Többek között a szatmárnémeti repülőtérnek is jut pénz a most kiutalt összegből
Fotó: Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány. Az RMDSZ közleménye szerint Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna pénzügyminiszter javaslatára született a döntés.
2025. május 22., 15:162025. május 22., 15:16
Többek között a marosvásárhelyi, a szatmárnémeti, illetve a nagybányai repülőtér kap finanszírozást, mutatott rá Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter. A tárcavezető elmondta: a légikikötők felújítását korábban elkezdték, a munkálatok előrehaladott állapotban vannak, azonban, ha az önkormányzatok nem fedezik az önrészt, a munkálatok fennmaradó részét, a beruházások veszélybe kerülnek, és Romániának vissza kell fizetnie az Európai Uniónak az eddig elvégzett munkálatok árát.
A mai döntés azért született, hogy az uniós finanszírozást ne veszítsük el, az önkormányzatok ne kerüljenek nehéz pénzügyi helyzetbe, illetve a repülőterek korszerűsítési munkálatait befejezzük” – nyilatkozta Cseke Attila.
Tánczos Barna, az RMDSZ pénzügyminisztere hangsúlyozta: gazdasági érdek is, hogy a reptérfejlesztési munkálatok mielőbb befejeződjenek. „A repülőterek felújítása jó hatással van a gazdaságra és a befektetésekre is. Ugyanakkor
– idézte Tánczos Barna nyilatkozatát az RMDSZ közleménye.
A kormány csütörtöki döntése értelmében a marosvásárhelyi repülőtér korszerűsítési munkálataira közel 110 millió lejt utalnak ki a tartalékalapból, a szatmári repülőtér munkálataira több, mint 60 millió lejt, a nagybányai repülőtér munkálataira 65 millió lejt, illetve a craiovai légikikötő 250 millió lejt kap.
A beruházásokat a megyei önkormányzatok bonyolítják. A szükséges pénzügyi forrásokat a fejlesztési minisztérium és a pénzügyminisztérium biztosítja.
Románia 17 repülőterének összesített utasforgalma a múlt évben közel 6 százalékkal nőtt 2023-hoz képest és 12 százalékkal 2019-hez képest – tájékoztatott kedden a Romániai Repülőterek Szövetsége (AAR).
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
szóljon hozzá!