A fiatal gazdák letelepedését célzó pályázati kiírásban idén a fólia/üvegház alatti zöldségtermesztésre kapták a legnagyobb pontszámot a pályázók
Fotó: Makkay József
A fiatal gazdák letelepedését támogató uniós pályázati kiírásra beérkezett 5640 kérés közül a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) mintegy 3500 gazdapályázatot támogat. A legnépszerűbb romániai agrárpályázat nyertesei számára elkezdődött a hetvenezer eurós támogatási összeg 75 százalékos előlegének a kifizetése. A Krónikának nyilatkozó falugazdász szerint a mai mezőgazdasági felvásárlási árak közepette a sikeres pályázatokból érkező finanszírozás képes ellensúlyozni a piaci gondokat.
2024. július 12., 09:582024. július 12., 09:58
2024. július 12., 10:012024. július 12., 10:01
Valamennyi európai uniós mezőgazdasági pályázat sikerét felülmúlta a fiatal gazdák letelepedését célzó pályázati kiírás. A 2023. november 2. – 2024. január 31. közötti leadási időszakban összesen 5640 pályázatot nyújtottak be elektronikus felületen, megközelítőleg 400 millió euró értékben. A hegyvidéki térségekben élők számára elkülönített keretre 1879 fiatal gazda pályázott. A magas túljelentkezés miatt a pontszámok alapján felállított szigorú rostán sokan kiestek, hiszen a rendelkezésre álló keret 250 millió euró, amiből a pályázatot lebonyolító állami intézmény mintegy 3500 gazdapályázatot tud finanszírozni.
A sikeresen pályázó gazdák 70 ezer eurós, önrész nélküli, vissza nem térítendő támogatáshoz jutnak.
A pályakezdő, fiatal gazdák részéről nagy az igény az uniós pályázatokra
Simon Zoltán detrehemtelepi (mezőségi és aranyosszéki) falugazdász, pályázatíró szakember a fiatal gazdák letelepedését támogató pályázat idei kiírásával kapcsolatban a Krónikának elmondta, hogy az elmúlt évek gyakorlatától eltérően a zöldségtermesztési ágazat élvezett előnyt.
Ez az ágazat több munkaerőt igényel, de jó alternatíva lehet azok számára, akik most szeretnék megalapozni gazdaságukat, agrárvállalkozásukat” – fogalmazott a Krónikának a közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató kolozsvári Pro Agricultura Egyesület munkatársa.
A pályázati kiírás egyik tanulsága szerint a szigorodó kritériumrendszer egyre inkább megköveteli a megfelelő mezőgazdasági szakképzést, azaz a fiatal gazdák számára közzétett pályázatokban elnyerhető magasabb pontszámhoz főiskolai, egyetemi szintű mezőgazdasági képesítés szükséges.
Simon Zoltán a fiatal gazdák boldogulását hátráltató tényezőként határozta meg az egyre több erdélyi településen is megjelenő, és gyors iramban terjeszkedő nagybirtokokat. Ez azért jelent akadályt a kezdő gazda számára, mert ha át is tud venni három másik gazdaságot a sikeres pályázathoz, fejlődéséhez további földeket kell bérelnie, szabad termőföldből pedig egyre kevesebb akad.
Azokkal az agrárvállalkozókkal szemben, akik településenként több száz hektár szántóterületet, kaszálót vagy legelőt bérelnek, a fiatal gazda nem lehet versenyképes, hiszen a tőkeerős farmtulajdonos eleve többet ajánl a bérbeadónak, vagy magasabb áron vásárolja meg az áruba bocsátott földdarabot. A falugazdász szerint törvényi szabályozásra lenne szükség, hogy helyzetbe hozzák a pályakezdő fiatal gazdákat.
,,Figyelni kell rájuk, és minden lehetséges módon támogatni az elindulásukat. Ez
– mutatott rá portálunknak a falugazdász.
Simon Zoltán falugazdász minden mezőgazdasági termelőt pályázásra biztat
Fotó: Makkay József
Ugyanakkor sokan viszolyognak a mezőgazdasági pályázatoktól, mert azt tartják, hogy sok velük a bürokrácia. Simon szerint ez tévhit, mert a pályázatírás oroszlánrészét szakember vállalja: a gazda feladata a szükséges igazolások, papírok beszerzése, elsősorban a helyi önkormányzattól. Aki nem szereti a hivatali ügyintézést, annak ez bonyolult feladat, de általában kis türelemmel és utánajárással mindez megoldható.
– mutat rá a falugazdász, aki hangsúlyozza, hogy ha egy ötéves kifutású pályázatból ,,csupán” 20 százalékos a gazda tiszta jövedelme, az is jelentős bevételt jelent, hiszen a mezőgazdasági tevékenység jövedelmezősége legfeljebb 5-10 százalékos. A mai mezőgazdasági felvásárlási árak mellett a sikeres pályázatokból érkező finanszírozás tudja ellensúlyozni a piaci gondokat.
Az AFIR meghúzta a vonalat az elfogadott és kifizetésre kerülő, a fiatal gazdáknak szánt pályázatok listáján, azonban ígéret van rá, hogy amennyiben sikerül pénzeket átcsoportosítani újabb gazdapályázatok finanszírozására, a későbbiek során további nyertesek kihirdetésére kerül sor – erősítette meg portálunknak Simon Zoltán falugazdász.
Várhatóan hosszú hónapokba telik, amíg a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) eredményt hirdet a fiatal gazda pályázatok ügyében. A legnépszerűbb uniós pályázatra 5600 iratcsomót fogadtak be, az elbírálás viszont nagyon lassan halad.
Hamarosan megjelenik a fiatal gazdák letelepedését célzó pályázat. Az elmúlt évtized legnépszerűbb, európai uniós finanszírozású hazai pályázata iránt óriási az érdeklődés, ezért amint felkerül az AFIR honlapjára, érdemes azonnal benyújtani a pályázatot.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!