Fotó: Facebook/Allview AUTO
Új „román” elektromos autót dobott piacra az Allview vállalat. A CityZEN-nek elkeresztelt négykerekűt Kínában gyártják, akárcsak a Dacia Springet, amelynél a brassói székhelyű vállalat által kínált gépkocsi kisebb, olcsóbb, és a forgalmazók szerint már 16 évesek is vezethetik, B1-kategóriás jogosítvánnyal. Az ötletgazdák a diákok, fiatalok mellett pároknak, illetve családok második autójaként ajánlják kétajtós „apróságukat”, amely csupán 7990 euróba kerül – ha nem változnak a jelentős támogatást biztosító állami roncsprogram feltételei.
2023. december 13., 20:322023. december 13., 20:32
A Visual Fan Kft. által birtokolt, 2002-es alapítású, eredetileg főképpen mobiltelefonjairól, táblagépjeiről nevezetes román márka 2021-ben hozta létre Allview Auto nevű szárnyát, amely a korábbi „tapogatózások” után most kész termékkel is előállt, sőt jövőre újabb gépkocsimodellek piacra dobását tervezik (egy kis SUV is tervben van).
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Az olcsó árhoz a forgalmazók szerint „magas felszereltség” társul. Az e-autó gyakorlatilag egy már létező modell „kipofozása”, melyet a kínai BAW International gyárt. Az Allview kérésére valamivel felszereltebb, többek között légzsákkal ellátott verziót dolgoztak ki, viszont Romániában nem engedélyezték a hátsó ülést, így csak kétszemélyes változatban rendelhető.
A 3,15 méter hosszú négykerekű csomagtartója 815 literes, súlya csaknem 800 kilogramm, a mintegy 250 kilós akkumulátorral együtt. Utóbbi 13,7 kilowattórás, gyárilag 170 kilométeres hatótávot ígérnek. Az automata váltós gép legtöbb 90 km/h-s sebességet tud elérni, alapjáratban 17,7 lóerős, de sport üzemmódba is át lehet kapcsolni a lendületesebb gyorsulás érdekében. A négy színben elérhető kocsi belül két fedélzeti kijelzőt is kínál, elektromosan mozgatható tükrökkel és ablakokkal, illetve 360 fokos kamera segíti a parkolást.
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Az online is megrendelhető CityZEN piacra dobói bíznak benne, hogy jövőre is az ideihez hasonló feltételekkel írják ki a Roncsautó plusz programot, amely összesen 10 800 eurós támogatást biztosított a vásárlóknak, a végösszeg így csökken 7990 euróra.
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Az Allview – amely az IT- és okoseszközök mellett egy ideje napelemrendszerekben is „utazik” – ettől függetlenül bízik új négykerekű termékük sikerében. „Az új üzleti vonal megnyitása természetes lépés fejlődésünkben. A cég több mint 20 éves története során folyamatosan újra kitalálta magát, alkalmazkodott a globális tendenciákhoz, hogy az ügyfelek mellett maradjon, elérhető megoldásokat kínálva nekik. A vállalat múltjának és a többrétű tevékenység összehangolt működésének köszönhetően hisszük, megvan a tudásunk ahhoz, hogy tényezőkké váljunk az e-mobilitás piacán is” – nyilatkozta Lucian Peticilă vezérigazgató.
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Fotó: Facebook/Allview AUTO
A B1-es kategória olyan négykerekű jármű vezetésére jogosít, amely terheletlen tömege nem haladhatja meg 550 kg-ot. Az elektromos járművek esetében az akkumulátorok tömegét nem kell beleszámolni a súlykorlátozásba (így fér bele az Allview-autó). B1-es jogsival autópályán legtöbb 90, gyorsforgalmi és európai jelzésű úton 80, egyéb országúton legtöbb 70 kilométer/órás sebességgel haladhat a sofőr, aki már 16 évesen megszerezheti az engedélyt. Ez elméleti és gyakorlati vizsga sikeres letudásával szerezhető meg, akárcsak a hagyományos B-kategóriás jogosítvány. A jelentkező életkora legkevesebb 15 éves és 9 hónapos lehet, amikor elkezdi a sofőrsulit.
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Fotó: Facebook/Allview AUTO
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!