Fotó: Pixabay.com
Elkészült a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) gyermekvállalást serkenteni kívánó törvénytervezete, mely szerint többek között a nettó minimálbér összegével támogatnák havonta a három gyermeket vállaló szülőket, több gyerek esetén tovább nőne az összeg.
2023. június 08., 17:522023. június 08., 17:52
A Gigel Știrbu Olt és Mircea Roșca Prahova megyei parlamenti képviselő által kezdeményezett, szinte valamennyi PNL-es kollégájuk által aláírt tervezet indoklása szerint Románia egyik legfőbb közép- és hosszú távú kihívása a demográfiai válság, mely a jövőben súlyos hatást gyakorolhat a munkaerőpiacra, a nyugdíj- és egészségügyi rendszerre.
Emlékeztetnek, hogy a két legutóbbi, 2011-es és 2022-es népszámlálás között 1,1 millióval csökkent a lakosság száma, ami 5,3 százalékos apadást jelent, miközben az egy évnél kisebb gyerekek száma 18, az 5 évnél kisebbeké 8,4, a 10 esztendősnél fiatalabbaké pedig 5,7 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor 1990 és 2021 között Románia 4,16 millió lakost veszített, ami 17,9 százalékos zuhanást fed, ez pedig „drámai, azonnali reakciót követel”.
A kezdeményezők szerint törvénycsomagjuk megoldásokat kínál a gyermekvállalás ösztönzésére, az újszülöttek száma drasztikus csökkenésének megállítására, a gyerekek és a nagycsaládosok támogatására.
Miközben a romániai közvélemény jó ideje a „kiváltságosok” botrányosan magas különleges nyugdíján háborog, szakemberek figyelmeztetnek: mindez csak porhintés ahhoz képest, mekkora veszély fenyegeti a teljes nyugdíjrendszert.
Ennek elérése érdekében a törvénycsomag első, legfajsúlyosabb pontjaként havi pluszjuttatást biztosítanának a két gyermeknél többet vállaló szülőknek: három gyermeknél a nettó minimálbérrel támogatnák havonta a családokat (jelenleg 1898 lej), négy gyereknél a minimálbér másfélszeresével, ötnél a kétszeresével, hatnál pedig az összeg két és félszeresével. Az évek során ahogy nő a minimálbér, úgy gyarapodna a 18 év alatti gyerekek után járó juttatás is.
Mielőtt bárki arra gondolna, hogy a kezdeményezés nagy haszonélvezői a segélyekből élők, munkakerülők lennének, tudni kell, hogy a tervezet fontos feltételhez köti a támogatás utalását:
A törvénycsomag második pilléreként támogatnák bölcsődék és óvodák létrehozását a magán- és a közszféra együttműködése révén: az intézményeket létrehozó vállalkozásoknak egy ideig nem kellene profitadót fizetniük, miközben a helyi önkormányzatok koncessziós szerződés alapján, meghatározott időre ingyenesen területet biztosítanának az új épületek számára.
A harmadik pont a jó ideje csak kísérleti jelleggel, csupán itt-ott működő meleg étel program kiterjesztése lenne: 2035-re valamennyi iskolát bevonnák. Az iktatott tervezetet először a szenátus vitatja meg a parlamentben.
Mint ismeretes, korábban a szintén kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) is előállt – Gabriela Firea családügyi miniszter révén – saját családbarát törvénycsomagjával, mellyel szintén növelni szeretnék a gyermekvállalási kedvet Romániában. A márciusban ismertetett javaslatok többek között áfa- és kamatcsökkentésről, értékutalványok és árengedményekre feljogosító kártyák kibocsátásáról, a szülőket védő irányelvekről szólnak.
Gabriela Firea családügyi miniszter csütörtökön ismertette azt az új, családbarát törvénycsomagot, amellyel növelni szeretnék a gyermekvállalási kedvet Romániában.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!