Szembesítették a munkáltatók, vállalkozók Nicolae Ciucával (jobbra, háttal) a kormány elképzeléseinek következményeivel
Fotó: Nicolae Ciucă/Facebook
A Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsa (CNIPMMR) és a Concordia Munkáltatói Szövetség arra kérte Nicolae Ciucát, a román szenátus elnökét, hogy 2024. január 1-jéig ne módosítsák az adótörvénykönyvet, és biztosítsák az üzleti környezet számára a kiszámíthatóságot a következő időszakban.
2023. augusztus 09., 19:192023. augusztus 09., 19:19
2023. augusztus 09., 19:272023. augusztus 09., 19:27
A CNIPMRR szerdai közleményében rámutat, hogy képviselői a Concordia illetékeseivel együtt Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel egyeztettek azokról az intézkedésekről, amelyeket a kormánykoalíció a költségvetési hiány csökkentése érdekében kíván bevezetni. A két munkáltatói szövetség képviselői azt kérték Ciucától, hogy az adótörvénykönyv 2024. január elsejéig ne módosuljon, a kormánykoalíció biztosítsa az üzleti szféra számára a kiszámíthatóságot a következő időszakban,
A két szervezet képviselői azt is elmondták, hogy a beharangozott új intézkedések elfogadása esetén csökkenne a vállalatok versenyképessége, munkahelyek szűnnének meg, magasabb lenne az infláció, az adóbeszedés szintje viszont csökkenne. Megjegyezték továbbá, hogy a biztos adórendszerről a bizonytalan adórendszerre való áttérés nem biztosítana többletbevételt az államkasszának.
Végül, de nem utolsósorban, a munkáltatói szövetségek a közpolitikai javaslatokról szóló vitába való bevonásukra szólították fel a kormánykoalíciót. Közleményük szerint csütörtökön, augusztus 10-én az Európai Bizottság képviselőivel is találkoznak ebben az ügyben.
„Csak így ismerhetjük meg a költségvetési bevételeket előteremtő vállalatok álláspontját, hogy tudjuk, milyen intézkedéseket lehet hozni a következő időszakban anélkül, hogy ez hatással lenne a beruházási környezetre és a magánszektor munkahelyeire” – írta közösségi oldalán a a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke. Kifejtette, a vállalkozók kiszámítható és kiegyensúlyozott adózási feltételeket kívánnak, amelyek lehetővé teszik a válságon való túllépést és fenntartható gazdasági növekedést biztosítanak. Hozzátette, ez egybevág a PNL elképzelésével is.
A volt kormányfő azt írta, a szerdai tanácskozáson egyetértettek abban, hogy a vállalkozói szférának meg kell őriznie erejét, és továbbra is Románia fejlődése motorjaként kell működnie. „Semmiféleképpen nem akarjuk csorbítani a román állampolgárok jövedelmét vagy vásárlóerejét, mint ahogy a vállalatok jó működési körülményeit vagy új beruházásokra való képességét sem” – hangsúlyozta Nicolae Ciucă.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!