Fotó: Pixabay
A kormány elfogadta az elektronikus áfabevallás rendszerének (e-TVA) bevezetéséről szóló törvényt módosító sürgősségi rendeletet – számolt be a kabinet pénteki ülése utáni sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
2024. június 28., 16:322024. június 28., 16:32
2024. június 28., 16:482024. június 28., 16:48
Marcel Boloş elmondta, hogy a jogszabály szerint a következő hat hónapban, 2025. január elsejéig az adóalanyok nem kapnak adateltérési figyelmeztetéseket és nem is kell megindokolniuk az adateltéréseket – számolt be az Agerpres.
A sürgősségi rendelet előírja az e-TVA rendszer bevezetését felügyelő bizottság létrehozását is. A pénzügyminisztérium, az adóhatóság és a vállalkozói érdekképviselet képviselőiből álló testület javaslatokat tehet a rendszer javítására – részletezte Boloş.
Közölte azt is, hogy a rendelet szerint 5 napról 20 napra nőtt az előzetesen kitöltött áfavallásban szereplő adatok és információk érvényesítési időszaka. További változás, hogy a pénteken elfogadott jogszabállyal csökkentették a törvény előírásainak megsértéséért kiszabható bírságokat – mondta el a pénzügyminiszter.
Emlékeztetett arra, hogy az áfa (TVA) a költségvetés legfontosabb adóbevétele, amelyből az állam a közszolgáltatások összes kategóriáját finanszírozza, az oktatástól az egészségügyön át a nyugdíjakig. Megjegyezte, hogy az áfa befizetése nem jelent plusz kiadást a romániai vállalatok számára, mert semleges adó, és 'mint ilyen, nem befolyásolja a vállalatok működési költségeit'.
Boloş hangsúlyozta, hogy e-TVA rendszer bevezetésére mindenképp szükség van.
– jelentette ki. Szerinte az e-TVA rendszer bevezetésével segít az áfabevételek fokozatos évenkénti növelésében, amit az országos helyreállítási terv is előír.
A pénzügyminiszter beszélt arról is, hogy ezt a rendszert több európai ország bevezette már, és azóta nőttek az áfabevetéleik. Példaként Olaszországot, Spanyolországot és Portugáliát emlegette. Megemlítette, hogy Románia jelenleg 35,7 százalékkal az utolsó helyen áll az Európai Unióban az áfa-begyűjtés hatékonyságának tekintetében.
Marcel Ciolacu bejelentette, hogy pénteki ülésén a kormány elemezni fogja az elektronikus számlákkal, az elektronikus szállítmánykövető rendszerrel (e-Transport) és az elektronikus áfa-bevallási rendszerrel (e-TVA) kapcsolatos törvénymódosításokat.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
szóljon hozzá!