Fotó: Gov.ro
Idén januárban 8,48 százalékkal esett vissza az előző év januárjához képest a személygépkocsi-gyártás Romániában, összesen 35 171 jármű hagyta el a gyártósort – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) hétfőn közzétett adatsorából.
2022. február 14., 16:212022. február 14., 16:21
A 35 171 személygépkocsiból 15 816-ot a Dacia mioveni-i üzemében és 19 355-öt a Ford craiovai gyárában gyártottak januárban.
Másrészt a gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó igazgatóság (DRPCIV) által közzétett adatok szerint idén januárban 2765 új Dacia márkájú személygépkocsit írattak be a forgalomba, míg 2021 januárjában csupán 914-et, ami 202,5 százalékos növekedést jelent.
A Hyundai autóiból szintén sokkal többet jegyeztettek be, mint tavaly januárban: 976 darabot (+47,7 százalékos növekedés), és a Renault is nagyon népszerűnek bizonyult 625 bejegyzett darabbal (161,5 százalékos növekedés) – írja az Agerpres. A negyedik helyen a Toyota áll 570 forgalomba íratott darabbal, majd a Ford 535 darabbal.
A vizsgált időszakban összesen 9337 új személygépkocsit írattak be Romániában, szemben a 2021 januárjában bejegyeztetett 6004 autóval, ami 55,5 százalékos növekedésnek felel meg.
A gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó igazgatóság adatai szerint ugyanakkor 24,8 százalékkal 24 342-re csökkent a januárban bejegyzett használt személygépkocsik száma (tavaly januárban 32 366 darabot írattak be).
A 2022-es év első hónapjában 42,8 százalékkal több gépkocsit helyeztek forgalomba Romániában, mint egy évvel korábban; a környezetkímélő autók bejegyzése 95,5 százalékkal ugrott meg, elérve a 17,9 százalékos piaci részesedést.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
szóljon hozzá!