Szembesítették a munkáltatók, vállalkozók Nicolae Ciucával (jobbra, háttal) a kormány elképzeléseinek következményeivel
Fotó: Nicolae Ciucă/Facebook
A Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsa (CNIPMMR) és a Concordia Munkáltatói Szövetség arra kérte Nicolae Ciucát, a román szenátus elnökét, hogy 2024. január 1-jéig ne módosítsák az adótörvénykönyvet, és biztosítsák az üzleti környezet számára a kiszámíthatóságot a következő időszakban.
2023. augusztus 09., 19:192023. augusztus 09., 19:19
2023. augusztus 09., 19:272023. augusztus 09., 19:27
A CNIPMRR szerdai közleményében rámutat, hogy képviselői a Concordia illetékeseivel együtt Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel egyeztettek azokról az intézkedésekről, amelyeket a kormánykoalíció a költségvetési hiány csökkentése érdekében kíván bevezetni. A két munkáltatói szövetség képviselői azt kérték Ciucától, hogy az adótörvénykönyv 2024. január elsejéig ne módosuljon, a kormánykoalíció biztosítsa az üzleti szféra számára a kiszámíthatóságot a következő időszakban,
A két szervezet képviselői azt is elmondták, hogy a beharangozott új intézkedések elfogadása esetén csökkenne a vállalatok versenyképessége, munkahelyek szűnnének meg, magasabb lenne az infláció, az adóbeszedés szintje viszont csökkenne. Megjegyezték továbbá, hogy a biztos adórendszerről a bizonytalan adórendszerre való áttérés nem biztosítana többletbevételt az államkasszának.
Végül, de nem utolsósorban, a munkáltatói szövetségek a közpolitikai javaslatokról szóló vitába való bevonásukra szólították fel a kormánykoalíciót. Közleményük szerint csütörtökön, augusztus 10-én az Európai Bizottság képviselőivel is találkoznak ebben az ügyben.
„Csak így ismerhetjük meg a költségvetési bevételeket előteremtő vállalatok álláspontját, hogy tudjuk, milyen intézkedéseket lehet hozni a következő időszakban anélkül, hogy ez hatással lenne a beruházási környezetre és a magánszektor munkahelyeire” – írta közösségi oldalán a a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke. Kifejtette, a vállalkozók kiszámítható és kiegyensúlyozott adózási feltételeket kívánnak, amelyek lehetővé teszik a válságon való túllépést és fenntartható gazdasági növekedést biztosítanak. Hozzátette, ez egybevág a PNL elképzelésével is.
A volt kormányfő azt írta, a szerdai tanácskozáson egyetértettek abban, hogy a vállalkozói szférának meg kell őriznie erejét, és továbbra is Románia fejlődése motorjaként kell működnie. „Semmiféleképpen nem akarjuk csorbítani a román állampolgárok jövedelmét vagy vásárlóerejét, mint ahogy a vállalatok jó működési körülményeit vagy új beruházásokra való képességét sem” – hangsúlyozta Nicolae Ciucă.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!