Romániában 2022-ben a villamosenergia-fogyasztás 43,72 százalékát megújuló forrásokból állították elő
Fotó: Eurostat/MTVA Sajtóarchívum/MTI
Az EU tagállamai a bruttó villamosenergia-fogyasztásuk átlagban 41,2 százalékát fedezték megújuló energiaforrásokból 2022-ben, ami 3,4 százalékpontos növekedést jelent 2021-hez képest – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
2024. február 21., 16:412024. február 21., 16:41
2024. február 21., 16:492024. február 21., 16:49
Az áramtermelésre használt energiamixben az atomenergia részesedése 22 százalék, a gáz 20 százalék, a szén 17 százalék alatt maradt – idézte az Agerpres hírügynökség a statisztikai hivatalt.
2022-ben a villamosenergia-fogyasztás több mint 70 százalékát Svédországban (83,3 százalék, főként víz- és szélenergiára támaszkodva), Dániában (77,2 százalék, főként szélenergia) és Ausztriában (74,7 százalékát, főként vízenergia) megújuló forrásokból állították elő.
Máltán (10,1 százalék), Magyarországon (15,3), Csehországban (15,5) és Luxemburgban (15,9) volt a legalacsonyabb az aránya a megújuló forrásokból származó villamos energiának.
Összességében a megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia-termelés 2021 és 2022 között 5,7 százalékkal nőtt az EU-ban.
A villamosenergia fennmaradó egyharmada napenergiából (18,2 százalék), szilárd bioüzemanyagokból (6,9) és egyéb megújuló forrásokból (7,5) származott. A napenergia a leggyorsabban növekvő forrás; 2008-ban az EU-ban felhasznált villamosenergia mindössze 1 százalékát tette ki.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!