Kínai cég építheti meg a tarnicai vízi erőművet, ugyanis kizárólag az ázsiai országból pályáztak a kormánynál a beruházás kivitelezésére – értesült a Mediafax hírügynökség.
2015. március 03., 19:132015. március 03., 19:13
Vákár István, a Kolozs megyei közgyűlés elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta: bármilyen befektetés jól jön a megyének, és noha a kormány projektjéről van szó, minden támogatást megadnak az erőmű elkészítéséhez. Mint kérdésünkre kifejtette, a megyei önkormányzat elsősorban a különböző engedélyek zökkenőmentes kibocsátásával tudja segíteni a beruházást.
Az egymilliárd euróra becsült projektet lebonyolító Hidro Tarniţa vállalat január végén jelentette be, hogy a jelentkezési határidő lejártával összesen öt befektetőtől kapott ajánlatot. A cégek névsorát csak később tervezték nyilvánosságra hozni, a Mediafax által megszerzett hivatalos dokumentumból azonban kiderül, hogy csak kínai vállalatok kívánnak belevágni a nagyszabású beruházásba.
Információik szerint a pályázó konzorciumokat a kínai székhelyű China Huadin Engineering és a Guizhou Wujiang Hydropower Development, továbbá a Huaneng Lancang River Hydropower és a Hydrolancang International Energy, a Gezhouba Group Company és a Wu Lingpower Corporation, valamint egy honkongi–kínai cégtársulás, a Sinohydro Holding és a Power China Huadong, továbbá a kínai Hanergy Holding Group és Hollandiában bejegyzett leányvállalata, a Hanergy Holding Europe Cooperatief társulása alkotják.
A korábban bejelentett tervek szerint a munkálatoknak 2016 első felében kellene elkezdődniük, a beruházást pedig 5-7 éven belül fejeznék be. A Kolozsvártól harminc kilométerre tervezett vízi erőműnek négy különálló egysége lesz, amelyek egyenként 250 megawattóra teljesítményre lesznek képesek. Az erőmű öszszesen négyezer embert foglalkoztatna.
Amint arról korábban írtunk, a beruházást megkönnyítendő a kormány tavaly augusztusban több adó és illeték kifizetését teljes mértékben elengedte az erőművet a későbbiekben üzemeltető vállalatnak, így annak sem a környezetvédelmi engedély kiváltásáért, sem az áram szállításáért nem kell majd fizetnie. Sőt állami támogatást is kilátásba helyeztek, de azt az Európai Bizottságnak is engedélyeznie kell.
A román kormány 2013 novemberében összesen 8,5 milliárd értékben írt alá gazdasági megállapodásokat kínai vállalatokkal, az ezekben szereplő tervek szerint a Sinohydro Corporation építheti meg a vízi erőművet a Kolozs megyei tarnicai tavon.
Akkor egyébként a Nuclearelectrica például a China General Nuclear Power Corporation (CGN) képviselőivel írt alá együttműködési szándéknyilatkozatot, az Olténiai Energetikai Komplexum a China Huadian Corporationnel állapodott meg egy rovinari-i energetikai beruházás közös megvalósításáról, míg a Hunyad megyei energetikai komplexum a China National Electric Engineeringgel kötött egyezményt a dévai hőerőmű két blokkjának felújításáról.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!