A bukaresti hatóságok régóta tervezik a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítését
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Legkevesebb 6,5 milliárd euróba kerül majd a két új atomreaktor, amelyet a román állami tulajdonban lévő Nuclearelectrica atomenergia-termelő vállalat épít majd – nyilatkozta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2023. július 20., 17:322023. július 20., 17:32
2023. július 20., 18:122023. július 20., 18:12
A román liberális (PNL) tárcavezető a Reutersnek adott interjúban elmondta, a Nuclearelectrica – amelyben a bukaresti gazdasági minisztérium 80 százalékos részesedéssel rendelkezik – várhatóan az idei év végén aláírhatja a megállapodást a kanadai Lavalin csoporttal, amely azt a CANDU-technológiát birtokolja, amelyet már használnak a cernavodai erőmű két, 706 megawattos reaktorában.
A beruházás keretében felújítanák az egyik, már meglévő reaktort, továbbá két újat építenének CANDU (kanadai deutérium-urán) technológiával, amely hűtőközegként deutérium-oxidot (nehézvizet), fűtőanyagként pedig természetes (azaz nem dúsított) uránt használ.
„A cél az, hogy ősszel aláírjuk a szerződést a Lavalin társasággal, amely a projekt megtervezéséért és támogatásáért felelne, beleértve az Európai Bizottságét” – jelentette ki Sebastian Burduja. A tárcavezető hozzátette, a blokkok megépítésére vonatkozó végső beruházási döntés 2026–2027 között várható, és a kivitelezési költsége mintegy 6-7 milliárd euróra rúghat. Emlékeztetett, hogy a beruházáshoz az amerikai Exim Bank 3 milliárd dolláros hitelt nyújt, a többihez pedig Kanadából és Dél-Koreából várnak kölcsönöket; az energiaügyi miniszter szerint a finanszírozásba az Egyesült Arab Emírségek is beszállhat.
„Az új reaktorokkal együtt az atomenergia-termelés a román energiamix harmadára növekedhet, ennek köszönhetően pedig Románia a Moldovai Köztársaságnak is biztosíthat elektromos energiát” – vetítette előre a Reutersnek a tárcavezető.
Románia a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet idején, 2019-ben a China General Nuclear Power Corporation vállalattal kötött előzetes megállapodást az atomerőmű bővítéséről. Az Amerikai Egyesült Államok ellenvetése miatt 2020-ban a Ludovic Orban nevével fémjelzett jobbközép kormány felkérésére a cernavodai atomerőművet működtető Nuclearelectrica állami vállalat felmondta az együttműködést a kínai vállalattal.
Több mint 3 milliárd dolláros hitelt nyújt az amerikai Exim Bank a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítésére.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
szóljon hozzá!