Fotó: Gov.ro
Módosításokkal fogadta el pénteki ülésén a bukaresti kormány a költségvetési kiadások csökkentését célzó rendelettervezetet – jelentette be a Ciucă-kabinet ülése után Adrian Câciu pénzügyminiszter.
2023. május 12., 12:562023. május 12., 12:56
2023. május 12., 15:072023. május 12., 15:07
Mint részletezte, törölték a tervezetből a doktori címmel rendelkezőknek járó juttatással kapcsolatos előírást, amely szerint a doktori címmel rendelkező állami alkalmazottak csak akkor jogosultak bérpótlékra, ha azon a területen dolgoznak, amelyen a tudományos fokozatukat szerezték. A döntést azzal magyarázta, hogy ezt a korlátozást a hatályban lévő közalkalmazotti bértörvény is tartalmazza.
Módosítás továbbá, hogy a közintézmények csak abban az esetben vásárolhatnak autót, bútort, ha már eljutottak a versenytárgyalás győztesének kihirdetéséig.
Az intézkedések között szerepel a közszférában dolgozók fizetésének befagyasztása, a tárgyakra és szolgáltatásokra – kivéve az egészségügyet és a tanügyet – előirányzott kiadások 10 százalékos csökkentése, az igazgatótanácsokban részt vevők számának korlátozása, a minisztériumi tanácsadók számának 50 százalékos csökkentése.
Câciu elmondása szerint jelenleg a különböző tárcáknál mintegy 900 tanácsadó dolgozik, számuk 450-re fog csökkenni. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a pénzügyminiszteri kabinetben jelenleg hat tanácsadó dolgozik, és teljesítményük, a lojalitásuk, a megbízhatóságuk és a szakmai felkészültéségük alapján dönti majd el, hogy kiktől válik meg közülük.
A pénzügyminiszter tájékoztatása szerint kivételt képeznek azok a hatóságok, amelyek környezetkímélő gépkocsikat vásárolnak a roncsautóprogramon keresztül.
Ahogy azt korábban már bejelentették, a kormány felfüggesztette az alkalmazásokat a közszférában. A rendelet szerint üres vagy átmenetileg megüresedett közalkalmazotti állások betöltésére kizárólag a kormány jóváhagyásával lehet versenyvizsgát vagy vizsgát hirdetni, a létszámstop kiterjed az egészségügyre és az oktatásra is.
Jövő héten fogadja el a kormány a költségvetési kiadások lefaragását célzó intézkedésekről szóló sürgősségi rendeletet – értesült az Agerpres hírügynökség.
Adrian Câciu ugyanakkor pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az államapparátust valóban „karcsúsítani kell”, azonban nem a minisztériumok számának a csökkentése a költségvetési kiadások lefaragásának kulcsa.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy Romániának még a rendelkezésére állnak a 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus forrásai, és a prioritást a vissza nem térítendő európai támogatások 100 százalékos felhasználása kell hogy jelentse. Kifejtette, hogy szerinte a költségvetési kiadások csökkentése a Románia rendelkezésére álló hitelek és projektek okos kezelésén múlik.
Mint ismeretes, a kormány a tervezettnél alacsonyabb költségvetési bevételek miatt kényszerül takarékossági intézkedésekre. Az adóhatóság szerint az első negyedévben az állami bevételek nagyságrendileg egymilliárd euróval kisebbek voltak a tervezettnél, ami az egész évre kivetítve négymilliárd euróval növelné az amúgy is magas (a GDP 4,4 százalékára tervezett) költségvetési hiányt.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!