Fotó: 123RF
Az Európai Bizottság még vizsgálja az uniós helyreállítási mechanizmus keretében Románia által benyújtott második kifizetési kérelmet – közölték szerdán a brüsszeli testület képviselői.
2023. április 20., 08:352023. április 20., 08:35
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint az Európai Bizottság még nem hozott végleges döntést Románia második kifizetési kérelmével kapcsolatban,
A brüsszeli testület azt követően közölte ezt, hogy az európai beruházások és projektek minisztériuma kedden bejelentette, Románia lezárt egy újabb fejezetet az összesen 2,81 milliárd euróról szóló második kifizetési kérelemről folytatott párbeszédben.
A bukaresti szaktárca tájékoztatása szerint tisztázásra vár még az országos helyreállítási terv (PNRR) 129-es és a 133-as számú célkitűzése – legalább 100 MW új elektrolizáló kapacitás telepítéséről szóló szerződések aláírása, illetve nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelésre vonatkozó szerződések aláírása –, amelyekhez 143 millió eurós támogatás van hozzárendelve.
a fennmaradó 143 millió eurót pedig a két mérföldkő teljesítésének megállapítása után kaphatja meg az ország, legtöbb hat hónapon belül. Románia már kidolgozott egy akciótervet ennek a két célkitűzésnek a teljesítésére – szögezték le.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!