Lehetőség a legkisebb webáruházaknak: átláthatóbbá tennék az EU-n kívülről, online vásárolt termékek árazását

21. századi mindennapok. Hatalmas árumennyiség kel útra nap mint nap, új szabályok kellettek •  Fotó: Pixabay

21. századi mindennapok. Hatalmas árumennyiség kel útra nap mint nap, új szabályok kellettek

Fotó: Pixabay

Megkönnyítheti a külföldre szállító cégek mindennapjait a július elsejétől hatályos új európai uniós áfaszabályozás. Mostantól a 22 eurósnál olcsóbb termékekre is hozzáadottérték-adót (áfa/TVA) kell fizetnünk.

Krónika

2021. július 02., 07:462021. július 02., 07:46

2021. július 02., 07:532021. július 02., 07:53

Az online kereskedelmet érintő új áfaszabályok léptek hatályba július elsejétől, a rendelkezés célja az egyenlő versenyfeltételek biztosítása valamennyi vállalkozás számára, a határokon átnyúló e-kereskedelem egyszerűsítése, valamint a nagyobb fokú átláthatóság biztosítása az uniós vásárlók számára az árakat és a választási lehetőségeket illetően – adta hírül az Európai Bizottság.

Az Európai Unió (EU) áfarendszerét 1993-ban aktualizálták legutóbb, így az nem tartotta a lépést a határokon átnyúló e-kereskedelem növekedésével, amely az utóbbi években átalakította a kiskereskedelmi ágazatot.

Az új szabályok az EU területén és az azon kívül működő online értékesítőket és platformokat, a postai szolgáltatókat és a futárszolgálatokat, a vám- és adóigazgatási szerveket, valamint a fogyasztókat egyaránt érintik.

Áfa mindenre, de egyszerűbb ügyintézéssel

A mostanáig érvényes szabályozás szerint a nem uniós vállalatok által az EU-ba importált, 22 eurónál kisebb értékű termékekre nem kellett áfát fizetni. Ez a kedvezmény most megszűnt,

az EU-ba érkező minden áru áfaköteles, akárcsak az uniós vállalkozások által eladott termékek.

A 150 euró alatti áruk továbbra is vámmentesek, az alkoholtartalmú termékeket, a parfümöket és a kölnivizeket, továbbá a dohányt és a dohánytermékeket kivéve. Az Európai Unióba érkező árutartalmú küldeményekre minden esetben vámáru-nyilatkozatot kell benyújtani.

Mostanáig az e-kereskedelemben tevékenykedő értékesítőknek áfanyilvántartást kell vezetniük minden olyan tagállamban, ahol árbevételük meghalad egy bizonyos küszöbértéket, amely országonként eltérő.

Július 1-jétől ezeket az egymástól eltérő küszöbértékeket egy 10 000 eurós közös uniós küszöb váltotta fel, amely felett az áfát abban a tagállamban kell befizetni, ahová a termékeket leszállítják.

E vállalatok dolgának megkönnyítése és a más tagállamokban folytatott értékesítő tevékenységük megkönnyítése érdekében az eladók mostantól regisztrálhatnak egy „egyablakos” elektronikus portálra, ahol az EU egész területére vonatkozóan eleget tehetnek áfakötelezettségüknek.

Ez a 10 ezer eurós küszöbérték már 2019 óta érvényben van az online értékesített elektronikus szolgáltatások tekintetében. A kereskedőknek nem kell belebonyolódniuk más országok összetett eljárásaiba, mert saját tagállamukban és saját nyelvükön regisztrálhatnak. Regisztráció után az online kiskereskedő negyedéves bevallás útján az egyablakos ügyintéző rendszerben valamennyi uniós értékesítése után bejelentheti és befizetheti az áfát. Az egyablakos ügyintézés lehetővé teszi az áfa adott tagállamnak történő továbbítását.

Hasonlóképpen az egyablakos importügyintézés bevezetése a nem uniós eladók számára lehetővé teszi, hogy könnyedén áfanyilvántartásba vetessék magukat az EU-ban, valamint biztosítja, hogy az áfa pontos összege eljusson abba a tagállamba, ahol annak befizetése esedékes. Ez sokkal nagyobb átláthatóságot jelent a fogyasztók számára:

ha valaki Unión kívüli kereskedőtől vagy az egyablakos ügyintézési rendszerben regisztrált platformtól vásárol, az áfa része kell hogy legyen az eladó számára fizetendő árnak.

Ez annyit jelent, hogy a vám- vagy futárszolgálatok nem számolhatnak fel további összeget, amikor az áruk megérkeznek a vásárló országába, mivel az áfát már megfizette.

A jelenlegi uniós áfaszabályokat legutóbb 1993-ban, tehát jóval a digitális korszak előtt aktualizálták, így azok már nem feleltek meg a vállalkozások, a fogyasztók és a közigazgatási szervek igényeinek a határokon átívelő internetes vásárlás korában. Az online vásárlás fellendülése világszerte átalakította a kiskereskedelmi forgalmat, ráadásul a világjárvány még jobban felgyorsította a változásokat

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Még nem tudni, hogyan alakulnak az árak

„Az új áfaszabályozás elsősorban nem a fogyasztókra van hatással, hanem a cégek tevékenységét szabályozza” – szögezte le Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, amikor arról kérdeztük, hogy a cégeket érintő módosítások várhatóan milyen hatással lesznek a lakosság mindennapjaira. Az RMDSZ szakpolitikusa hangsúlyozta, egyelőre nem lehet arra egyértelmű választ adni, hogy a végső felhasználóknál drágulnak vagy éppen olcsóbbak lesznek a termékek az új szabályozás következményeként, hiszen általában a gazdasági folyamatok hatásai fél év–egy év után érzékelhetőek.

Kibontakozhatnak a helyi ötletek

Winkler meglátása szerint az új szabályozás az európai cégeknek biztosít az óriás globális vállalkozásokkal szemben lehetőséget arra, hogy könnyebben tudjanak regionálisan terjeszkedni. Ez azt jelenti, hogy például

a romániai elektronikus kereskedelem piacán is több kereskedő jelenhet meg a következő időszakban, hiszen a helyi cégek könnyebben tudnak labdába rúgni a nagyok mellett, ha nagyobb lesz a verseny, várhatóan egy idő után a termékek ára is csökken.

A szakpolitikus rámutatott, az új szabályozás egy folyamat része, amely már 2017-ben megkezdődött, amikor az e-kereskedelem egyre nagyobb teret kezdett hódítani, és látható volt, hogy az áfaszabályok lemaradtak ettől a kereskedelmi formától. Az eddigi szabályozások a hagyományos kereskedelmi módszerekre, az export-import ügyletekre terjedtek ki, amikor egy cég külföldre vitt vagy onnan hozott be árut, amit fizikailag értékesített.

Az elektronikus platformok térnyerésében a koronavírus- járvány is fontos szerepet játszott, ugyanakkor a túl bonyolult szabályozás meghaladta a kisebb cégek kapacitását. „Az Európai Unió éppen azt szorgalmazza, hogy egy kis- vagy közepes vállalkozásként működő webáruház is játsszon szerepet, bontakozhassanak ki a helyi kezdeményezésként induló jó ötletek” – mutatott rá Winkler Gyula.

Hozzátette, az eddigi szabályok szerint, ha például egy romániai webáruház Németországba, Svédországba akart eladni termékeket, mert onnan jelentkeztek vásárlók, akkor egy bizonyos érték felett be kellett jelentkeznie az adott országba, és ott kellett áfabevallást tennie. Ez egy összetett feladat volt, hiszen ismerni kellett minden érintett ország kereskedelmi szabályozását, a törvényeket.
Most ez változik,

az új szabályozás azt az elvet követi, hogy a fogyasztási hely szerint kell adózni, ráadásul egyszerűsített formában.

Az egyablakos ügyintéző-felületen kell regisztrálni, majd a számla kiállításakor annak az országnak az áfakulcsát kell beírni, ahová küldik a terméket, ám az adóbevallást minden vállalkozás a saját országában nyújtja be.

Mint a szakember magyarázta, ha például egy cég Kolozsváron van bejegyezve, ott van áfaszáma, akkor regisztrál az egyablakos ügyintéző-felületen, vezet egy kimutatást, hogy melyik országokba szállított, és bevezeti azok adókulcsát. Mivel országonként különböző az adóhatóságok osztják el a befizetett összeget, és teszik lehetővé a kiegyenlítést az országok között, ez már nem a cég feladata.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Átláthatóságot biztosítanának

Ami a 22 eurónál kisebb értékű küldeményekre vonatkozó eddigi áfamentesség megszűnését illeti, Winkler Gyula szerint „ez természetes, hiszen ha egységesítjük a határokon átnyúló e-kereskedelmet, akkor mindegy mennyibe kerül egy termék vagy szolgáltatás”. Példaként említette, hogy a különböző tartalomszolgáltatók havi 3-4 eurós előfizetési díjat számolnak fel, ám mivel hatalmas a felhasználók száma, egy jelentős végösszeg kerekedik ki, ami után eddig nem fizettek áfát.

Idézet
Ha online megrendelünk egy terméket, azt lehet, hogy a kereskedő más országból szerzi be. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy a platform megvásárolja például Kínából az árut, ott kifizeti az áfát, és ha Romániában adja tovább, akkor a romániai áfakulccsal számlázza ki a vevőnek, ha Magyarországon, akkor azzal az áfával számol, és azt fizeti ki a vásárló. Ez átláthatóságot biztosít, hiszen követhető, ki kinek mennyi áfát fizet”

– összegezte Winkler Gyula.

A gazdasági szakember ugyanakkor azt tanácsolja a kereskedőknek, valamint a könyvelőknek, hogy tanulmányozzák át a jogszabályt, és amint megtanulják az alkalmazását, a folyamat sokkal egyszerűbb lesz, mint eddig.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint