Fotó: Jakab Mónika
Megállapodás született a villanyáram áráról a román kormánykoalíció szerdai ülésén – állítják egybehangzóan bukaresti sajtóorgánumok.
2022. november 10., 08:112022. november 10., 08:11
2022. november 10., 10:462022. november 10., 10:46
Változatlanok maradnak az energiaár-sapkák a lakossági fogyasztók számára – számolt be szerda este a koalíció döntéséről Marcel Ciolacu. A B1TV-nek nyilatkozva a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke elmondta, továbbra is áfával együtt legtöbb 0,68 lejt fizetnek kilowattóránként az áramért azok a háztartások, amelyeknek a múlt évben az átlagos havi fogyasztása nem haladta meg a 100 kilowattórát; 100,01 és 300 kilowattóra közötti tavalyi átlagos havi fogyasztás esetén a villamos energia ára áfával együtt nem haladhatja meg a 0,80 lejt kilowattóránként, ha a háztartás szeptember elseje után 255 kilowattóránál kevesebb áramot használ el egy hónapban; a 255 kilowattórát meghaladó árammennyiségért a szolgáltató által megszabott árat kell fizetni. A kis- és középvállalkozások továbbra is 1 lejt fizetnek kilowattóránként a villamos energiáért. A kedvezményezettek körét módosítással terveznek kiterjeszteni többek között az egyházakra, az egyszülős, illetve a sokgyermekes családokra, az orvosi segédeszközökre szorulókra, a fővárosi metróvállalatra és a vízművekre – mondta az Agerpres szerint a PSD elnöke. Ciolacu hozzátette: az állam feladata a vállalatok esetleges veszteségeinek, nem pedig „az energiapiaci ügyeskedőknek” a kompenzálása.
A Hotnews.ro és a Digi 24 hírtelevízió szerda este egyaránt arról számolt be, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ vezetői végül
Előbbi azt írja, hogy a döntést sürgősségi kormányrendelet fogja szentesíteni, amely a 2023-as évre hosszabbítja meg az ársapkát, utóbbi szerint viszont arról még nem született döntés, hogy meddig lesznek még szabályozott árak. A hírcsatorna információi szerint az is felvetődött, hogy 2025-ig szabályozzák a villanyáram árát.
Mint ismeretes, jelen pillanatban a háztartási fogyasztók az elfogyasztott energia mennyiségének a függvényében megkülönböztetett árat fizetnek.
Az a háztartás, ahol az elfogyasztott villanyáram-mennyiség nem éri el a 100 kilowattórát 0,68 banit fizet kilowattóránként, 100 és 255 kilowattóra között a tarifa 0,8 lej, 255 kilowattóra felett pedig 1,3 lej.
A kis- és közepes vállalkozások, az élelmiszeriparban és a gyógyszeriparban tevékenykedők, a közszolgálatot ellátók, a közintézmények, az egyházak eközben 1 lej/kilowattórát fizetnek.
A nagy fogyasztók árplafonját 1,3 lej/kilowattórában határozták meg.
A román állampolgárok nagy többségét (95 százalékát) aggasztja az energiaárak alakulása, és csaknem negyedük szándékozik csökkenteni az átlaghőmérsékletet a lakásban – derül ki egy felmérésből.
Keresik a megoldásokat a koalícióban az energiadrágulások ellensúlyozására, de nem lehet visszatérni a szabályozott energiaárakhoz – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!