Kínai cég építheti meg a tarnicai vízi erőművet, ugyanis kizárólag az ázsiai országból pályáztak a kormánynál a beruházás kivitelezésére – értesült a Mediafax hírügynökség.
2015. március 03., 19:132015. március 03., 19:13
Vákár István, a Kolozs megyei közgyűlés elnöke a Krónika érdeklődésére elmondta: bármilyen befektetés jól jön a megyének, és noha a kormány projektjéről van szó, minden támogatást megadnak az erőmű elkészítéséhez. Mint kérdésünkre kifejtette, a megyei önkormányzat elsősorban a különböző engedélyek zökkenőmentes kibocsátásával tudja segíteni a beruházást.
Az egymilliárd euróra becsült projektet lebonyolító Hidro Tarniţa vállalat január végén jelentette be, hogy a jelentkezési határidő lejártával összesen öt befektetőtől kapott ajánlatot. A cégek névsorát csak később tervezték nyilvánosságra hozni, a Mediafax által megszerzett hivatalos dokumentumból azonban kiderül, hogy csak kínai vállalatok kívánnak belevágni a nagyszabású beruházásba.
Információik szerint a pályázó konzorciumokat a kínai székhelyű China Huadin Engineering és a Guizhou Wujiang Hydropower Development, továbbá a Huaneng Lancang River Hydropower és a Hydrolancang International Energy, a Gezhouba Group Company és a Wu Lingpower Corporation, valamint egy honkongi–kínai cégtársulás, a Sinohydro Holding és a Power China Huadong, továbbá a kínai Hanergy Holding Group és Hollandiában bejegyzett leányvállalata, a Hanergy Holding Europe Cooperatief társulása alkotják.
A korábban bejelentett tervek szerint a munkálatoknak 2016 első felében kellene elkezdődniük, a beruházást pedig 5-7 éven belül fejeznék be. A Kolozsvártól harminc kilométerre tervezett vízi erőműnek négy különálló egysége lesz, amelyek egyenként 250 megawattóra teljesítményre lesznek képesek. Az erőmű öszszesen négyezer embert foglalkoztatna.
Amint arról korábban írtunk, a beruházást megkönnyítendő a kormány tavaly augusztusban több adó és illeték kifizetését teljes mértékben elengedte az erőművet a későbbiekben üzemeltető vállalatnak, így annak sem a környezetvédelmi engedély kiváltásáért, sem az áram szállításáért nem kell majd fizetnie. Sőt állami támogatást is kilátásba helyeztek, de azt az Európai Bizottságnak is engedélyeznie kell.
A román kormány 2013 novemberében összesen 8,5 milliárd értékben írt alá gazdasági megállapodásokat kínai vállalatokkal, az ezekben szereplő tervek szerint a Sinohydro Corporation építheti meg a vízi erőművet a Kolozs megyei tarnicai tavon.
Akkor egyébként a Nuclearelectrica például a China General Nuclear Power Corporation (CGN) képviselőivel írt alá együttműködési szándéknyilatkozatot, az Olténiai Energetikai Komplexum a China Huadian Corporationnel állapodott meg egy rovinari-i energetikai beruházás közös megvalósításáról, míg a Hunyad megyei energetikai komplexum a China National Electric Engineeringgel kötött egyezményt a dévai hőerőmű két blokkjának felújításáról.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!