában, lehetőség is van akár külföldre is menni és maradt egy réteg, amely ezt bevállalja. Így az ország felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára.

Románia korábban nyitott, mint a közép- és nyugat-európai országok többsége, Egyiptomba, Mauritiusra, a Maldív-szigetekre is utaznak romániai turisták,

miközben például Németország egy hónapos késéssel nyitja meg ezt a lehetőséget.

Kimozdulási láz. Románia felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára. •  Fotó: Pixabay Galéria

Kimozdulási láz. Románia felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára.

Fotó: Pixabay

Legyen kártyaolvasó 

A székelyföldi turisztikai klaszter nagy hangsúlyt fektet arra ebben az időszakban, hogy a vendéglátók felkészüljenek az idei évre, és a legtöbbet hozzák ki a sajátos helyzetből – fejtette ki ugyanakkor kérdésünkre László Endre. Elmondta, párhuzamosan két felmérést is készítenek, egyrészt arról, miként vannak felkészülve a szállásadók a kártyaalapú üdülési csekkek fogadására, és hogy milyen mértékben hívják le a kormánytámogatásokat.

Idézet
Ígéret van arra vonatkozóan, hogy 2021-ben is lesznek utazási utalványok. Az országban 1 250 000 közalkalmazott kaphat ilyen csekket, ebből óriási összeg kerül be a piacra”

– irányította rá a figyelmet a klaszter elnöke. A román kormány tervezi, hogy az év végéig meghosszabbítja a papíralapú csekkek érvényességét, miután ettől az évtől már csak kártyán adják ki ezt a támogatást.

A klaszter feltérképezi, hogy a szállásadók közül hányan használják a kártyás fizetési lehetőséget, akinek nincs kártyaolvasója, személyesen is megkeresik, hogy meggyőzzék és segítsék. Sokan mondják, hogy költséges, de ha elmulasztják, elesnek az üdülési csekkektől, figyelmeztet László Endre. Azt is elmondják a vállalkozóknak, hogy a kártyák használatára három lehetőség is van, nemcsak a fizikai jelenléttel lehet terhelni, hanem felhatalmazással távolról is, sőt online is. A három lehetőség közül legalább kettőt építsenek be a turisztikai vállalkozók, javasolja a szakértő.

Nem sírni kell, hanem tenni

A tapasztalatok szerint ugyanakkor az elmúlt évben a turisztikai vállalkozók egy része nem élt a kormánytámogatásokkal. „Bátortalanok voltak, nem bíztak a rendszerben, attól tartottak, hogy fokozottabban ellenőrzik majd őket” – sorolta László Endre. Hangsúlyozta, nyilván minden támogatás felhasználását ellenőrzik, de

Idézet
nem sírni, panaszkodni kell, hanem ki kell használni minden lehetőséget, a rövidített munkaidőtől kezdve, a forgalomkiesés alapján nyújtott támogatásig”.

Mint ismeretes, a tavalyi forgalomkiesés húsz százalékát lehívhatják a turizmusban vállalkozók, az összeget működési költségekre fordíthatják. Ez a pénz a tavalyi mérleg lezárása, valószínű leghamarabb márciusban lesz lehívható. Emellett az alkalmazott nélkül működő kisvállalkozásoknak nyújtandó kétezer eurós egyszeri támogatás lehetőségét is valószínűleg februárban újranyitják, mert maradt meg pénz, ezt az idegenforgalmi ágazatban is kihasználhatják a családi vállalkozások. 

Az elmúlt évben a járványügyi megszorítások miatt elmaradtak az ágazatban a gyakorlati képzések, ezt idén pótolni kell,

véli László Endre. A klaszter ezért már a héten szervez ebben a témában egy konferenciát, arra készülnek, hogy amint a diákok visszamehetnek az iskolába, azonnal kezdhessék el a gyakorlati ismeretek elsajátítását.

Minden válság lehetőség

„Minden válság egy lehetőség is egyben, az erdélyi és partiumi turisztikai vállalkozók kihasználhatják, hogy az utazási korlátozások miatt belföldre szorult a korábban külföldön üdülő fizetőképes vendégkör.

Idézet
Lépéselőnybe kerülnek azok a szálláshelyek, melyek ezt a létszámban is jelentős, ugyanakkor magas vásárlóerővel rendelkező vendégkört meg tudják szólítani”

– húzta alá megkeresésünkre Godra Árpád, a szovátai Ensana Health Spa Hotels értékesítési igazgatója. Hangsúlyozta, a minőségi szálláshelyet, gasztronómiai kínálatot, bel- és kültéri szabadidős tevékenységet kínáló vállalkozásoknak ez a jövőben is nyereséget jelent, középtávon is megalapozhatják a forgalmat, hiszen ha azok a turisták, akiket nagy utazási kedv jellemez, felfedezik ezeket a létesítményeket, a jövőben is felkeresik.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az idegenforgalmi szakember meglátása szerint a Székelyföld e tekintetben jó startpozícióban van, hiszen kisebb kapacitásra van berendezkedve,

a passzív prevencióra figyelők szívesebben választják a kisebb panziókat, kúriákat, kastélyszállókat.

Az elmúlt év utolsó negyedében ugyanis az látszott, hogy a foglalások a kapacitás és a népszerűségi index függvényében nagy szórásban voltak: minél nagyobb volt egy szálloda, annál nagyobb volt a visszaesés a szobakihasználtság tekintetében. Annál is inkább látványos volt a veszteség, hogy ezek a létesítmények 2019-ben nagyon jól teljesítettek. Mivel a járvány miatt a turisták inkább az intimebb szálláshelyeket keresték, a kisebb szálláshelyeknél nem esett vissza ilyen mértékben a forgalom. A medencehasználatra vonatkozó tiltás tovább nehezítette a helyzetet, bár ennek is megvannak a kiskapui. Godra Árpád arra számít, hogy húsvétig ezen a téren nem lesz számottevő lazítás, a társadalmi távolságtartást a vendéglátás minden mozzanatában szavatolni kell.

Túl kell élni, amíg megjelenik a fény az alagút végén

Az utazási kedv továbbra is tetten érhető, Godra Árpád szállodaüzemeltetőként azt tapasztalja, sok az érdeklődő, kérik az árajánlatokat, bár ezekből nem valósul meg foglalás olyan arányban, mint korábban. „Mivel bizonytalanság van a piacon, a vendégek igyekeznek közvetlenül, előzetesen tájékozódni, hogy mi történik a kiszemelt helyszínen. Ez abból is látszik, hogy az online foglalás aránya visszaesett.

Idézet
Látványosan átalakult 2019-hez képest a vendégmagatartás, a foglalás közelebb került az érkezés időpontjához, a korai foglalás eljelentéktelenedett, a döntést utolsó pillanatra halasztják, keresik a rugalmas feltételeket, a díjmentes visszamondás határideje közel került az utazás időpontjához”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember.

Az Ensana szállodák esetében is azt látták, hogy a foglalási ablak lerövidült. Míg 2019-ben átlag 35 nap telt el a foglalás rögzítésétől az érkezésig, ez tavaly már 8 napra csökkent, és folyamatosan rövidül. Ez bonyolítja a vállalkozók dolgát, már nemcsak az esetleges korlátozások nehezítik a tervezést, hanem az utolsó pillanatban történő foglalások is. Emiatt a kereslet vezérelt árrendszer sem működik.

Godra Árpád ugyanakkor aggodalommal figyeli, hogy Nyugat-Európában újabb szigorításokat léptetnek életbe az eddiginél gyorsabban terjedő, Angliában mutálódott vírustörzs miatt. Tapasztalata szerint a Nyugaton történtek járványvonalon és a vele járó következményekkel együtt egy kis késéssel Romániába is begyűrűznek, és Bukarestben már azonosítottak gócpontot. „A február elejét még bizakodóan látom, a február vége, március már kérdéses. Az idegenforgalomban vállalkozóknak élniük kell a kedvezményekkel, ki kell használniuk a kompenzációs rendszereket, mert ez a túlélésről szól. Egyszer csak megjelenik az alagút végén a fény, de addig túl kell élni” – szögezte le Godra Árpád.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

2024. november 07., csütörtök

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot
2024. november 07., csütörtök

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány

Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány
2024. november 07., csütörtök

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba

Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba
2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat
2024. november 06., szerda

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is

Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is
2024. november 06., szerda

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek

A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek
2024. november 06., szerda

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint

Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint
2024. november 06., szerda

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada

A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada