Fotó: Pixabay
A kormány elfogadta az elektronikus áfabevallás rendszerének (e-TVA) bevezetéséről szóló törvényt módosító sürgősségi rendeletet – számolt be a kabinet pénteki ülése utáni sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
2024. június 28., 16:322024. június 28., 16:32
2024. június 28., 16:482024. június 28., 16:48
Marcel Boloş elmondta, hogy a jogszabály szerint a következő hat hónapban, 2025. január elsejéig az adóalanyok nem kapnak adateltérési figyelmeztetéseket és nem is kell megindokolniuk az adateltéréseket – számolt be az Agerpres.
A sürgősségi rendelet előírja az e-TVA rendszer bevezetését felügyelő bizottság létrehozását is. A pénzügyminisztérium, az adóhatóság és a vállalkozói érdekképviselet képviselőiből álló testület javaslatokat tehet a rendszer javítására – részletezte Boloş.
Közölte azt is, hogy a rendelet szerint 5 napról 20 napra nőtt az előzetesen kitöltött áfavallásban szereplő adatok és információk érvényesítési időszaka. További változás, hogy a pénteken elfogadott jogszabállyal csökkentették a törvény előírásainak megsértéséért kiszabható bírságokat – mondta el a pénzügyminiszter.
Emlékeztetett arra, hogy az áfa (TVA) a költségvetés legfontosabb adóbevétele, amelyből az állam a közszolgáltatások összes kategóriáját finanszírozza, az oktatástól az egészségügyön át a nyugdíjakig. Megjegyezte, hogy az áfa befizetése nem jelent plusz kiadást a romániai vállalatok számára, mert semleges adó, és 'mint ilyen, nem befolyásolja a vállalatok működési költségeit'.
Boloş hangsúlyozta, hogy e-TVA rendszer bevezetésére mindenképp szükség van.
– jelentette ki. Szerinte az e-TVA rendszer bevezetésével segít az áfabevételek fokozatos évenkénti növelésében, amit az országos helyreállítási terv is előír.
A pénzügyminiszter beszélt arról is, hogy ezt a rendszert több európai ország bevezette már, és azóta nőttek az áfabevetéleik. Példaként Olaszországot, Spanyolországot és Portugáliát emlegette. Megemlítette, hogy Románia jelenleg 35,7 százalékkal az utolsó helyen áll az Európai Unióban az áfa-begyűjtés hatékonyságának tekintetében.
Marcel Ciolacu bejelentette, hogy pénteki ülésén a kormány elemezni fogja az elektronikus számlákkal, az elektronikus szállítmánykövető rendszerrel (e-Transport) és az elektronikus áfa-bevallási rendszerrel (e-TVA) kapcsolatos törvénymódosításokat.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!