Napelemek vásárolhatók állami támogatással, pénteken rajtol a Zöld ház program
Fotó: Pixabay.com
Elsőként erdélyi-partiumi lakosok „rohamozhatják meg” az akkumulátoros napelemrendszerek beszerzését fejenként 30 ezer lejjel támogató Zöld Ház programot. A pályázók számára szeptember 27-én, pénteken 10 órakor rajtoló napelemprogram utolsó jelentkezői október 8-án próbálkozhatnak.
2024. szeptember 23., 13:282024. szeptember 23., 13:28
A tavalyi mintát követve idén is külön napokon regisztrálhatnak a különböző régióban élők, újdonság viszont, hogy csak olyan napelemrendszer telepíthető, amelyhez tároló kapacitás, akkumulátor is tartozik – emlékeztetett Tánczos Barna.
Az RMDSZ Hargita megyei szenátora a szövetség hétfői közleményében megerősítette azt a jó ideje „félhivatalos” hírt, miszerint elsőként szeptember 27-én a Kolozs, Beszterce-Naszód és partiumi megyéket: Bihart, Szatmárt, Máramarost és a Szilágyságot magában foglaló északnyugati fejlesztési régió lakói töltetik fel a szükséges iratokat a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) vonatkozó internetes oldalára.
Október 1–7. között nem lesz erdélyi „érdekelt”, legközelebb a nyolc romániai fejlesztési régió számára kiírt jelentkezési időszak utolsó napján, október 8-án az Arad, Krassó-Szörény, Hunyad és Temes megye alkotta nyugati régió zárja a sort. Október 9-én az egyházak képviselői pályázhatnak.
A Zöld ház program idei kiírásában a támogatás összege maximum 30 000 lej, azzal a feltétellel, hogy a pályázó legalább 3000 lejes önrészt kell hozzátegyen. Nem lehet pályázni csak napelemrendszerre vagy csak akkumulátorra, lehet viszont pályázni meglévő napelemrendszer bővítésére is, nem csak új napelemrendszer kiépítésére. A zöldenergia-termelő napelemrendszer legalább 3 kW teljesítményű kell legyen, az akkumulátor pedig legalább 5 kWh teljesítményű – ismertetik az RMDSZ közleményében.
személyi igazolvány elektronikus másolata, 30 napnál nem régebbi adóigazolások (az egyikkel azt igazolja, hogy nem tartozik a helyi költségvetésnek, a másikkal pedig azt, hogy nincs tartozása az állami költségvetéssel szemben), 60 napnál nem régebbi telekkönyvi kivonat, amely igazolja a pályázó tulajdonjogát és megegyezik a lakcímével – áll a közleményben.
A sikeres regisztrációt követően a Környezetvédelmi Alap által jóváhagyott szerelők közül választhatnak a magánszemélyek és egyházak. Erre 90 napjuk lesz, ellenkező esetben elveszítik a finanszírozást – hívják fel a figyelmet.
Mint ismeretes, a tavalyi tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon kell igyekezniük a pályázóknak, hiszen a régióknak szánt pénzkeretek hamar elfogynak: az erdélyi régiók közül a központiban és az északnyugatiban is 3 perc alatt „szétkapkodták”.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!