Ha nem érkezik meg időben a pénz, előfordulhat, hogy csak január 8-a után csenget a postás a nyugdíjjal
Fotó: Gecse Noémi
Késve kaphatják meg a januári juttatásokat azok a nyugdíjasok, akiknek a postás szokta kikézbesíteni a pénzt – nyilatkozta Valentin Ștefan, a Román Posta vezérigazgatója. Rámutatott: mivel a postás átlagban a hónap első napjaiban szokott csengetni, most előfordulhat, hogy késni fog, mivel az újévi szabadnapok miatt előfordulhat, hogy a szükséges pénzösszegek nem érkeznek meg a posta bankszámlájára.
2024. december 17., 16:252024. december 17., 16:25
„Ha 2025 első napjaiban nem érkezik meg a pénz a Román Postához, akkor nem fogjuk tudni kiosztani a nyugdíjakat, és igen, késedelem lesz a kifizetésben” – fogalmazott Valentin Ștefan a Digi 24 hírtelevízió műsorában.
Mint magyarázta: december 25. (karácsony első napja) és december 26. (karácsony második napja) törvényes munkaszüneti napok a romániai munkavállaló számára. A 2025-ös év már a legelején négy törvényes szabadnapot biztosít az alkalmazottaknak, nevezetesen január 1-jét és 2-át, valamint január 6-át és 7-ét, vízkereszt és Szent János napját.
– fogalmazott a posta igazgatója.
Aláhúzta ugyanakkor, hogy természetesen a Román Postánál nem így lesz, alkalmazottaik már január 3-án felveszik a munkát, ám csak akkor tudják kikézbesíteni a nyugdíjakat, ha addig megérkezik a szükség pénzösszeg a posta számlájára.
„Először ki kell dolgozni az állami költségvetést, majd jóvá kell hagyni. (…) Továbbá, az állami intézményektől származó információk mellett a pénz kiszállításhoz kellenek a magáncégek, vagyis bankok is, akiktől mi (a Román Posta) megvásároljuk a pénzt. Itt is szükség van az előzetes tervezésre. Mi a Román Postánál mindig rugalmasságot tanúsítottunk, rendelkezésre álltunk, és amikor a nyugdíjpénztár, a munkaügyi minisztérium vagy a pénz átutalását jóváhagyó állami kincstár időben tudta utalni a pénzt, mi eleget tettünk ennek, és elküldtük/kézbesítettük a nyugdíjakat” – fejtette ki Valentin Ștefan.
Megígérte: most sem lesz másként, ha lesz pénz.
Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a pénz nem érkezett meg a Román Posta számlájára az év első napjaiban. Lehetséges, hogy idén is késve, azaz 2025. január 8-tól osztják ki a nyugdíjakat” – nyilatkozta a Román Posta vezérigazgatója.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!