Fotó: Barabás Ákos
Kétszeres bírságot kell fizetniük ezentúl azoknak a magánszemélyeknek és építkezési cégeknek, amelyek engedély vagy szakértő által ellenőrzött terv nélkül módosítanak, illetve bontanak le ingatlanokat, épületrészeket.
2016. augusztus 29., 16:102016. augusztus 29., 16:10
A múlt heti döntés alapján így az eddig 10–20 ezer lejes szankció helyett immár 20–40 ezer lejes bírságot rónak ki az illetékes hatóságok. Ez az első szakasza annak az intézkedéscsomagnak, amelynek keretében a kabinet az építkezési engedélyekre és városrendezési tervekre vonatkozó jogszabályt szigorítja – a június végén bemutatott tervezet szerint a kihágásokért akár ötvenszer nagyobb bírságot is ki lehet majd róni nemcsak az építtetőre, hanem a polgármesteri hivatalokra is. Amint arról a Krónika is beszámolt: a kormány azért látja szükségét a törvénymódosításnak, mert a vonatkozó előírások szinte alig vagy nem változtak az elmúlt 25 évben.
A Profit.ro hírportál beszámolója szerint a bírságok megkétszerezését előíró tervezetet múlt héten fogadta el a parlament. Az előírás szerint így komoly szankció jár minden olyan építkezési munkálatért, amelyet nem létező vagy hiányos, illetve nem engedélyezett terv alapján végeztek el. A bírság kirovása után a projekt tervezőjének saját költségén új műszaki tervet kell készítenie, illetve ki kell egészítenie a meglévőt a hatályos előírások alapján, ezt pedig szakértővel kell engedélyeztetni. Megkétszereződött egy másik típusú bírság is, amelyet abban az esetben rónak ki, ha a kivitelező megakadályozza, hogy az illetékes hatóságok különféle ellenőrzést végezzenek az építőtelepen. Az előírásokat áthágóknak eddig 5000 és 10 ezer lej közötti bírságot kellett fizetniük, ez mostantól 10–20 ezer lej.
Amint arról néhány hete beszámoltunk, a kormány hosszú távú elképzelése szerint az építkezési engedélyekre vonatkozó, immár 1991 óta szinte változatlan formában hatályban lévő törvényt módosítanák. A tervezetről ugyancsak a Profit.ro hírportál számolt be, eszerint például amennyiben a terület- és városrendezéshez szükséges iratcsomót a jogszabályban nem feltüntetett tisztségű személy engedélyezi, a mostani 1000–9000 lejhez képest 10–25 ezer lejes bírság róható ki.
Ötvenezer lejes büntetést kell fizetni, ha az önkormányzat hibás adatokat tartalmazó dokumentációt engedélyez, a bírság jelenleg 1000 és 9000 lej között változik. Ha a polgármesteri hivatal engedély nélkül felépített ingatlanok közművesítését hagyja jóvá, 10 és 50 ezer lej közötti büntetést kell fizetnie, míg abban az esetben, ha a kivitelezést nem fejezik be a megadott határidőig, 10 és 100 ezer lej közötti bírságot rónak ki a mostani 3–10 ezer lejhez képest. Ezenkívül megkétszereznék a most 1000 lejes bírságot, amit akkor rónak ki, ha a beruházó nem közli időben az építkezés elkezdésének dátumát.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
szóljon hozzá!