A bukaresti hatóságok régóta tervezik a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítését
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Legkevesebb 6,5 milliárd euróba kerül majd a két új atomreaktor, amelyet a román állami tulajdonban lévő Nuclearelectrica atomenergia-termelő vállalat épít majd – nyilatkozta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2023. július 20., 17:322023. július 20., 17:32
2023. július 20., 18:122023. július 20., 18:12
A román liberális (PNL) tárcavezető a Reutersnek adott interjúban elmondta, a Nuclearelectrica – amelyben a bukaresti gazdasági minisztérium 80 százalékos részesedéssel rendelkezik – várhatóan az idei év végén aláírhatja a megállapodást a kanadai Lavalin csoporttal, amely azt a CANDU-technológiát birtokolja, amelyet már használnak a cernavodai erőmű két, 706 megawattos reaktorában.
A beruházás keretében felújítanák az egyik, már meglévő reaktort, továbbá két újat építenének CANDU (kanadai deutérium-urán) technológiával, amely hűtőközegként deutérium-oxidot (nehézvizet), fűtőanyagként pedig természetes (azaz nem dúsított) uránt használ.
„A cél az, hogy ősszel aláírjuk a szerződést a Lavalin társasággal, amely a projekt megtervezéséért és támogatásáért felelne, beleértve az Európai Bizottságét” – jelentette ki Sebastian Burduja. A tárcavezető hozzátette, a blokkok megépítésére vonatkozó végső beruházási döntés 2026–2027 között várható, és a kivitelezési költsége mintegy 6-7 milliárd euróra rúghat. Emlékeztetett, hogy a beruházáshoz az amerikai Exim Bank 3 milliárd dolláros hitelt nyújt, a többihez pedig Kanadából és Dél-Koreából várnak kölcsönöket; az energiaügyi miniszter szerint a finanszírozásba az Egyesült Arab Emírségek is beszállhat.
„Az új reaktorokkal együtt az atomenergia-termelés a román energiamix harmadára növekedhet, ennek köszönhetően pedig Románia a Moldovai Köztársaságnak is biztosíthat elektromos energiát” – vetítette előre a Reutersnek a tárcavezető.
Románia a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet idején, 2019-ben a China General Nuclear Power Corporation vállalattal kötött előzetes megállapodást az atomerőmű bővítéséről. Az Amerikai Egyesült Államok ellenvetése miatt 2020-ban a Ludovic Orban nevével fémjelzett jobbközép kormány felkérésére a cernavodai atomerőművet működtető Nuclearelectrica állami vállalat felmondta az együttműködést a kínai vállalattal.
Több mint 3 milliárd dolláros hitelt nyújt az amerikai Exim Bank a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítésére.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!