Számos megszorítással kívánja tartani a kormány a kitűzött 7,16 százalékos deficitcélt
Fotó: Pixabay
Hosszas halogatás után közvitára bocsátotta a 2021-es évi állami költségvetés tervezetét a bukaresti kormány.
2021. február 12., 07:542021. február 12., 07:54
2021. február 12., 08:592021. február 12., 08:59
A pénzügyminisztérium honlapján csütörtök késő este nyilvánosságra hozott büdzséterv 4,3 százalékos gazdasági növekedéssel számol, ami kissé optimistának hat az Európai Bizottság által várt 3,8 százalékhoz képest. A román kormány érvelése szerint a gazdasági növekedés motorja a belföldi kereslet lesz, elsősorban a bruttó állóeszköz-felhalmozás növelésével, amelynek dinamikája magasabb lesz (6,5 százalék), mint a végső fogyasztásé (3,5 százalék) – írja az Agerpres hírügynökség.
A 2022–2024 -es időszakra eközben már átlagosan 4,9 százalékos gazdasági bővülést vetítenek elő, egy 5 százalékos csúccsal 2023-ban, olyan körülmények között, hogy az Európai Unióban 4,1 százalékos, az eurózónában 4,2 százalékos átlagos növekedéssel számolnak.
Florin Cîțu miniszterelnök sokadik ígérete ellenére tovább késik a 2021-es költségvetés tervezetének közvitára bocsátása, a kiszivárgott információk szerint a késlekedés okát az jelenti, hogy nehéz tartani a GDP 7 százalékát nem meghaladó hiánycélt.
amennyiben a bevételek 364,907 milliárd lejt, azaz a GDP 32,67 százalékát, a kiadások pedig 444,907 milliárd lejt, a GDP 39,84 százalékát teszik ki. A büdzséterv úgy számol, hogy a következő három évben a költségvetési hiány fokozatosan csökken: 2022-ben a GDP 5,84 százalékára, 2023-ban a GDP 4,37 százalékára és a 2024-ben a GDP 2,89 százalékára rúg majd.
Az európai uniós módszertan (ESA) alapján kiszámított deficit a 2021-es 8,23 százalékról, 2024-re 2,9 százalékra csökken.
ami a GDP körülbelül 5,5 százalékát teszi ki, míg 2024-ben ez az összeg mintegy 67,5 milliárd lej lesz, amelynek nagyobb részét, a GDP 2,8 százalékának megfelelő összeget, vissza nem térítendő európai alapokból fedezik.
Az idei költségvetés tervezete 2,4 százalékos éves inflációs rátával számol.
2021. január 13-ától az országos bruttó minimálbér 2300 lej, ez 3,1 százalékos növekedést jelent 2020 decemberéhez képest. Az egyetemi végzettséget megkövetelő állások esetében, a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók bruttó minimálbére – bónuszok és egyéb juttatások nélkül – havi 2350 lej, amennyiben legalább egy éve szakmájuknak megfelelő beosztásban, havi átlag 169,333 munkaórás programmal dolgoznak.
A tervezet szerint az önálló tevékenységből jövedelmet szerző személyek esetében a társadalombiztosítási járulék kiszámításának éves alapja a választott jövedelem, amely nem lehet alacsonyabb, mint 12 országos minimálbér. A társadalombiztosítási járulék fizetési határideje 2021. május 25.
Az állami társadalombiztosítási költségvetés teljes kiadását eközben 90,220 milliárd lejre becsülik 2021-ben, amelyből 90,079 milliárd lejt (99,8 százalék) az állami nyugdíjrendszerre, 140,395 millió lejt (0,2 százalék) pedig a munkabalesetekre és foglalkozási megbetegedésekre különítenek el.
Az állami nyugdíjrendszer összes kiadásának 98,9 százalékát a nyugdíjakra, 1,1 százalékát pedig az állami nyugdíjrendszer fenntartására fordítják (személyi jellegű kiadások, a kincstárnak fizetendő kamatok, stb.). A munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések biztosítási rendszerével kapcsolatos összes kiadások 88,6 százalékát szociális segélyekre (munkabalesetek vagy foglalkozási megbetegedések miatti rokkantsági nyugdíjakra, fogyatékosság esetén szociális ellátásokra), 11,4 százalékát pedig az rendszer fenntartására (személyzeti költségek, áruk és szolgáltatások, kamatok, egyéb kiadások, transzferek, stb.) fordítják.
A társadalombiztosítási költségvetést 142,930 millió lej többlettel tervezték, amely összeg a munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések biztosítási rendszeréhez kapcsolódik.
A dokumentum szerint azok a pótlékok, juttatások, prémiumok, jutalmak és a bérrendszer egyéb elemei, amelyek a törvény értelmében a bruttó havi fizetés részét képezik, 2021-ben legfeljebb a 2020 decemberében odaítélt szinten maradnak, amennyiben a munkavállaló ugyanolyan pozíciót tölt be és azonos feltételek között dolgozik.
a rendőrök és katonák esetében pedig a korábbi évek szabályai maradnak érvényben; meghosszabbítják a 2019-ben kiállított vakációs csekkek érvényességét 2021 végéig, és idén nem bocsátanak ki ilyen utalványokat.
Az árva vagy árvaházakból származó hallgatók ingyen vehetik igénybe a fenti közszállítási eszközöket.
A dokumentum szerint egy fenntartható nyugdíjrendszert kell kialakítani, amelyben minden kategóriájú nyugdíjas méltányos nyugdíjat kap.
– áll a jelentésben, amely ugyanakkor leszögezi, hogy a szociális segélyeket a kedvezményezettek valós szükségleteinek kielégítésére, és a nehéz helyzetben lévő családok, valamint a kiszolgáltatott társadalmi kategóriák tisztességes életkörülményeinek biztosítására kell fordítani.
2021 januárjától a gyermeknevelési támogatás összege 16 százalékkal nőtt a 2020 decemberi értékhez képest.
Az idézett dokumentum szerint a költségvetési tervezet célja az állami kiadások hatékonyságának javítása. E szerint a munkaerőpiacon törekedni fognak a foglalkoztatás ösztönzésére annak érdekében, hogy versenyképes és a munkaerőpiac valóságához igazított szolgáltatásokat kínáljanak, mind a munkaadók, mind az álláskeresők számára, hogy összekapcsolják a munkát teljesítménykövetelményekkel.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!