Archív felvétel
Fotó: Facebook/ Asociația Pro Infrastructură
Az aktualizált terv révén 2025 áprilisáig meghosszabbították az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas (Kolozs megye) és Magyarzsombor (Szilágy megye) közötti 30 kilométeres szakaszának kivitelezési határidejét. A Dorinel Umbrărescu üzletember irányította konzorcium által épített szakasznak az eredeti tervek szerint 2024-ben kellett volna elkészülnie.
2023. január 31., 18:062023. január 31., 18:06
Az Economica.net gazdasági portál úgy tudja, hogy 2022 novemberében aktualizálhatták a terveket, miután a kivitelező előre nem várt akadályokba ütközött a terepmunka során: földcsuszamlások, erdők és egy temető is hátráltatja a munkát.
A Magyarnádas és Magyarzsombor közötti szakasz kivitelezési szerződését még 2020 decemberében aláírták a versenytárgyalásból győztesként kikerült Spedition UMB – Tehnostrade – Electromontaj társulás és az útügyi hatóság képviselői. A kivitelezőnek a dokumentum értelmében 12 hónapja lett volna a tervezésre és 24 hónapja a sztárdaépítésre.
Ez amúgy az első olyan romániai autópálya-szakasz, amelynek megvalósítását az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozzák.
Ezzel szemben korábban a szakértők még úgy számoltak, hogy valószínűleg a határidő előtt elkészülhet a két megyét összekötő pályaszakasz. 2021 júliusában arról adtunk hírt, hogy csupán két hónap munka után látványosak az eredmények Magyarnádas és Magyarzsombor között, a közlekedési nagyberuházásokat monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szakemberei akkor úgy vélték, ha ilyen ütemben haladnak a munkálatokkal, akkor 2023 után át is lehet adni a forgalomnak a 30 kilométeres szakaszt.
Újabb versenytárgyalást hirdetett meg a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Vaskapu és Zilah, illetve Zilah és Szilágynagyfalu közötti szakaszának a kivitelezésére.
Amint arról korábban írtunk, az észak-erdélyi autópálya egyetlen szakasza készülhet el idén, mégpedig a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti, 13 és fél kilométeres aszfaltcsík, amely Bihar és Szilágy megyét köti össze. A kivitelező, a török Nurol már a munkálatok 70 százalékával elkészült, és tartja a határidőket. A gond csupán az, hogy egyik irányban sem lesz folytatása még egy jó ideig.
Igencsak merész kijelentést tett Sorin Grindeanu közlekedési miniszter: szerinte lehetséges, hogy akár évi 150 kilométernyi autópálya is épüljön Romániában.
Mint ismert, a Borstól Brassóig tervezett észak-erdélyi autópálya kivitelezési munkálatait pályáztatás nélkül ítélték oda az amerikai Bechtel cégnek a 2000-es évek elején, amit sokan a román NATO-csatlakozás „árának” minősítenek. A Bechtel azonban a Gyalu és Aranyosgyéres közötti, Kolozsvárt elkerülő szakasz megépítése után távozott, azóta pedig szakaszokra bontva próbálják megépíttetni a sztrádát a román hatóságok, ám számos szakasz esetében már többször is fel kellett bontani a szerződést a kijelölt győztessel, és új pályázatot kellett kiírni. Az eredeti tervek szerint a teljes, 450 kilométeresre megálmodott sztrádának már 2012-re el kellett volna készülnie.
Nyílt levélben kérték a román kormányt az Északnyugati Fejlesztési Régióhoz tartozó megyék tanácselnökei hétfőn, hogy támogassa az észak-erdélyi autópálya befejezését.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!