Kiszorítja az apró francia krumpli a székely pityókát: nagy a felháborodás a szupermarketek üzletpolitikája miatt

Bezzeg a franciák. Kettős mércére panaszkodnak a székelyföldi burgonyatermesztők •  Fotó: Veres Nándor

Bezzeg a franciák. Kettős mércére panaszkodnak a székelyföldi burgonyatermesztők

Fotó: Veres Nándor

Tudatos vásárlással és a termelők összefogásával lehet egyebek mellett elejét venni annak, hogy a multinacionális cégek méregdrágán „lenyomják a torkunkon” a silány minőségű import élelmiszereket, köztük az apró francia burgonyát, amit a helyi termelőktől nem is hajlandóak átvenni.

Bíró Blanka

2022. július 05., 19:082022. július 05., 19:08

Felháborítónak tartják a székelyföldi krumplitermesztők, hogy a szupermarketekben olyan apró krumplit árulnak kilogrammonként 3,50 lejért, amit tőlük soha nem vesznek át az áruházláncok, és tonnaszámra kénytelenek eldobni. Elégedetlenségüknek Az Okos gazda – Smart farm elnevezésű interaktív mezőgazdasági oldalon adtak hangot.

„Méreten aluli gumók”

Orbán Miklós illyefalvi termelő, az oldal egyik működtetője lapunk megkeresésére elmondta, a kettős mérce ellen tiltakoznak, valamint amiatt, hogy a helyi termelők ki vannak szolgáltatva a nemzetközi áruházláncok kényének-kedvének.

Hangsúlyozta, nem akarják eladni fogyasztásra az apró pityókát, viszont zavaró, hogy francia importból olyat kínálnak eladásra a romániai szupermarketek, amit a helyi termelőtől nem vesznek át.

„Ez nem újkrumpli, amiből sokan éppen az aprót keresik, hogy egészben megsüssék, hanem a tavalyi burgonya, amit meg kell hámozni, egy órát kell dolgozni vele, hogy két embernek elegendő mennyiséget meghámozzunk” – részletezte a termelő. Arra is kitért, még ezt is elfogadnák, ha a krumpli címkéjén fel lenne tüntetve, hogy „apró burgonya”, de ez sem történt meg.

Az import ellen ugyanakkor nincs kifogásuk, hiszen a helyi termelők a szűkös tárolási kapacitás miatt csak augusztustól márciusig tudják fedezni a nagy felvásárlók szükségleteit. Ám azt szeretnék, hogy hasonló feltételek vonatkozzanak minden beszállítóra.

Idézet
Tőlünk ősszel felvásárolják 60–80 baniért a válogatott krumplit, és azzal szembesülünk, hogy azt a méretűt, amit mi kidobtunk, mert nem vette meg senki, most 3,50 lejért kínálják francia behozatalból”

– összegezte Orbán Miklós. Hozzátette, a méreten aluli gumókat a termelők egy része eladja takarmánynak, de az állattartás is annyira lecsökkent, hogy nincs szükség több ezer tonna takarmányburgonyára. Rengeteg apró krumplit eldobnak, vagy ingyen elviszik tőlük az ügyeskedő viszonteladók. Orbán Miklós szerint a megoldás a feldolgozóipar lenne, de a keményítőgyárak többsége bezárt.

Kettős mércét kiáltanak. A romániai termelők ki vannak szolgáltatva a nemzetközi áruházláncok kényének-kedvének •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Kettős mércét kiáltanak. A romániai termelők ki vannak szolgáltatva a nemzetközi áruházláncok kényének-kedvének

Fotó: Haáz Vince

Szupermarkettörvény és tudatos vásárlás

„Néhány héttel ezelőtt hirdette ki az államfő a mezőgazdasági termelők és a szupermarketek közötti együttműködést szabályozó 2022/81-es törvényt, amelynek célja éppen a versenyszellemmel összeegyeztethetetlen kereskedelmi praktikák kiküszöbölése” – mutatott rá megkeresésünkre Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus.

Hozzátette: most már csak arra kell figyelni, hogy be is tartassák a jogszabályt, hogy a termelők ne legyenek kiszolgáltatva az áruházláncok kényének-kedvének.

Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a romániai termelők csak szervezetten és együttműködve tudják érvényesíteni az érdekeiket, ezt bizonyítja a francia import krumpli példája is. „A francia termelők elkezdték kiüríteni a raktáraikat, mert megjelent az újkrumpli, így a francia tulajdonban levő szupermarketeket rá tudtak venni, hogy csak tőlük vásároljanak, mérettől és minőségtől függetlenül. Hatásos érdekérvényesítés nélkül nehéz megmaradni a piacon” – szögezte le a szakpolitikus.

Meglátása szerint a fenyegető élelmiszerválság küszöbén a burgonya lehet az egyik megoldás, hiszen az mindig is a „szegények kenyere” volt. Bár csökkennek a krumplival beültetett területek, Könczei Csaba nem tartja valószínűnek, hogy a székelyföldi gazdák lemondanak erről a kultúráról.

Idézet
Minél gyorsabban változtatni kell a fogyasztói mentalitáson, a tudatos vásárlást kell ösztönözni,

hogy az emberek minél több helyi terméket vásároljanak, és akkor nem kell megvenni drágán az apró francia pityókát. A székely falvakban szinte minden kapu elé ki van téve a zsák pityóka, a termelőtől olcsóbban jó minőségű krumplit lehet vásárolni” – húzta alá Könczei Csaba.

Hangsúlyozta továbbá, hogy egyszerűbb egy helyen, vagyis a szupermarketben mindent beszerezni, de akkor bele kell törődnünk, hogy gyakran drágán, silány minőséget veszünk. „Nem kell mindenért a szupermarketbe rohanni, vegyük észre, hogy a közvetlen közelünkben vannak jó termékek, csak utána kell nyúlni” – szögezte le a háromszéki parlamenti képviselő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 10., csütörtök

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román

2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román
2025. április 10., csütörtök

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését
2025. április 09., szerda

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede

Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede
2025. április 09., szerda

Repülőgép-alkatrészeket fog gyártani Romániában egy német cég

Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.

Repülőgép-alkatrészeket fog gyártani Romániában egy német cég
2025. április 09., szerda

Máris 100 milliárd lejhez közelít a kormány által idén felvett hitelek összege

A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.

Máris 100 milliárd lejhez közelít a kormány által idén felvett hitelek összege
2025. április 09., szerda

Romániában gyorsabban nőttek az albérleti díjak, mint a lakásárak

A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.

Romániában gyorsabban nőttek az albérleti díjak, mint a lakásárak
2025. április 09., szerda

Idén is lesz számítógép-vásárlási program

Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.

Idén is lesz számítógép-vásárlási program
2025. április 09., szerda

Bolojan: Románia gazdasága meglehetősen bonyolult helyzetben van

A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.

Bolojan: Románia gazdasága meglehetősen bonyolult helyzetben van
2025. április 09., szerda

A külkereskedelmi mérleg hiánya bő 35 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet

Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.

A külkereskedelmi mérleg hiánya bő 35 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet
2025. április 09., szerda

Ciolacu: terv szerint halad az OECD-csatlakozás folyamata

Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.

Ciolacu: terv szerint halad az OECD-csatlakozás folyamata