Ahogy a csövön kifér. A Rompetrol a román állam által kivetett, jelentős összegű szolidaritási adó miatt indított pert
Fotó: Bálint Eszter
Beperelte a román államot a bíróságon a Rompetrol kőolajipari vállalat.
2024. április 30., 10:592024. április 30., 10:59
A Rompetrol Rafinare SA a 2022-ben bevezetett szolidaritási adó miatt nyújtott be keresetét– írta az economica.net.
A magas energiaárak kezelésére vonatkozó 186/2022-es sürgősségi rendelet elfogadását követően
– idézi az economica.net a vállalat 2023-as jelentését az MTI szerint.
A cég a többletteher miatt kifogással élt az adóhatóságnál (ANAF), amely elutasította azt. Ezt követően nyújtotta be a bírósági keresetet a kazah tulajdonban levő Rompetrol Rafinare.
A cég arra hivatkozva kéri felmentését a szolidaritási adó befizetése alól, hogy 2018 és 2021 között folyamatosan veszteséges volt, összesen 705 millió dollár veszteséget számolt el.
A 2022-es évet 90 millió dollár adózás utáni nyereséggel zárta a vállalat, miközben 128 millió dollár szolidaritási adót fizetett, a bevételei pedig 35 millió dollárral csökkentek a bukaresti kormány által az adott év július 1-től bevezetett üzemanyagár-csökkentési intézkedése miatt.
A Rompetrol Rafinare a kazah KazMunayGas International cégcsoport tagja, két kőolajfinomítót működtet Romániában. A csoport tagja a legnagyobb romániai üzemanyagforgalmazók közé tartozó Rompetrol Downstream is.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!