Fotó: Jakab Mónika
Hamarosan kiderül, hogy milyen áron kapjuk az elkövetkező egy évben a villanyáramot és a földgázt. Túlfogyasztás esetén nincs ok aggodalomra, ha azonban sikerül kevesebbet fogyasztanunk, jövőre visszakapjuk a különbözetet. Jó hír továbbá, hogy egy módosítás értelmében a nyári hónapokban szolgáltatott meleg víz előállításához szükséges földgázt is kompenzált áron kapják a távhőszolgáltatók.
2022. április 13., 08:482022. április 13., 08:48
Kilencmillió háztartási fogyasztó kap értesítést az elkövetkező időszakban a szolgáltatójától, hogy korlátozott áron kapja vagy sem az energiát, és ha igen, a tavalyi átlagfogyasztása alapján melyik kategóriába sorolják.
Mint ismeretes, az áprilistól érvényes rendelkezések értelmében a havonta 100 kilowattóránál kevesebb villamos energiát használó háztartásoknak kilowattóránként 68 banit kell majd fizetniük az áramért, a 100 és 300 kilowattóra közötti energiamennyiséget fogyasztók kilowattóránként 80 banit, a 300 kilowattóra felett fogyasztókra nem érvényes az árkorlátozás. A földgáz esetében azoknak a háztartásoknak, amelyek évi 1200 köbméternél kevesebbet fogyasztanak, kilowattóránként 31 banit kell majd fizetniük az elfogyasztott energiáért.
Ugyanakkor minden fogyasztó kivédheti a becsült érték alapján történő számlázást, ha minden hónapban leolvassa a mérőóra állását, és a fogyasztást lejelenti a szolgáltatónak.
Fotó: Haáz Vince
„A következő 12 hónap fogyasztása nem befolyásolja negatív irányban az árkorlátozás kategóriáját, a besorolás első körben mindenképpen a 2021-es átlagfogyasztás alapján történik” – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Hozzátette: a tavaly érvényes jogszabály alapján a szolgáltató a villamosenergia-mérőórákat legalább hathavonta, a gázórákat háromhavonta köteles volt leolvasni, tehát a tavalyi átlagot leolvasás alapján tudják kiszámolni, így valós a besorolás.
A szakember kérdésünkre arra is kitért, hogy ha valaki bekerül egy kategóriába, nem kerül át drágább változatba, akkor sem, ha a következő 12 hónap alatt – amíg a 27-es sürgősségi kormányrendeletet alkalmazzák – többet fogyaszt. Például ha tavaly 100 kilowattóránál kevesebbet fogyasztott havonta, akkor is 68 baniért kapja az áramot, ha idén már 110 kilowattóra a havi fogyasztása. Viszont fordított esetben, ha valaki csökkenti a fogyasztását, és idén kisebb lesz az átlaga, átkerül az alacsonyabb kategóriába, 2023 februárjában pedig sor kerül a korrekcióra, és visszakapja a pluszban befizetett összegeket.
Fotó: Bálint Eszter
Ugyan tavaly év végén módosult a törvény, és most már a villamos energia esetében is kötelező a háromhavonta történő leolvasás, sokan a három hónapos időszakot is túl hosszúnak és bizonytalannak ítélik meg. „Ha minden hónapban leolvassuk az órát, és bejelentjük az értéket, a szolgáltató köteles azt a mennyiséget kiszámlázni” – szögezte le az ANRE alelnöke.
Kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán beszélt ugyanakkor arról is, hogy a kormány a napokban módosította a villamos energia és a földgáz árának korlátozásáról szóló 27-es sürgősségi rendeletet, így immár nyáron is szabályozott áron kaphatnak földgázt a távhőszolgáltatók. A módosításra azért volt szükség, mivel az eredeti változatban az szerepelt, hogy a távhőszolgáltatók november 1-jétől kapják a 250 lejes szabályozott áron a földgázt.
„A távhő és a meleg víz árszabása az önkormányzatok hatáskörébe tartozik, hiszen gyakorlatilag monopóliumtevékenységről van szó. Ha a távhőszolgáltatónak a nyári hónapokban sem kell a szabadpiaci magas földgázárat kifizetnie, ez csökkenti a költségeit. Attól függően, hogy melyik önkormányzatnak, és a hozzá tartozó szolgáltatónak meddig érvényesek a jelenlegi árai, amin a lakosságnak számláz, a következő árjóváhagyásnál a költség oldalon kisebbek lesznek az összegek, ezt figyelembe véve tudnak majd dönteni a lakossági díjszabásokról” – magyarázta Nagy-Bege Zoltán.
Ezen a héten elfogadja a kormány az energiaárak korlátozásáról és a növekedésük kompenzálásáról szóló, április 1-jétől egy éven át érvényes intézkedéseket – közölte hétfő este a miniszterelnök.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!