Fotó: Gov.ro
A kormánykoalíció úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd lejes „karcsúsítást” hajt végre a konszolidált általános költségvetésen – közölte kedden Adrian Câciu pénzügyminiszter. A tárcavezető ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem költségvetés-kiigazítás lesz, hanem „intézkedési terv”, amely nem irányoz elő sem bércsökkentést, sem elbocsátásokat, és nem avatkoznak be sem a beruházásokba, sem az európai alapokból vagy a PNRR-ből finanszírozott projektekbe.
2023. április 11., 21:192023. április 11., 21:19
2023. április 11., 21:352023. április 11., 21:35
Câciu tévesnek nevezte azt a kifejezést, hogy „lyuk” lenne a költségvetésben. Kifejtette, az első negyedévi költségvetési bevételek 4,7 milliárd lejjel maradnak el a tervezettől, mert egyes adókat – például a profitadót – csak az első félév vége felé fognak befizetni. A miniszter ismertetése szerint a helyzetet kielemezve a miniszterelnök és a koalíció vezetői úgy döntöttek, hogy körülbelül 20 milliárd lejes karcsúsítást hajtanak végre a konszolidált általános költségvetésen.
A szociáldemokrata (PSD) pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a miniszterelnök arra kérte minisztereit, hogy szerdáig álljanak elő javaslatokkal azokról a kiadásokról, amelyekről le lehetne mondani. „Lássuk, ki mit javasol, kielemezzük, kidolgozunk egy cselekvési tervet, és hozunk egy pénzügyi-költségvetési intézkedéseket tartalmazó kormányrendeletet” – mondta Câciu, hozzátéve, hogy az általa vezetett minisztérium legkésőbb szerdán továbbítja javaslatait a miniszterelnöknek.
Kijelentette, nem költségvetés-kiigazítást terveznek, hanem „pénzügyi-költségvetési intézkedésekről szóló rendeletet”, amely 20 milliárd lejes megtakarítást eredményez az általános konszolidált költségvetésben. Adrian Câciu azt ígérte, hogy nem fognak lefaragni az állami alkalmazottak fizetéséből, nem lesznek elbocsátások, és nem avatkoznak be sem a beruházásokba, sem az európai alapokból vagy az országos helyreállítási alapból finanszírozott projektekbe.
Azt is bejelentette, hogy a fizetéseket befagyasztják mindaddig, amíg elfogadják a bértörvény olyan irányú módosításait, amelyekkel teljesítik az országos helyreállítási terv erre vonatkozó, júniusi határidejű mérföldkövét.
{K2}
Arra a kérdésre, hogy a tervezett intézkedések érintik-e a közalkalmazottaknak járó bérpótlékokat, Adrian Câciu azt mondta, a bértörvény szerint a pótlékok nem haladhatnak meg bizonyos százalékot, és az idők során megtörtént, hogy eltértek ettől a rendelkezéstől. Úgy fogalmazott, a személyzeti kiadásokon belül lehet megtakarításokat elérni bércsökkenések és elbocsátások nélkül is, és „esetleg” anélkül is, hogy ez érintené a pótlékokat.
Câciu kifejtette, „minden megoldás terítéken van”, és a karcsúsítás nem lesz feltétlenül egyforma minden hitelutalványozó esetében, „egyeseknél meredekebb lehet, másoknál kevésbé”.
Bár Nicolae Ciucă kormányfő a napokban még arról beszélt, nem forog veszélyben a közszolgák bére a költségvetési pénzek megcsappanása miatt, Marcel Boloş miniszter szombaton előrebocsátotta: vagy a közszolgák fizetését vagy a létszámukat le kell faragni.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!