Fotó: Bnr.ro
A Román Nemzeti Bank (BNR) arra számít, hogy idén az éves inflációs ráta a vártnál gyorsabban csökken, különösen a harmadik negyedévtől kezdődően, mégpedig az energiaárak korlátozásának és kompenzálásának 2025. március 31-ig történő meghosszabbítása és 2023. január 1-jétől hatályba lépett módosításai miatt.
2023. február 09., 23:202023. február 09., 23:20
2023. február 09., 23:572023. február 09., 23:57
A bukaresti jegybank csütörtöki közleménye szerint az infláció az előrejelzettnél közel kilenc hónappal korábban, már a harmadik negyedévben egy számjegyűvé mérséklődik, decemberben a vártnál jóval kisebb szintre csökken, majd a jövő év második félévében lassul a csökkenése. A BNR szerint az energiaár-korlátozás és -kompenzálás új rendszere mellett az infláció várható csökkenéséhez az egyre erősebb bázishatások és egyes nyersanyagárak lefelé irányuló korrekciói is jelentősen hozzájárulnak,
A jegybank szakértői ugyanakkor úgy vélik, hogy az ukrajnai háború és a kapcsolódó szankciók továbbra is jelentős bizonytalanságot és kockázatot jelentenek a gazdasági kilátások szempontjából, beleértve az infláció középtávú alakulását is, elsősorban a lakosság és a befektetők bizalmára és jövedelmeire gyakorolt hatásokon keresztül.
A BCR közgazdászai lefelé módosították az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket: az új cél 8 százalék a korábban becsült 8,7 százalék után. Az infláció leglátványosabban a második negyedévben fog csökkenni Romániában a friss prognózis szerint.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett közleményben a BNR emlékeztetett arra, hogy az EU helyreállítási alapjához való hozzáféréshez Romániának bizonyos célkitűzéseket és mérföldköveket kell teljesítenie. Kockázatokat hordoz ugyanakkor a központi bank szerint a kormány költségvetési politikája is, tekintettel egyrészt a 2023-ra kitűzött költségvetési hiánycél teljesítésére, a túlzott hiány esetén várható megszorításokra, másrészt az idei lakosság- és vállalattámogatási intézkedéscsomagokra a továbbra is nehéz gazdasági és társadalmi környezetben.
A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa csütörtöki monetáris politikai tanácskozásán nem módosította az alapkamatot, amely így 7 százalékon maradt. A BNR változatlanul 8 százalékon tartotta a lombard hitel kamatát, és 6 százalékon a letéti rátát. A következő negyedévi inflációs jelentését a jegybank 2023. február 15-én teszi közzé.
Mint arról beszámoltunk, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) közgazdászai is lefelé módosították az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket: az új cél 8 százalék a korábban becsült 8,7 százalék után. Az infláció leglátványosabban a második negyedévben fog csökkenni Romániában a kereskedelmi bank friss prognózisa szerint.
Idén márciustól fokozatosan csökkeni fog az infláció, a kormány célkitűzése az, hogy év végre egy számjegyűvé mérséklődjék a pénzromlás – jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter szerdán a parlamentben.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!