Fotó: Gov.ro
Módosításokkal fogadta el pénteki ülésén a bukaresti kormány a költségvetési kiadások csökkentését célzó rendelettervezetet – jelentette be a Ciucă-kabinet ülése után Adrian Câciu pénzügyminiszter.
2023. május 12., 12:562023. május 12., 12:56
2023. május 12., 15:072023. május 12., 15:07
Mint részletezte, törölték a tervezetből a doktori címmel rendelkezőknek járó juttatással kapcsolatos előírást, amely szerint a doktori címmel rendelkező állami alkalmazottak csak akkor jogosultak bérpótlékra, ha azon a területen dolgoznak, amelyen a tudományos fokozatukat szerezték. A döntést azzal magyarázta, hogy ezt a korlátozást a hatályban lévő közalkalmazotti bértörvény is tartalmazza.
Módosítás továbbá, hogy a közintézmények csak abban az esetben vásárolhatnak autót, bútort, ha már eljutottak a versenytárgyalás győztesének kihirdetéséig.
Az intézkedések között szerepel a közszférában dolgozók fizetésének befagyasztása, a tárgyakra és szolgáltatásokra – kivéve az egészségügyet és a tanügyet – előirányzott kiadások 10 százalékos csökkentése, az igazgatótanácsokban részt vevők számának korlátozása, a minisztériumi tanácsadók számának 50 százalékos csökkentése.
Câciu elmondása szerint jelenleg a különböző tárcáknál mintegy 900 tanácsadó dolgozik, számuk 450-re fog csökkenni. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a pénzügyminiszteri kabinetben jelenleg hat tanácsadó dolgozik, és teljesítményük, a lojalitásuk, a megbízhatóságuk és a szakmai felkészültéségük alapján dönti majd el, hogy kiktől válik meg közülük.
A pénzügyminiszter tájékoztatása szerint kivételt képeznek azok a hatóságok, amelyek környezetkímélő gépkocsikat vásárolnak a roncsautóprogramon keresztül.
Ahogy azt korábban már bejelentették, a kormány felfüggesztette az alkalmazásokat a közszférában. A rendelet szerint üres vagy átmenetileg megüresedett közalkalmazotti állások betöltésére kizárólag a kormány jóváhagyásával lehet versenyvizsgát vagy vizsgát hirdetni, a létszámstop kiterjed az egészségügyre és az oktatásra is.
Jövő héten fogadja el a kormány a költségvetési kiadások lefaragását célzó intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet – értesült az Agerpres hírügynökség.
Adrian Câciu ugyanakkor pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az államapparátust valóban „karcsúsítani kell”, azonban nem a minisztériumok számának a csökkentése a költségvetési kiadások lefaragásának kulcsa.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy Romániának még a rendelkezésére állnak a 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus forrásai, és a prioritást a vissza nem térítendő európai támogatások 100 százalékos felhasználása kell hogy jelentse. Kifejtette, hogy szerinte a költségvetési kiadások csökkentése a Románia rendelkezésére álló hitelek és projektek okos kezelésén múlik.
Mint ismeretes, a kormány a tervezettnél alacsonyabb költségvetési bevételek miatt kényszerül takarékossági intézkedésekre. Az adóhatóság szerint az első negyedévben az állami bevételek nagyságrendileg egymilliárd euróval kisebbek voltak a tervezettnél, ami az egész évre kivetítve négymilliárd euróval növelné az amúgy is magas (a GDP 4,4 százalékára tervezett) költségvetési hiányt.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!