Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
2022 második negyedévében 6241 lejt tett ki a romániai háztartások havi átlagjövedelme, az egy főre jutó jövedelem pedig 2481 lej volt – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2022. október 05., 11:252022. október 05., 11:25
2022. október 05., 11:262022. október 05., 11:26
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a lakosság havi összkiadása 2022 második negyedében átlagosan 5375 lej volt háztartásonként (személyenként 2137 lej), és a teljes jövedelem 86,1 százalékát tette ki. Az INS adatai szerint a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 5853 lejt (személyenként 2327 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 388 lejt (személyenként 154 lejt) tett ki.
Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (19,6 százalék), az egyéni, nem mezőgazdasági tevékenységekből származó jövedelem (2,2%), a mezőgazdaságból származó jövedelem (2,1%), valamint a természetbeni jövedelem (6,2%) – elsősorban a saját erőből előállított élelmiszerek értéke (5,2%), a vagyon és az eszközök értékesítése (1,3%) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
A háztartások kiadásainak szerkezetét illetően a legjelentősebb tételeket az élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek, illetve szolgáltatások vásárlása, az adók és illetékek befizetése, valamint a háztartások működésével kapcsolatos kiadások (takarmányok, a háztartási termeléshez szükséges munkaerő, vetőmagok, állategészségügyi szolgáltatások) képezték.
A lakásvásárlás vagy -építés, termőföldvásárlás, egyéb nagyobb beruházás, részvényvásárlás átlagosan csak a kiadások 0,8 százalékát tette ki. Az élelem és nem alkoholos italok vásárlásával járó költségek az összkiadások 35,1 százalékát képezték.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!