Fotó: Barabás Ákos
Már nyomtatják a 2023. januári nyugdíjszelvényeket az emelt összegű nyugdíjakról – jelentette be Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfőn.
2022. december 19., 16:092022. december 19., 16:09
2022. december 19., 16:112022. december 19., 16:11
Budăi emlékeztetett, hogy január elsejétől 1785 lejre nő a nyugdíjpont értéke. Emellett az 1500 lejnél kisebb nyugdíjra jogosult személyek 1000 lejes, az 1501 és 2000 lej közötti nyugdíjra jogosultak 800 lejes, a 2001 és 3000 lej közötti nyugdíjra jogosultak pedig 600 lejes támogatásban részesülnek, két részletben.
Ezzel egy időben hallgatólagosan elfogadta a szenátus a 3000 lej alatti nyugdíjak adómentesítését előíró törvénytervezetet. A javaslat szenátusi vitájának határideje december 14-e volt; a hallgatólagos elfogadást megállapító dokumentumot az ülést vezető szenátor, Alina Gorghiu olvasta fel a plénum előtt.
A jogszabálytervezet értelmében csak a nyugdíj 3000 lejt meghaladó részére vetnének ki adót. A tervezetet benyújtó liberális párti törvényhozók indoklása szerint az árak emelkedése jelentősen csökkentette az idősek és kisnyugdíjasok vásárlóerejét, ezért szükség van a megadózandó nyugdíjak alsó határának megemelésére. Az adótörvénykönyvet módosító tervezetről a képviselőház fog döntéshozó kamaraként szavazni.
2022 harmadik negyedévében 4,996 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, 7000-rel kevesebbet, mint az előző negyedévben; az átlagnyugdíj 0,3 százalékkal 1856 lejre nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A GDP 9 százalékát meghaladó tavalyi költségvetési hiány lefaragása érdekében meghozandó megszorító intézkedések az állami hatóságokat sem kerülik el.
Nem az eredeti formájában fogadják el a magánnyugdíjak kifizetéséről szóló törvénytervezetet, miután az heves vitákat váltott ki a társadalomban és politikai körökben – értesült az Economica.net.
A kötelezettségvállalások betartása és a döntések következetessége az egyetlen módja annak, hogy Románia hosszú távon visszanyerje hitelességét és kiszámíthatóságát – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Durván beszólt Ilie Bolojan miniszterelnöknek Daniel Zamfir, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióvezetője, aki szerint vannak más lehetőségek is az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására, mint a kormányfő által bejelentettek.
A gazdasági adatok az év folyamán romlottak, mert Románia költségvetése egy 2,5 százalékos hipotetikus növekedésen alapul, amelyet nem fog elérni, de a recesszió elkerülhető – jelentette ki Radu Burnete elnöki tanácsadó szombaton este az Antena 3 hírcsatornának.
Nincs más megoldás a 9 százalékos költségvetési hiány leszorítását célzó gazdasági megszorító intézkedések helyett – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök egy vas&a
Románia fizetésképtelenné válhat, ha a kormány nem csökkenti gyorsan az elmúlt évek túlzott kiadásait – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök egy, a Bloombergnek adott interjúban.
A Fitch nemzetközi hitelminősítő pénteken megerősítette Románia szuverén minősítését BBB-/ F3 szinten a hosszú és rövid lejáratú devizahitelek tekintetében, de negatív kilátásokat jelez, közölte a pénzügyminisztérium.
Egyértelmű fölényben volt a közalkalmazotti átlagfizetés az országos átlagkeresethez képest az elmúlt tíz évben, ráadásul a bérkülönbség a 2015-ben jegyzett 600 lejről mára 1500 lejre nőtt az állami szektorban dolgozók javára.
Az idei év első felében látványosan megváltozott a romániai lakáspiac képe: egyre többen döntenek a régi építésű, azonnal beköltözhető lakások mellett, és mind gyakrabban készpénzzel fizetik ki az ingatlant.
szóljon hozzá!