Csábító képek, illatok. Az olasz multi reklámarca Brad Pitt
Fotó: Facebook/De'Longhi România
Szatmárnémeti lesz a világ legnagyobb kávéfőzőgyártó központja – igaz, „csak” a De'Longhi számára, de a partiumi város így is repesve örülhet a 40 millió eurós befektetéssel sok száz munkahelyet teremtő, Brad Pitt által reklámozott olasz multi megtelepedésének. Bár a korábbi adatok szerint Szatmár nem tartozik a leginkább befektetőbarát térségek közé, előrelépések várhatók a magán- és közberuházások terén is.
2024. április 24., 10:082024. április 24., 10:08
Szatmárnémeti lesz a világ legnagyobb kávéfőzőgyártó központja a De'Longhi számára – adta hírül a napokban Kereskényi Gábor. A partiumi megyeszékhely polgármestere azok után emlékeztetett erre, hogy az olasz székhelyű multinacionális vállalat romániai részlegének vezérigazgatójával tárgyalt. A Carmen Petcuval folytatott megbeszélésen megerősítést nyert, hogy
A szatmári üzem nemrég a közösségi médiában közölte, személyes találkozóra várják a munkahelyek iránt érdeklődőket csütörtökön a Déli ipari parkban található székhelyükre. Az önéletrajzzal kiegészített jelentkezéseket csapatvezető, minőségellenőr és karbantartó munkakörökben várják.
A több száz alkalmazott a kávéfőzőket és egyéb kisebb elektronikai cikkeket gyártó De'Longhi legnagyobb üzemében kezdi majd meg a munkát. Az 1902-ben az olaszországi Trevisóban családi vállalkozásként alapított cég – amelynek egyik mai reklámarca Brad Pitt – jelenleg Olaszországban, Kínában és Romániában működtet termelőegységeket.
Kipréselték. A De'Longhi tavaly világszerte 3 milliárd eurós bevételt jegyzett
Fotó: Jakab Mónika
Utóbbi országban a Kolozs megyei Nemeszsukon alapozta meg jelenlétét 2013-ban, majd a Bihar megyei Madarászon, Nagyszalonta mellett is üzemet nyitott 2020-ban. Mindkét helyszínen gyakorta keresték az újabb munkavállalókat, majd 2022-ben bejelentették, hogy egy harmadik gyárat is építenek, mégpedig Szatmárnémetiben, ahol egy 50 ezer négyzetméter alapterületű, elhagyatott gyárépületet vásároltak meg. Bár az optimista tervek szerint már tavaly beindították volna a termelést, ez végül idén nyáron történik meg.
Egyébként a De'Longhi tavaly világszerte 3 milliárd eurós bevételt jegyzett. A két meglévő erdélyi gyár 2022-ben 470 millió eurós üzleti forgalmat bonyolított le. A több mint 120 országban jelen lévő multinacionális vállalat több mint 10 ezer embert foglalkoztat, a kávéval kapcsolatos termékek mellett egyéb konyhai elektronikai cikkeket, klímaberendezéseket is piacra dob.
Fotó: Facebook/De'Longhi
Az olasz vállalat megtelepedését természetesen nagy örömmel fogadták a helyi hatóságok – Kereskényi Gábor szerint ez is azt bizonyítja, hogy Szatmárnémeti vonzó a befektetők számára.
A polgármester korábbi beszámolója szerint a 85 hektárnyi területen zajlanak a munkálatok, a kivitelező összesen 115 ezer napelemet helyez ki.
Ezen kívül a már jelen lévő nagyvállalatok is sorra bővítik kapacitásukat. A városban és a megyében is az elektronikai gyártási szolgáltatásokat nyújtó német ZES Zollner számít az egyik legnagyobb cégnek – félmilliárd eurót is meghaladó üzleti forgalommal –, akárcsak a helyi alapítású vállalkozás, a szintén több száz millió eurós pénzmozgást produkáló Autonet autóalkatrész-forgalmazó. De ott van a topban a háztartási berendezéseket gyártó multi, a Szatmáron is jelen lévő Electrolux is.
A megyéből még kiemelendő többek között a Tasnádon bejegyzett Promat Comimpex mezőgazdasági nagykereskedő és a vetési székhelyű Unicarm húsfeldolgozó, vagy az egyaránt az agrárszektorban tevékenykedő nagykárolyi Ardealul és Agrotex.
Az új szatmári Szamos-hídnak jelen állás szerint szeptemberig kellene elkészülnie (látványterv)
Fotó: Primariasm.ro
Bár a helyi hatóságok tárt karokkal várják a befektetőket, országos és erdélyi viszonylatban azért bőven van még mit javítani a vállalkozóbarát környezet kialakításán Szatmár megyében. Legalábbis ez derül ki a Forbes magazin egyik tavalyi elemzéséből, amelyben társadalmi és makrogazdasági adatokat vetettek össze, ezek alapján pedig felállították a leginkább beruházóbarát megyék listáját. A rangsorban Szatmár az utolsó negyedbe, a 31. helyre került a 41 fős listán.
Egyébként az újabb polgármesteri mandátumra pályázó Kereskényi Gábor éppen a napokban hangsúlyozta: Szatmárnémetit vonzóvá kell tenni a vállalkozók számára, ezért a város közelében új ipari parkot létesítenek 25 hektáros területen.
Iktatta jelöltségét szerdán az illetékes választási bizottságnál Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, aki az RMDSZ színeiben szerezne újabb, harmadik mandátumot.
Épül a Strand utcáról induló, Szamoson átívelő harmadik híd, az utóbbi 40 év legnagyobb önkormányzati beruházása, amely egyedülálló építmény lesz Északnyugat-Romániában. Bár tavaly karácsonyra ígérték az átadást, ez idénre tolódott, 2024-es prioritássá vált a közel 40 millió eurós beruházás befejezése. De idén zárhatják le többek között a régi főtér felújítását is.
Ugyanakkor idén fejeződhet be a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér korszerűsítése is, melyet a megyei önkormányzat bonyolít le, akárcsak a gyermekgyógyászati sürgősségi osztály bővítését és korszerű berendezésekkel való felszerelését, beleértve egy nagy teljesítményű CT-t is. Megyei szinten folyamatban lévő közberuházások terén kiemelendő az önkormányzat legnagyobb közúti infrastrukturális projektje, a 13 települést átszelő, 40 kilométer hosszú, DJ 193-as jelzésű megyei út már elrajtolt korszerűsítése Szatmárpálfalva és Barlafalu között, több mint 40 millió euró értékű európai uniós forrásból.
Mint ismeretes, közben nemzetközi jelentőségű útépítési tervek is vannak a térségben: a romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) január végén hirdette meg a közbeszerzési eljárást a Szatmárnémetit Magyarországgal összekötő gyorsforgalmi út építésére. A Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi utat két év alatt kell megépítenie a kivitelezőnek. A beruházás értéke 738–832 millió lej között mozog.
Az érdeklődő vállalkozások március 14-ig pályázhattak a kivitelezésre, ám a CNAIR az utolsó napon úgy döntött, egyelőre „jegeli” a versenytárgyalást, majd meghosszabbítja a határidőt. Azzal magyarázták a döntést, hogy a potenciális jelentkezők a pályázati kiírásban foglalt követelmények, teendők tisztázását kérték.
A Szamos Expressz névre keresztelt gyorsforgalmi út Szatmárnémeti körgyűrűjéről indul és Óvárinál éri el a román–magyar határt. Magyar oldalon Csengeren csatlakozik rá az M3-as autópályából leágazó, épülő M49-es autóútra, rákapcsolva ezáltal Szatmárnémetit az európai autópálya hálózatra.
Az országos közútkezelő hatóság csütörtökön felfüggesztette a Szatmárnémeti–Óvári–magyar határ útvonalon tervezett gyorsforgalmi út megépítéséért kiírt közbeszerzési eljárást, közvetlenül a cégek jelentkezési határidejének lezárulta előtt.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!