Fotó: Bnr.ro
A Román Nemzeti Bank (BNR) arra számít, hogy idén az éves inflációs ráta a vártnál gyorsabban csökken, különösen a harmadik negyedévtől kezdődően, mégpedig az energiaárak korlátozásának és kompenzálásának 2025. március 31-ig történő meghosszabbítása és 2023. január 1-jétől hatályba lépett módosításai miatt.
2023. február 09., 23:202023. február 09., 23:20
2023. február 09., 23:572023. február 09., 23:57
A bukaresti jegybank csütörtöki közleménye szerint az infláció az előrejelzettnél közel kilenc hónappal korábban, már a harmadik negyedévben egy számjegyűvé mérséklődik, decemberben a vártnál jóval kisebb szintre csökken, majd a jövő év második félévében lassul a csökkenése. A BNR szerint az energiaár-korlátozás és -kompenzálás új rendszere mellett az infláció várható csökkenéséhez az egyre erősebb bázishatások és egyes nyersanyagárak lefelé irányuló korrekciói is jelentősen hozzájárulnak,
A jegybank szakértői ugyanakkor úgy vélik, hogy az ukrajnai háború és a kapcsolódó szankciók továbbra is jelentős bizonytalanságot és kockázatot jelentenek a gazdasági kilátások szempontjából, beleértve az infláció középtávú alakulását is, elsősorban a lakosság és a befektetők bizalmára és jövedelmeire gyakorolt hatásokon keresztül.
A BCR közgazdászai lefelé módosították az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket: az új cél 8 százalék a korábban becsült 8,7 százalék után. Az infláció leglátványosabban a második negyedévben fog csökkenni Romániában a friss prognózis szerint.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett közleményben a BNR emlékeztetett arra, hogy az EU helyreállítási alapjához való hozzáféréshez Romániának bizonyos célkitűzéseket és mérföldköveket kell teljesítenie. Kockázatokat hordoz ugyanakkor a központi bank szerint a kormány költségvetési politikája is, tekintettel egyrészt a 2023-ra kitűzött költségvetési hiánycél teljesítésére, a túlzott hiány esetén várható megszorításokra, másrészt az idei lakosság- és vállalattámogatási intézkedéscsomagokra a továbbra is nehéz gazdasági és társadalmi környezetben.
A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa csütörtöki monetáris politikai tanácskozásán nem módosította az alapkamatot, amely így 7 százalékon maradt. A BNR változatlanul 8 százalékon tartotta a lombard hitel kamatát, és 6 százalékon a letéti rátát. A következő negyedévi inflációs jelentését a jegybank 2023. február 15-én teszi közzé.
Mint arról beszámoltunk, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) közgazdászai is lefelé módosították az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket: az új cél 8 százalék a korábban becsült 8,7 százalék után. Az infláció leglátványosabban a második negyedévben fog csökkenni Romániában a kereskedelmi bank friss prognózisa szerint.
Idén márciustól fokozatosan csökkeni fog az infláció, a kormány célkitűzése az, hogy év végre egy számjegyűvé mérséklődjék a pénzromlás – jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter szerdán a parlamentben.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!