Fotó: Haáz Vince
Romániában a második legkisebbek a nyugdíjak európai uniós összevetésben, csak a bolgár nyugdíjasoknak kell kevesebből megélniük. Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) adatai szerint a romániai átlagnyugdíj 2021-ben havi 382 euró volt, Bulgáriában pedig 226 euró. Összehasonlításképpen: az Európai Unióban az átlagnyugdíj 1224 euró.
2024. június 08., 18:112024. június 08., 18:11
Akár állami nyugdíjról, akár magánnyugdíjról, kötelező magánnyugdíjról vagy akár megtakarítási elemet is tartalmazó életbiztosításról beszélünk, Románia azon országok közé tartozik, amelyek a legrosszabbul fizetnek az emberek aktív életük során végzett munkájáért – derül ki az Euronews Business elemzéséből, amely az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság által összeállított Eurobarométer adatai alapján készült. Mint rámutatnak,
Az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) és az EU-tagjelölt országok közül Izland jelentette a legmagasabb, 2762 eurós átlagot, míg Albánia a legalacsonyabb, 131 eurós átlagot. A négy legnagyobb uniós országban és az északi tagállamokban az időskori juttatások átlaga meghaladja az uniós átlagnyugdíjat.
A skandináv országok is jól teljesítettek, az átlagos öregségi nyugdíjak magasabbak voltak, mint a „négy nagy” országé.
Idén április végén 4 748 274 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4274-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2248 lej volt – közölte vasárnap az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) közzétett adataiból.
A rangsor legalsó hét helyét a balkáni országok foglalják el. Az öregségi nyugdíjakra fordított átlagos kiadások Luxemburgban majdnem 11-szer magasabbak voltak, mint Bulgáriában, ami jelentős különbségeket mutat. Még ha Luxemburgot nem is tekintjük különleges esetnek, az uniós átlag akkor is majdnem hatszor magasabb volt, mint Bulgáriában – húzza alá az elemzés.
Amely szerint a különbségek egy része az uniós tagállamok eltérő árszínvonalának tulajdonítható, az Eurostat is megjegyzi, hogy a megélhetési költségek összességében jelentősen eltérnek a térségben.
A vásárlóerő-egységben (PPS), egy mesterséges pénzegységben, amely kiigazítja az országok közötti árszínvonalbeli különbségeket, az egyenlőtlenségek jelentősen csökkennek. PPS-ben kifejezve az átlagos öregségi nyugdíj a bulgáriai 437 és a luxemburgi 1 681 között mozog.
Az elemzésből ugyanakkor azt is megtudhatjuk, hogy az uniós fogyasztók kevesebb mint fele bízik abban, hogy nyugdíjas korában elegendő pénze lesz a kényelmes élethez. Több országban ez a bizalmi szint 30 százalék vagy annál is alacsonyabb.
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!