Hosszan tartó kánikulában akár megnégyszerezheti villanyszámlánkat a légkondi
Fotó: Haáz Vince
Kétszobás tömbházlakásban használt légkondicionáló berendezés példáján keresztül mutatja be az Intelligens Energia Egyesület, mennyivel nőhet a villanyszámlánk, ha a nyári hőségben elektromos levegőhűtő eszközt vetünk be.
2024. június 30., 19:042024. június 30., 19:04
A földgáz-, villamosenergia- és hidrogéniparban, illetve energiatakarékossági megoldások terén jártas szakembereket tömörítő civil szervezet tájékoztatása szerint egy kétszobás bukaresti panellakás átlagos áramfogyasztása legtöbb havi 100 KWh, ha nem használnak légkondit. Így a villanyszámla 66 lej körüli költséget jelent (mivel a 100 kWh alatti fogyasztásra érvényes árplafon 0,68 lej/kWh-ban maximálta az elektromos áram árát).
Ahhoz, hogy nyáron egy kétszobás tömbházlakást megfelelőképpen hűteni lehessen, egy 18 000 BTU/h (5274 W) teljesítményű légkondicionálóra lenne szükség. Ez körülbelül 1,55 kWh-t fogyasztana, hogy 30-32-ről 25-27 Celsius-fokra hűtse a levegőt. A román fővárosban átlagosnak számító nyári hőmérsékletek ismeretében egy berendezésnek naponta mintegy négy órát kellene működnie, mintegy 100 órát havonta, 185 kWh-s fogyasztást generálva.
De persze nyáron sokszor a fentebb említett hőmérsékleteknél nagyobb forrósággal kell szembesülni. Ha a levegő 38–40 Celsius-fokos, már átlagosan naponta 6 és fél, havonta 195 órát kell működtetni a gépet, ami mintegy 272 kWh-os összfogyasztást idéz elő. Ez – a 255–300 kWh-s fogyasztásra érvényes 1,3 lejes árplafon életbe lépésével – már 425 százalékkal – 349 lejesre – növelné a villanyszámlát ahhoz képest, amikor nem működik légkondi.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
szóljon hozzá!