Fotó: Jakab Mónika
Megállapodás született a villanyáram áráról a román kormánykoalíció szerdai ülésén – állítják egybehangzóan bukaresti sajtóorgánumok.
2022. november 10., 08:112022. november 10., 08:11
2022. november 10., 10:462022. november 10., 10:46
Változatlanok maradnak az energiaár-sapkák a lakossági fogyasztók számára – számolt be szerda este a koalíció döntéséről Marcel Ciolacu. A B1TV-nek nyilatkozva a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke elmondta, továbbra is áfával együtt legtöbb 0,68 lejt fizetnek kilowattóránként az áramért azok a háztartások, amelyeknek a múlt évben az átlagos havi fogyasztása nem haladta meg a 100 kilowattórát; 100,01 és 300 kilowattóra közötti tavalyi átlagos havi fogyasztás esetén a villamos energia ára áfával együtt nem haladhatja meg a 0,80 lejt kilowattóránként, ha a háztartás szeptember elseje után 255 kilowattóránál kevesebb áramot használ el egy hónapban; a 255 kilowattórát meghaladó árammennyiségért a szolgáltató által megszabott árat kell fizetni. A kis- és középvállalkozások továbbra is 1 lejt fizetnek kilowattóránként a villamos energiáért. A kedvezményezettek körét módosítással terveznek kiterjeszteni többek között az egyházakra, az egyszülős, illetve a sokgyermekes családokra, az orvosi segédeszközökre szorulókra, a fővárosi metróvállalatra és a vízművekre – mondta az Agerpres szerint a PSD elnöke. Ciolacu hozzátette: az állam feladata a vállalatok esetleges veszteségeinek, nem pedig „az energiapiaci ügyeskedőknek” a kompenzálása.
A Hotnews.ro és a Digi 24 hírtelevízió szerda este egyaránt arról számolt be, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ vezetői végül
Előbbi azt írja, hogy a döntést sürgősségi kormányrendelet fogja szentesíteni, amely a 2023-as évre hosszabbítja meg az ársapkát, utóbbi szerint viszont arról még nem született döntés, hogy meddig lesznek még szabályozott árak. A hírcsatorna információi szerint az is felvetődött, hogy 2025-ig szabályozzák a villanyáram árát.
Mint ismeretes, jelen pillanatban a háztartási fogyasztók az elfogyasztott energia mennyiségének a függvényében megkülönböztetett árat fizetnek.
Az a háztartás, ahol az elfogyasztott villanyáram-mennyiség nem éri el a 100 kilowattórát 0,68 banit fizet kilowattóránként, 100 és 255 kilowattóra között a tarifa 0,8 lej, 255 kilowattóra felett pedig 1,3 lej.
A kis- és közepes vállalkozások, az élelmiszeriparban és a gyógyszeriparban tevékenykedők, a közszolgálatot ellátók, a közintézmények, az egyházak eközben 1 lej/kilowattórát fizetnek.
A nagy fogyasztók árplafonját 1,3 lej/kilowattórában határozták meg.
A román állampolgárok nagy többségét (95 százalékát) aggasztja az energiaárak alakulása, és csaknem negyedük szándékozik csökkenteni az átlaghőmérsékletet a lakásban – derül ki egy felmérésből.
Keresik a megoldásokat a koalícióban az energiadrágulások ellensúlyozására, de nem lehet visszatérni a szabályozott energiaárakhoz – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!