Archív felvétel
Fotó: Facebook/ Asociația Pro Infrastructură
Az aktualizált terv révén 2025 áprilisáig meghosszabbították az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas (Kolozs megye) és Magyarzsombor (Szilágy megye) közötti 30 kilométeres szakaszának kivitelezési határidejét. A Dorinel Umbrărescu üzletember irányította konzorcium által épített szakasznak az eredeti tervek szerint 2024-ben kellett volna elkészülnie.
2023. január 31., 18:062023. január 31., 18:06
Az Economica.net gazdasági portál úgy tudja, hogy 2022 novemberében aktualizálhatták a terveket, miután a kivitelező előre nem várt akadályokba ütközött a terepmunka során: földcsuszamlások, erdők és egy temető is hátráltatja a munkát.
A Magyarnádas és Magyarzsombor közötti szakasz kivitelezési szerződését még 2020 decemberében aláírták a versenytárgyalásból győztesként kikerült Spedition UMB – Tehnostrade – Electromontaj társulás és az útügyi hatóság képviselői. A kivitelezőnek a dokumentum értelmében 12 hónapja lett volna a tervezésre és 24 hónapja a sztárdaépítésre.
Ez amúgy az első olyan romániai autópálya-szakasz, amelynek megvalósítását az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozzák.
Ezzel szemben korábban a szakértők még úgy számoltak, hogy valószínűleg a határidő előtt elkészülhet a két megyét összekötő pályaszakasz. 2021 júliusában arról adtunk hírt, hogy csupán két hónap munka után látványosak az eredmények Magyarnádas és Magyarzsombor között, a közlekedési nagyberuházásokat monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szakemberei akkor úgy vélték, ha ilyen ütemben haladnak a munkálatokkal, akkor 2023 után át is lehet adni a forgalomnak a 30 kilométeres szakaszt.
Újabb versenytárgyalást hirdetett meg a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Vaskapu és Zilah, illetve Zilah és Szilágynagyfalu közötti szakaszának a kivitelezésére.
Amint arról korábban írtunk, az észak-erdélyi autópálya egyetlen szakasza készülhet el idén, mégpedig a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti, 13 és fél kilométeres aszfaltcsík, amely Bihar és Szilágy megyét köti össze. A kivitelező, a török Nurol már a munkálatok 70 százalékával elkészült, és tartja a határidőket. A gond csupán az, hogy egyik irányban sem lesz folytatása még egy jó ideig.
Igencsak merész kijelentést tett Sorin Grindeanu közlekedési miniszter: szerinte lehetséges, hogy akár évi 150 kilométernyi autópálya is épüljön Romániában.
Mint ismert, a Borstól Brassóig tervezett észak-erdélyi autópálya kivitelezési munkálatait pályáztatás nélkül ítélték oda az amerikai Bechtel cégnek a 2000-es évek elején, amit sokan a román NATO-csatlakozás „árának” minősítenek. A Bechtel azonban a Gyalu és Aranyosgyéres közötti, Kolozsvárt elkerülő szakasz megépítése után távozott, azóta pedig szakaszokra bontva próbálják megépíttetni a sztrádát a román hatóságok, ám számos szakasz esetében már többször is fel kellett bontani a szerződést a kijelölt győztessel, és új pályázatot kellett kiírni. Az eredeti tervek szerint a teljes, 450 kilométeresre megálmodott sztrádának már 2012-re el kellett volna készülnie.
Nyílt levélben kérték a román kormányt az Északnyugati Fejlesztési Régióhoz tartozó megyék tanácselnökei hétfőn, hogy támogassa az észak-erdélyi autópálya befejezését.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!