Fotó: Pixabay.com
Elkészült a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) gyermekvállalást serkenteni kívánó törvénytervezete, mely szerint többek között a nettó minimálbér összegével támogatnák havonta a három gyermeket vállaló szülőket, több gyerek esetén tovább nőne az összeg.
2023. június 08., 17:522023. június 08., 17:52
A Gigel Știrbu Olt és Mircea Roșca Prahova megyei parlamenti képviselő által kezdeményezett, szinte valamennyi PNL-es kollégájuk által aláírt tervezet indoklása szerint Románia egyik legfőbb közép- és hosszú távú kihívása a demográfiai válság, mely a jövőben súlyos hatást gyakorolhat a munkaerőpiacra, a nyugdíj- és egészségügyi rendszerre.
Emlékeztetnek, hogy a két legutóbbi, 2011-es és 2022-es népszámlálás között 1,1 millióval csökkent a lakosság száma, ami 5,3 százalékos apadást jelent, miközben az egy évnél kisebb gyerekek száma 18, az 5 évnél kisebbeké 8,4, a 10 esztendősnél fiatalabbaké pedig 5,7 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor 1990 és 2021 között Románia 4,16 millió lakost veszített, ami 17,9 százalékos zuhanást fed, ez pedig „drámai, azonnali reakciót követel”.
A kezdeményezők szerint törvénycsomagjuk megoldásokat kínál a gyermekvállalás ösztönzésére, az újszülöttek száma drasztikus csökkenésének megállítására, a gyerekek és a nagycsaládosok támogatására.
Miközben a romániai közvélemény jó ideje a „kiváltságosok” botrányosan magas különleges nyugdíján háborog, szakemberek figyelmeztetnek: mindez csak porhintés ahhoz képest, mekkora veszély fenyegeti a teljes nyugdíjrendszert.
Ennek elérése érdekében a törvénycsomag első, legfajsúlyosabb pontjaként havi pluszjuttatást biztosítanának a két gyermeknél többet vállaló szülőknek: három gyermeknél a nettó minimálbérrel támogatnák havonta a családokat (jelenleg 1898 lej), négy gyereknél a minimálbér másfélszeresével, ötnél a kétszeresével, hatnál pedig az összeg két és félszeresével. Az évek során ahogy nő a minimálbér, úgy gyarapodna a 18 év alatti gyerekek után járó juttatás is.
Mielőtt bárki arra gondolna, hogy a kezdeményezés nagy haszonélvezői a segélyekből élők, munkakerülők lennének, tudni kell, hogy a tervezet fontos feltételhez köti a támogatás utalását:
A törvénycsomag második pilléreként támogatnák bölcsődék és óvodák létrehozását a magán- és a közszféra együttműködése révén: az intézményeket létrehozó vállalkozásoknak egy ideig nem kellene profitadót fizetniük, miközben a helyi önkormányzatok koncessziós szerződés alapján, meghatározott időre ingyenesen területet biztosítanának az új épületek számára.
A harmadik pont a jó ideje csak kísérleti jelleggel, csupán itt-ott működő meleg étel program kiterjesztése lenne: 2035-re valamennyi iskolát bevonnák. Az iktatott tervezetet először a szenátus vitatja meg a parlamentben.
Mint ismeretes, korábban a szintén kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) is előállt – Gabriela Firea családügyi miniszter révén – saját családbarát törvénycsomagjával, mellyel szintén növelni szeretnék a gyermekvállalási kedvet Romániában. A márciusban ismertetett javaslatok többek között áfa- és kamatcsökkentésről, értékutalványok és árengedményekre feljogosító kártyák kibocsátásáról, a szülőket védő irányelvekről szólnak.
Gabriela Firea családügyi miniszter csütörtökön ismertette azt az új, családbarát törvénycsomagot, amellyel növelni szeretnék a gyermekvállalási kedvet Romániában.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
szóljon hozzá!