A bukaresti hatóságok régóta tervezik a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítését
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Legkevesebb 6,5 milliárd euróba kerül majd a két új atomreaktor, amelyet a román állami tulajdonban lévő Nuclearelectrica atomenergia-termelő vállalat épít majd – nyilatkozta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2023. július 20., 17:322023. július 20., 17:32
2023. július 20., 18:122023. július 20., 18:12
A román liberális (PNL) tárcavezető a Reutersnek adott interjúban elmondta, a Nuclearelectrica – amelyben a bukaresti gazdasági minisztérium 80 százalékos részesedéssel rendelkezik – várhatóan az idei év végén aláírhatja a megállapodást a kanadai Lavalin csoporttal, amely azt a CANDU-technológiát birtokolja, amelyet már használnak a cernavodai erőmű két, 706 megawattos reaktorában.
A beruházás keretében felújítanák az egyik, már meglévő reaktort, továbbá két újat építenének CANDU (kanadai deutérium-urán) technológiával, amely hűtőközegként deutérium-oxidot (nehézvizet), fűtőanyagként pedig természetes (azaz nem dúsított) uránt használ.
„A cél az, hogy ősszel aláírjuk a szerződést a Lavalin társasággal, amely a projekt megtervezéséért és támogatásáért felelne, beleértve az Európai Bizottságét” – jelentette ki Sebastian Burduja. A tárcavezető hozzátette, a blokkok megépítésére vonatkozó végső beruházási döntés 2026–2027 között várható, és a kivitelezési költsége mintegy 6-7 milliárd euróra rúghat. Emlékeztetett, hogy a beruházáshoz az amerikai Exim Bank 3 milliárd dolláros hitelt nyújt, a többihez pedig Kanadából és Dél-Koreából várnak kölcsönöket; az energiaügyi miniszter szerint a finanszírozásba az Egyesült Arab Emírségek is beszállhat.
„Az új reaktorokkal együtt az atomenergia-termelés a román energiamix harmadára növekedhet, ennek köszönhetően pedig Románia a Moldovai Köztársaságnak is biztosíthat elektromos energiát” – vetítette előre a Reutersnek a tárcavezető.
Románia a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet idején, 2019-ben a China General Nuclear Power Corporation vállalattal kötött előzetes megállapodást az atomerőmű bővítéséről. Az Amerikai Egyesült Államok ellenvetése miatt 2020-ban a Ludovic Orban nevével fémjelzett jobbközép kormány felkérésére a cernavodai atomerőművet működtető Nuclearelectrica állami vállalat felmondta az együttműködést a kínai vállalattal.
Több mint 3 milliárd dolláros hitelt nyújt az amerikai Exim Bank a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítésére.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!