Kihirdette Klaus Johannis államfő a hazai pénzintézetek által élesen kifogásolt hitelcseretörvényt, amely lehetővé teszi a jelzáloghiteleseknek, hogy adósságuk teljes visszafizetése helyett átadják a bankoknak a hitelbiztosítékban megjelölt ingatlant.
2016. április 28., 12:372016. április 28., 12:37
2016. április 28., 14:482016. április 28., 14:48
Csütörtök délben tartott sajtótájékoztatóján az államfő elmondta, megelégedéssel nyugtázta, hogy a parlament második nekifutásra figyelembe vette a kifogásait, és ennek megfelelően fogadta el újra a jogszabályt. Johannis hozzátette: a törvény még ma megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A bukaresti képviselőház kisebb módosításokkal április 13-án másodszor fogadta el az egy éve heves viták középpontjában álló ún. elsétálási törvényt. A jogszabály lehetővé teszi a jelzáloghitelesek számára, hogy adósságuk teljes visszafizetése helyett átadják a bankoknak a hitelbiztosítékban megjelölt ingatlant.
A törvény tavaly novemberben jóváhagyott eredeti változatát Klaus Johannis megfontolásra visszaküldte a kétkamarás parlamentnek, amely módosításokat hajtott végre a szövegen. Az eladósodottak bírósági végrehajtón, közjegyzőn vagy ügyvéden keresztül értesíthetik a hitelezőt, hogy nem képesek tovább törleszteni adósságukat, és át akarják ruházni az ingatlant. Az értesítés kézhezvételének pillanatától a hitelező köteles leállítani minden olyan esetleges végrehajtási intézkedést, amelyet az adós egyéb vagyonára, bevételére vagy közös adósa és kezese vagyona ellen indított volna.
A törvényhozók egyetlen lényeges kompromisszumra voltak hajlandóak az intézkedést hevesen ellenző bankokkal szemben, ennek megfelelően legtöbb 250 ezer euró lehet a hitel értéke, amely esetében az adós törlesztésképpen ráruházhatja a kölcsönből vásárolt ingatlant a hitelintézetre. Mindemellett a törvény hatálya nem terjed ki az államilag garantált, kedvező kamatot biztosító Első otthon elnevezésű jelzálogprogramra.
Egyéves parlamenti vitája során a Román Nemzeti Bank (BNR) és a kereskedelmi pénzintézetek össztüzet zúdítottak az adósoknak kedvező tervezetre, amely szerintük ellehetetleníti a jövőbeni hitelezést, bankcsődöket, de legalábbis több száz millió eurós veszteséget okozhat az ágazat számára. Mugur Isărescu, a BNR kormányzója a parlamenti végszavazás közeledtével arra figyelmeztetett, hogy visszamenőleges hatálya miatt a jogszabály olyan kockázatokkal jár a romániai bank- és pénzügyi rendszerre, amelyre szerinte az elmúlt huszonhat évben nem volt példa.
Határozottan ellenezte a hitelcseretörvényt az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is; a washingtoni pénzintézet szerint a jogszabály veszélybe sodorhatja a tulajdonhoz való jogot, és aláaknázhatja a külföldi befektetőknek a román gazdaságba vetett bizalmát.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!