Fotó: Energiaügyi minisztérium/Facebook
Elindult szerdán a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
2023. július 12., 17:492023. július 12., 17:49
2023. július 12., 17:562023. július 12., 17:56
Az ország legnagyobb energiavállalata az előzetes várakozásoknak megfelelően teljesít: a 104 lejes kibocsátási ár 10 százalékkal, 115 lejre is nőtt részvényenként az első órákban, és a Hidroelectrica papírjaival való kereskedés volumene rövid idő alatt meghaladta a félmilliárd lejt. A Hidroelectrica részvényeinek tőzsdére vezetése alkalmából jóformán a teljes román kormány, a jegybank (BNR) elnöke, a romániai pénzügyi világ képviselői megjelentek a bukaresti börzén.
A vállalat papírjainak 20 százalékát kitevő 9,4 milliárd eurós nyilvános részvénykibocsátás rekord a román értékpapír-piacon, de ennél nagyobb kezdeti nyilvános ajánlattétel (IPO) nem volt még idén más európai tőzsdén sem. Az idei legnagyobb kaliberű európai tőzsdei bevezetés során a Franklin Templeton érdekeltségébe tartozó kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) 8,1 milliárd lejért, azaz 1,8 milliárd dollárért adta el 17,3 százalékos pakettjét, amelynek egyötöde került lakossági befektetők kezébe.
Elindul szerdán reggel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a Hidroelectrica tőzsdei bevezetése alkalmából a Bukaresti Értéktőzsdén szervezett eseményen történelmi pillanatnak nevezte Románia számára a Hidroelectrica tőzsdei bevezetését, amely szerinte azt bizonyítja, hogy többségi állami tulajdonban lévő vállalatok is képesek lehetnek kiemelkedő teljesítményre. „A Hidroelectrica tisztességes áron szolgáltat elektromos áramot, és megvédi a polgárokat az energiaválságtól” – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.
Ciolacu szerint a Hidroelectrica tőzsdei bevezetése a külföldi tőke bevonásával hozzájárul a román gazdaság fejlődéséhez, ráadásul a szigorú tőkepiaci szabályok és átláthatóság követelménye szavatolja a társadalmi és környezeti felelősségvállalást. A vilniusi NATO-csúcson tartózkodó Klaus Iohannis levélben üdvözölte a Hidroelectrica tőzsdei bevezetését, amely szerinte újabb mérföldkő a BVB működésében, a román tőkepiac érettségét bizonyítja és növeli a külföldi befektetők bizalmát a román értékpapírokban.
Szinte a teljes kormány, a jegybank vezetősége és a pénzvilág képviselői kivonultak az értéktőzsdén rendezett eseményre
Fotó: Gov.ro
Az államfő emlékeztetett arra, hogy a Bukaresti Értéktőzsde piaci kapitalizációja meghaladta a 200 milliárd lejt, a befektetők száma pedig az elmúlt években több mint 2,5-szeresére nőtt. Emellett a már jegyzett tíz energia- és földgázipari vállalat piaci tőkeértéke meghaladja a 70 milliárd lejt, ami a teljes piac egyharmadát teszi ki.
Borbély Károly, a 182 vízerőművet és nyolc különböző telepen elhelyezett, 108 megawattóra kapacitású napelemparkot működtető társaság felügyelőbizottságának tagja a Krónikának elmondta, a szabályok szerint 12 hónapig a román államnak nem szabad áruba bocsátani további Hidroelectrica-részvényeket a piacon, szerinte ugyanakkor egy év elteltével meg kell megfontolni, miként járjanak el a továbbiakban. Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai eseményen arról beszélt, hogy a Hidroelectrica román tulajdonban marad, vagyis az állam a továbbiakban is megőrzi 80 százalékos tulajdonrészét a vállalatban. Különben a vállalatnak tavaly több mint 9 milliárd lejes bevétele, illetve több mint 4 milliárd lejes nyeresége volt, és 2030-ig több mint 7 milliárd euróra becsült beruházásokat tervez.
Amint azt néhány nappal ezelőtt beharangoztuk, megkezdődött a legnagyobb román energiavállalat, a Hidroelectrica kisebbségi részvénycsomagjának tőzsdére vitele, július 4-éig tart a részvényjegyzési időszak a kis- és intézményi befektetők számára.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!