Fotó: Barabás Ákos
Bár még hátravan csaknem két hónap a nyári idény kezdetéig, a vendéglátó és turisztikai szektorban elkezdték a munkaerő-toborzást; az év elejéhez képest áprilisban 25 százalékkal több munkahelyet hirdettek meg ezekben a szakágakban – derül ki az egyik állásközvetítő portál adataiból.
2023. április 25., 12:352023. április 25., 12:35
Ugyanakkor az értékesítés terén 15 százalékkal, az építőiparban 17 százalékkal több állást hirdettek meg ebben a hónapban, mint januárban.
A BestJobs marketing-menedzsere, Ana Vişian rámutatott, a vendéglátó és a turisztikai ágazat munkáltatói a nyári szezonra készülve már elkezdték az idénymunkások toborzását, és
Ez arra utal, hogy lesz némi késés az alkalmazások terén, a nyári vakáció kezdetével azonban várhatóan megnő az állásokra pályázók száma, ezekben az ágazatokban ugyanis a szezonmunkások jelentős része a középiskolás diákok és egyetemisták közül kerül ki – magyarázta az Agerpres szerint.
A vendéglátás terén a baristák/pultosok és a pincérek a legkeresettebbek, nekik 500-800 eurós havi bért ajánlanak. Konstanca megyében szakácsokat is keresnek, 1000 és 1500 euró közötti havi fizetésért.
A turisztikai szektorban is változatos az álláskínálat:
szakmunkásokra, mérnökökre és építészekre is van igény. Az álláshelyek iránt érdeklődők száma is nőtt az elmúlt két hónapban, mintegy 25 százalékkal. A klímaszerelőknek havi 700-1000 euró, az épület-karbantartóknak nettó 500-700 euró közötti havi bért kínálnak.
A legtöbb szezonális állást Bukarestben, valamint Konstanca, Brassó és Kolozs megyében hirdették meg.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!