Újabb kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Románia ellen
Fotó: 123RF
Az Európai Bizottság (EB) hétfőn úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Románia ellen a jelzáloghitel-irányelv (2014/17/EU irányelv) helytelen átültetése miatt.
2024. december 16., 16:492024. december 16., 16:49
2024. december 16., 17:042024. december 16., 17:04
A brüsszeli testület közleményében emlékeztettek, az irányelv célja a magas szintű fogyasztóvédelmet biztosító, hatékony és versenyképes egységes piac létrehozása a fogyasztók, a hitelezők és a hitelközvetítők számára a jelzáloghitelek területén. Az irányelv garantálja, hogy a más tagállamokban engedélyezett hitelközvetítők – akár távolról, akár helyi fióktelepen keresztül – Romániában is működhessenek.
Ezt a saját tagállamuk által kiadott engedélyük alapján tehetik meg, és nem szükséges a román hatóságoktól további engedélyt vagy regisztrációt kérniük.
Az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, hogy indoklással ellátott véleményt küld a román kormánynak, amiért nem alkalmazza helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és a hulladékokról szóló 2008/98/EK direktívát.
ezért az uniós testület felszólító levelet küld az országnak, amelynek két hónapja van arra, hogy orvosolja a feltárt hiányosságokat. Ha nem kap kielégítő választ, az Európai Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki – ismertette az eljárást az Agerpres által ismertetett közlemény.
Az Európai Bizottság úgy határozott, kötelezettségszegési eljárást indít Románia, Bulgária, Görögország, Litvánia, Málta, Portugália és Szlovénia ellen az épületek energiahatékonyságával kapcsolatos kötelezettségeik elmulasztása miatt.
Az Európai Bizottság szerdán úgy döntött, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Romániával szemben.
Jóváhagyta hétfőn a brit kormány az országos postaszolgálat, a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek.
Az idei év első 10 hónapjában 1,06 millió tonna tehéntejet gyűjtöttek be a feldolgozóüzemek Romániában, 3,7 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában, a nyers tej importja pedig 44,5 százalékkal 129 258 tonnára emelkedett.
Az idei év első tíz hónapjában 3,18 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 55,1 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nemcsak itthon, hanem európai viszonylatban is döbbenetes magasságokban a kolozsvári albérletárak: a kincses város egy felmérés szerint uniós éllovas, ha az átlagfizetéshez viszonyítjuk egy belvárosi kis lakás bérleti díját.
Az idei első tíz hónapban 24,21 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami növekedést jelent a 2023 azonos időszakában jegyzett 18,45 milliárd euróhoz képest – vont mérleget pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest 0,6 százalékponttal 5,6 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adatsoraiból.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
Törölte a képviselőház szerdai ülésén a 2024/32-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény tervezetéből azt az előírást, amely energiatárolásra kötelezte volna a napelemet telepített áramtermelő-fogyasztókat.
szóljon hozzá!