Fotó: Facebook/Dacia
Ismét a Dacia Románia legértékesebb brandje: az autógyártó helyet cserélt a korábbi listavezető eMAG webáruházzal egy független nemzetközi márkaértékelési és -elemzési tanácsadó cég, a Brand Finance frissen közölt top 50-es rangsorában. A márkaértéken kívül a brandek erősségét is külön mérik: eszerint a Transilvania Bank a „legizmosabb” román terméknév.
2023. szeptember 21., 21:042023. szeptember 21., 21:04
A londoni székhelyű intézet – mely globális, regionális és országos toplistákat is készít, illetve iparágak szerint is rangsorol – legújabb, Romániára vonatkozó elemzésében kiemeli: az éllovascsere az autóipar, illetve az online kiskereskedelem területén tapasztalható ellentétes trendek miatt következett be a rangsorban.
A Brand Finance romániai igazgatója, Mihai Bogdan által jegyzett jelentés szerint a Dacia márkanév értéke 30 százalékos növekedést mutatott egy év alatt, és 1 milliárd 62 millió euróra rúg. Ezzel ismét visszaelőzte a tavalyi éllovas eMAG-ot, amely viszont 15 százalékos visszaesést produkált, és a számítások szerint 877 millió eurót ér.
Fotó: eMag
A globálisan évente több ezer cég teljesítményét vizsgáló, több mint 100 rangsort összeállító nemzetközi márkaelemző cég Romániára vonatkozó jelentése szerint a listavezető-váltás a két érintett iparág ellentétes „útját” tükrözi, melyet a pandémia lezárulta óta járnak be. Az autópiac ugyanis talpra állt, folyamatosan pörög, miután az emberek ismét elkezdtek utazgatni, míg a webes kereskedelem már csak kisebb ütemben növekszik, annak ellenére, hogy a fogyasztók továbbra is kitartóan „költöznek át” az online vásárlási felületekre. Az elemzés készítői szerint a Dacia előretörése amiatt is kiemelkedő, hogy közben francia „anyavállalata”, a Renault öt éve folyamatosan visszaesést könyvel el.
a rangsorban szereplő brandek több mint 60 százalékát az elmúlt évtizedekben alkották, bizonyos esetekben teljesen új iparágakkal együtt (lásd eMAG)” – nyilatkozta Mihai Bogdan igazgató.
Fotó: Brandirectory.com
A két „élvetekedőt” a Dedeman követi. A barkácsáruházlánc – mely a legértékesebb, teljesen román részvényesek tulajdonában lévő cég – megőrizte harmadik helyét, öt százalékos növekedéssel (530 millió eurós érték). A jelentésben megjegyzik, hogy a hagyományos kereskedelem más képviselői is növekedést regisztráltak, amely azt igazolja, hogy talpra állt ez az ágazat is.
A Brand Finance szakemberei nemcsak a márkaértéket vizsgálják: a hitelminősítések mintáját követve az illető védjegy erősségét is „mérik”, a kockázatokat és potenciálokat összesítve, mindezt a vetélytársak hasonló adottságaihoz viszonyítva. Ebben a versenyben az összesítés negyedik helyezettje, a Transilvania Bank jött ki nyertesnek, AAA+, azaz elit minősítéssel.
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyébként a top 20-es romániai listára felkerült brandek értéke 13 százalékkal nőtt egy év alatt (6,6 milliárd eurót tesz ki), ami jócskán meghaladja a teljes román gazdaság 2022-ben jegyzett 4,7 százalékos bővülését. Ennek ismeretében az elemzők szerint kijelenthető, hogy az erős brandek húzóerőnek számítanak zavaros időszakokban is. Ugyanakkor az ukrajnai háború okozta kiszámíthatatlan sokkhatások a jövőben is eredményezhetnek váratlan kilengéseket – olvasható a Brand Finance jelentésében.
Fotó: Brandirectory.com
Ugyanakkor ha a globális top 500-as márkaértékrangsorra tekintünk, az év elején kiadott lista élén amerikai hegemóniát láthatunk: az Amazon vezet (288 milliárd 463 millió euró) az Apple (286,758) és a Google előtt (271,212). A legtöbbet érő európai márka a német Deutsche Telekom, amely a 11. helyre fért fel. A top 25-ben összesen csupán három európai brand található: a Mercedes-Benz 16., a szintén német Allianz Group pedig a 24. helyen áll.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!