Csábító képek, illatok. Az olasz multi reklámarca Brad Pitt
Fotó: Facebook/De'Longhi România
Szatmárnémeti lesz a világ legnagyobb kávéfőzőgyártó központja – igaz, „csak” a De'Longhi számára, de a partiumi város így is repesve örülhet a 40 millió eurós befektetéssel sok száz munkahelyet teremtő, Brad Pitt által reklámozott olasz multi megtelepedésének. Bár a korábbi adatok szerint Szatmár nem tartozik a leginkább befektetőbarát térségek közé, előrelépések várhatók a magán- és közberuházások terén is.
2024. április 24., 10:082024. április 24., 10:08
Szatmárnémeti lesz a világ legnagyobb kávéfőzőgyártó központja a De'Longhi számára – adta hírül a napokban Kereskényi Gábor. A partiumi megyeszékhely polgármestere azok után emlékeztetett erre, hogy az olasz székhelyű multinacionális vállalat romániai részlegének vezérigazgatójával tárgyalt. A Carmen Petcuval folytatott megbeszélésen megerősítést nyert, hogy
A szatmári üzem nemrég a közösségi médiában közölte, személyes találkozóra várják a munkahelyek iránt érdeklődőket csütörtökön a Déli ipari parkban található székhelyükre. Az önéletrajzzal kiegészített jelentkezéseket csapatvezető, minőségellenőr és karbantartó munkakörökben várják.
A több száz alkalmazott a kávéfőzőket és egyéb kisebb elektronikai cikkeket gyártó De'Longhi legnagyobb üzemében kezdi majd meg a munkát. Az 1902-ben az olaszországi Trevisóban családi vállalkozásként alapított cég – amelynek egyik mai reklámarca Brad Pitt – jelenleg Olaszországban, Kínában és Romániában működtet termelőegységeket.
Kipréselték. A De'Longhi tavaly világszerte 3 milliárd eurós bevételt jegyzett
Fotó: Jakab Mónika
Utóbbi országban a Kolozs megyei Nemeszsukon alapozta meg jelenlétét 2013-ban, majd a Bihar megyei Madarászon, Nagyszalonta mellett is üzemet nyitott 2020-ban. Mindkét helyszínen gyakorta keresték az újabb munkavállalókat, majd 2022-ben bejelentették, hogy egy harmadik gyárat is építenek, mégpedig Szatmárnémetiben, ahol egy 50 ezer négyzetméter alapterületű, elhagyatott gyárépületet vásároltak meg. Bár az optimista tervek szerint már tavaly beindították volna a termelést, ez végül idén nyáron történik meg.
Egyébként a De'Longhi tavaly világszerte 3 milliárd eurós bevételt jegyzett. A két meglévő erdélyi gyár 2022-ben 470 millió eurós üzleti forgalmat bonyolított le. A több mint 120 országban jelen lévő multinacionális vállalat több mint 10 ezer embert foglalkoztat, a kávéval kapcsolatos termékek mellett egyéb konyhai elektronikai cikkeket, klímaberendezéseket is piacra dob.
Fotó: Facebook/De'Longhi
Az olasz vállalat megtelepedését természetesen nagy örömmel fogadták a helyi hatóságok – Kereskényi Gábor szerint ez is azt bizonyítja, hogy Szatmárnémeti vonzó a befektetők számára.
A polgármester korábbi beszámolója szerint a 85 hektárnyi területen zajlanak a munkálatok, a kivitelező összesen 115 ezer napelemet helyez ki.
Ezen kívül a már jelen lévő nagyvállalatok is sorra bővítik kapacitásukat. A városban és a megyében is az elektronikai gyártási szolgáltatásokat nyújtó német ZES Zollner számít az egyik legnagyobb cégnek – félmilliárd eurót is meghaladó üzleti forgalommal –, akárcsak a helyi alapítású vállalkozás, a szintén több száz millió eurós pénzmozgást produkáló Autonet autóalkatrész-forgalmazó. De ott van a topban a háztartási berendezéseket gyártó multi, a Szatmáron is jelen lévő Electrolux is.
A megyéből még kiemelendő többek között a Tasnádon bejegyzett Promat Comimpex mezőgazdasági nagykereskedő és a vetési székhelyű Unicarm húsfeldolgozó, vagy az egyaránt az agrárszektorban tevékenykedő nagykárolyi Ardealul és Agrotex.
Az új szatmári Szamos-hídnak jelen állás szerint szeptemberig kellene elkészülnie (látványterv)
Fotó: Primariasm.ro
Bár a helyi hatóságok tárt karokkal várják a befektetőket, országos és erdélyi viszonylatban azért bőven van még mit javítani a vállalkozóbarát környezet kialakításán Szatmár megyében. Legalábbis ez derül ki a Forbes magazin egyik tavalyi elemzéséből, amelyben társadalmi és makrogazdasági adatokat vetettek össze, ezek alapján pedig felállították a leginkább beruházóbarát megyék listáját. A rangsorban Szatmár az utolsó negyedbe, a 31. helyre került a 41 fős listán.
Egyébként az újabb polgármesteri mandátumra pályázó Kereskényi Gábor éppen a napokban hangsúlyozta: Szatmárnémetit vonzóvá kell tenni a vállalkozók számára, ezért a város közelében új ipari parkot létesítenek 25 hektáros területen.
Iktatta jelöltségét szerdán az illetékes választási bizottságnál Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, aki az RMDSZ színeiben szerezne újabb, harmadik mandátumot.
Épül a Strand utcáról induló, Szamoson átívelő harmadik híd, az utóbbi 40 év legnagyobb önkormányzati beruházása, amely egyedülálló építmény lesz Északnyugat-Romániában. Bár tavaly karácsonyra ígérték az átadást, ez idénre tolódott, 2024-es prioritássá vált a közel 40 millió eurós beruházás befejezése. De idén zárhatják le többek között a régi főtér felújítását is.
Ugyanakkor idén fejeződhet be a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér korszerűsítése is, melyet a megyei önkormányzat bonyolít le, akárcsak a gyermekgyógyászati sürgősségi osztály bővítését és korszerű berendezésekkel való felszerelését, beleértve egy nagy teljesítményű CT-t is. Megyei szinten folyamatban lévő közberuházások terén kiemelendő az önkormányzat legnagyobb közúti infrastrukturális projektje, a 13 települést átszelő, 40 kilométer hosszú, DJ 193-as jelzésű megyei út már elrajtolt korszerűsítése Szatmárpálfalva és Barlafalu között, több mint 40 millió euró értékű európai uniós forrásból.
Mint ismeretes, közben nemzetközi jelentőségű útépítési tervek is vannak a térségben: a romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) január végén hirdette meg a közbeszerzési eljárást a Szatmárnémetit Magyarországgal összekötő gyorsforgalmi út építésére. A Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi utat két év alatt kell megépítenie a kivitelezőnek. A beruházás értéke 738–832 millió lej között mozog.
Az érdeklődő vállalkozások március 14-ig pályázhattak a kivitelezésre, ám a CNAIR az utolsó napon úgy döntött, egyelőre „jegeli” a versenytárgyalást, majd meghosszabbítja a határidőt. Azzal magyarázták a döntést, hogy a potenciális jelentkezők a pályázati kiírásban foglalt követelmények, teendők tisztázását kérték.
A Szamos Expressz névre keresztelt gyorsforgalmi út Szatmárnémeti körgyűrűjéről indul és Óvárinál éri el a román–magyar határt. Magyar oldalon Csengeren csatlakozik rá az M3-as autópályából leágazó, épülő M49-es autóútra, rákapcsolva ezáltal Szatmárnémetit az európai autópálya hálózatra.
Az országos közútkezelő hatóság csütörtökön felfüggesztette a Szatmárnémeti–Óvári–magyar határ útvonalon tervezett gyorsforgalmi út megépítéséért kiírt közbeszerzési eljárást, közvetlenül a cégek jelentkezési határidejének lezárulta előtt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!