Bezzeg a franciák. Kettős mércére panaszkodnak a székelyföldi burgonyatermesztők
Fotó: Veres Nándor
Tudatos vásárlással és a termelők összefogásával lehet egyebek mellett elejét venni annak, hogy a multinacionális cégek méregdrágán „lenyomják a torkunkon” a silány minőségű import élelmiszereket, köztük az apró francia burgonyát, amit a helyi termelőktől nem is hajlandóak átvenni.
2022. július 05., 19:082022. július 05., 19:08
Felháborítónak tartják a székelyföldi krumplitermesztők, hogy a szupermarketekben olyan apró krumplit árulnak kilogrammonként 3,50 lejért, amit tőlük soha nem vesznek át az áruházláncok, és tonnaszámra kénytelenek eldobni. Elégedetlenségüknek Az Okos gazda – Smart farm elnevezésű interaktív mezőgazdasági oldalon adtak hangot.
Orbán Miklós illyefalvi termelő, az oldal egyik működtetője lapunk megkeresésére elmondta, a kettős mérce ellen tiltakoznak, valamint amiatt, hogy a helyi termelők ki vannak szolgáltatva a nemzetközi áruházláncok kényének-kedvének.
„Ez nem újkrumpli, amiből sokan éppen az aprót keresik, hogy egészben megsüssék, hanem a tavalyi burgonya, amit meg kell hámozni, egy órát kell dolgozni vele, hogy két embernek elegendő mennyiséget meghámozzunk” – részletezte a termelő. Arra is kitért, még ezt is elfogadnák, ha a krumpli címkéjén fel lenne tüntetve, hogy „apró burgonya”, de ez sem történt meg.
Az import ellen ugyanakkor nincs kifogásuk, hiszen a helyi termelők a szűkös tárolási kapacitás miatt csak augusztustól márciusig tudják fedezni a nagy felvásárlók szükségleteit. Ám azt szeretnék, hogy hasonló feltételek vonatkozzanak minden beszállítóra.
– összegezte Orbán Miklós. Hozzátette, a méreten aluli gumókat a termelők egy része eladja takarmánynak, de az állattartás is annyira lecsökkent, hogy nincs szükség több ezer tonna takarmányburgonyára. Rengeteg apró krumplit eldobnak, vagy ingyen elviszik tőlük az ügyeskedő viszonteladók. Orbán Miklós szerint a megoldás a feldolgozóipar lenne, de a keményítőgyárak többsége bezárt.
Kettős mércét kiáltanak. A romániai termelők ki vannak szolgáltatva a nemzetközi áruházláncok kényének-kedvének
Fotó: Haáz Vince
„Néhány héttel ezelőtt hirdette ki az államfő a mezőgazdasági termelők és a szupermarketek közötti együttműködést szabályozó 2022/81-es törvényt, amelynek célja éppen a versenyszellemmel összeegyeztethetetlen kereskedelmi praktikák kiküszöbölése” – mutatott rá megkeresésünkre Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus.
Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a romániai termelők csak szervezetten és együttműködve tudják érvényesíteni az érdekeiket, ezt bizonyítja a francia import krumpli példája is. „A francia termelők elkezdték kiüríteni a raktáraikat, mert megjelent az újkrumpli, így a francia tulajdonban levő szupermarketeket rá tudtak venni, hogy csak tőlük vásároljanak, mérettől és minőségtől függetlenül. Hatásos érdekérvényesítés nélkül nehéz megmaradni a piacon” – szögezte le a szakpolitikus.
Meglátása szerint a fenyegető élelmiszerválság küszöbén a burgonya lehet az egyik megoldás, hiszen az mindig is a „szegények kenyere” volt. Bár csökkennek a krumplival beültetett területek, Könczei Csaba nem tartja valószínűnek, hogy a székelyföldi gazdák lemondanak erről a kultúráról.
hogy az emberek minél több helyi terméket vásároljanak, és akkor nem kell megvenni drágán az apró francia pityókát. A székely falvakban szinte minden kapu elé ki van téve a zsák pityóka, a termelőtől olcsóbban jó minőségű krumplit lehet vásárolni” – húzta alá Könczei Csaba.
Hangsúlyozta továbbá, hogy egyszerűbb egy helyen, vagyis a szupermarketben mindent beszerezni, de akkor bele kell törődnünk, hogy gyakran drágán, silány minőséget veszünk. „Nem kell mindenért a szupermarketbe rohanni, vegyük észre, hogy a közvetlen közelünkben vannak jó termékek, csak utána kell nyúlni” – szögezte le a háromszéki parlamenti képviselő.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!