Napelemek vásárolhatók állami támogatással, pénteken rajtol a Zöld ház program
Fotó: Pixabay.com
Elsőként erdélyi-partiumi lakosok „rohamozhatják meg” az akkumulátoros napelemrendszerek beszerzését fejenként 30 ezer lejjel támogató Zöld Ház programot. A pályázók számára szeptember 27-én, pénteken 10 órakor rajtoló napelemprogram utolsó jelentkezői október 8-án próbálkozhatnak.
2024. szeptember 23., 13:282024. szeptember 23., 13:28
A tavalyi mintát követve idén is külön napokon regisztrálhatnak a különböző régióban élők, újdonság viszont, hogy csak olyan napelemrendszer telepíthető, amelyhez tároló kapacitás, akkumulátor is tartozik – emlékeztetett Tánczos Barna.
Az RMDSZ Hargita megyei szenátora a szövetség hétfői közleményében megerősítette azt a jó ideje „félhivatalos” hírt, miszerint elsőként szeptember 27-én a Kolozs, Beszterce-Naszód és partiumi megyéket: Bihart, Szatmárt, Máramarost és a Szilágyságot magában foglaló északnyugati fejlesztési régió lakói töltetik fel a szükséges iratokat a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) vonatkozó internetes oldalára.
Október 1–7. között nem lesz erdélyi „érdekelt”, legközelebb a nyolc romániai fejlesztési régió számára kiírt jelentkezési időszak utolsó napján, október 8-án az Arad, Krassó-Szörény, Hunyad és Temes megye alkotta nyugati régió zárja a sort. Október 9-én az egyházak képviselői pályázhatnak.
A Zöld ház program idei kiírásában a támogatás összege maximum 30 000 lej, azzal a feltétellel, hogy a pályázó legalább 3000 lejes önrészt kell hozzátegyen. Nem lehet pályázni csak napelemrendszerre vagy csak akkumulátorra, lehet viszont pályázni meglévő napelemrendszer bővítésére is, nem csak új napelemrendszer kiépítésére. A zöldenergia-termelő napelemrendszer legalább 3 kW teljesítményű kell legyen, az akkumulátor pedig legalább 5 kWh teljesítményű – ismertetik az RMDSZ közleményében.
személyi igazolvány elektronikus másolata, 30 napnál nem régebbi adóigazolások (az egyikkel azt igazolja, hogy nem tartozik a helyi költségvetésnek, a másikkal pedig azt, hogy nincs tartozása az állami költségvetéssel szemben), 60 napnál nem régebbi telekkönyvi kivonat, amely igazolja a pályázó tulajdonjogát és megegyezik a lakcímével – áll a közleményben.
A sikeres regisztrációt követően a Környezetvédelmi Alap által jóváhagyott szerelők közül választhatnak a magánszemélyek és egyházak. Erre 90 napjuk lesz, ellenkező esetben elveszítik a finanszírozást – hívják fel a figyelmet.
Mint ismeretes, a tavalyi tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon kell igyekezniük a pályázóknak, hiszen a régióknak szánt pénzkeretek hamar elfogynak: az erdélyi régiók közül a központiban és az északnyugatiban is 3 perc alatt „szétkapkodták”.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!