Hosszan tartó kánikulában akár megnégyszerezheti villanyszámlánkat a légkondi
Fotó: Haáz Vince
Kétszobás tömbházlakásban használt légkondicionáló berendezés példáján keresztül mutatja be az Intelligens Energia Egyesület, mennyivel nőhet a villanyszámlánk, ha a nyári hőségben elektromos levegőhűtő eszközt vetünk be.
2024. június 30., 19:042024. június 30., 19:04
A földgáz-, villamosenergia- és hidrogéniparban, illetve energiatakarékossági megoldások terén jártas szakembereket tömörítő civil szervezet tájékoztatása szerint egy kétszobás bukaresti panellakás átlagos áramfogyasztása legtöbb havi 100 KWh, ha nem használnak légkondit. Így a villanyszámla 66 lej körüli költséget jelent (mivel a 100 kWh alatti fogyasztásra érvényes árplafon 0,68 lej/kWh-ban maximálta az elektromos áram árát).
Ahhoz, hogy nyáron egy kétszobás tömbházlakást megfelelőképpen hűteni lehessen, egy 18 000 BTU/h (5274 W) teljesítményű légkondicionálóra lenne szükség. Ez körülbelül 1,55 kWh-t fogyasztana, hogy 30-32-ről 25-27 Celsius-fokra hűtse a levegőt. A román fővárosban átlagosnak számító nyári hőmérsékletek ismeretében egy berendezésnek naponta mintegy négy órát kellene működnie, mintegy 100 órát havonta, 185 kWh-s fogyasztást generálva.
De persze nyáron sokszor a fentebb említett hőmérsékleteknél nagyobb forrósággal kell szembesülni. Ha a levegő 38–40 Celsius-fokos, már átlagosan naponta 6 és fél, havonta 195 órát kell működtetni a gépet, ami mintegy 272 kWh-os összfogyasztást idéz elő. Ez – a 255–300 kWh-s fogyasztásra érvényes 1,3 lejes árplafon életbe lépésével – már 425 százalékkal – 349 lejesre – növelné a villanyszámlát ahhoz képest, amikor nem működik légkondi.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!