Kínai cég építheti meg a tarnicai vízi erőművet, ugyanis kizárólag az ázsiai országból pályáztak a kormánynál a beruházás kivitelezésére – értesült a Mediafax hírügynökség.
2015. március 03., 19:132015. március 03., 19:13
Vákár István, a Kolozs megyei közgyűlés elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta: bármilyen befektetés jól jön a megyének, és noha a kormány projektjéről van szó, minden támogatást megadnak az erőmű elkészítéséhez. Mint kérdésünkre kifejtette, a megyei önkormányzat elsősorban a különböző engedélyek zökkenőmentes kibocsátásával tudja segíteni a beruházást.
Az egymilliárd euróra becsült projektet lebonyolító Hidro Tarniţa vállalat január végén jelentette be, hogy a jelentkezési határidő lejártával összesen öt befektetőtől kapott ajánlatot. A cégek névsorát csak később tervezték nyilvánosságra hozni, a Mediafax által megszerzett hivatalos dokumentumból azonban kiderül, hogy csak kínai vállalatok kívánnak belevágni a nagyszabású beruházásba.
Információik szerint a pályázó konzorciumokat a kínai székhelyű China Huadin Engineering és a Guizhou Wujiang Hydropower Development, továbbá a Huaneng Lancang River Hydropower és a Hydrolancang International Energy, a Gezhouba Group Company és a Wu Lingpower Corporation, valamint egy honkongi–kínai cégtársulás, a Sinohydro Holding és a Power China Huadong, továbbá a kínai Hanergy Holding Group és Hollandiában bejegyzett leányvállalata, a Hanergy Holding Europe Cooperatief társulása alkotják.
A korábban bejelentett tervek szerint a munkálatoknak 2016 első felében kellene elkezdődniük, a beruházást pedig 5-7 éven belül fejeznék be. A Kolozsvártól harminc kilométerre tervezett vízi erőműnek négy különálló egysége lesz, amelyek egyenként 250 megawattóra teljesítményre lesznek képesek. Az erőmű öszszesen négyezer embert foglalkoztatna.
Amint arról korábban írtunk, a beruházást megkönnyítendő a kormány tavaly augusztusban több adó és illeték kifizetését teljes mértékben elengedte az erőművet a későbbiekben üzemeltető vállalatnak, így annak sem a környezetvédelmi engedély kiváltásáért, sem az áram szállításáért nem kell majd fizetnie. Sőt állami támogatást is kilátásba helyeztek, de azt az Európai Bizottságnak is engedélyeznie kell.
A román kormány 2013 novemberében összesen 8,5 milliárd értékben írt alá gazdasági megállapodásokat kínai vállalatokkal, az ezekben szereplő tervek szerint a Sinohydro Corporation építheti meg a vízi erőművet a Kolozs megyei tarnicai tavon.
Akkor egyébként a Nuclearelectrica például a China General Nuclear Power Corporation (CGN) képviselőivel írt alá együttműködési szándéknyilatkozatot, az Olténiai Energetikai Komplexum a China Huadian Corporationnel állapodott meg egy rovinari-i energetikai beruházás közös megvalósításáról, míg a Hunyad megyei energetikai komplexum a China National Electric Engineeringgel kötött egyezményt a dévai hőerőmű két blokkjának felújításáról.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!