Fotó: Pixabay.com
Románia felkészült a fagyos időszakokra, a fölgáztározókban elegendő mennyiségű gáz van – igyekezett megnyugtatni a lakosságot Sebastian Burduja energiaügyi miniszter annak kapcsán, hogy az előrejelzések szerint jövő héttől beköszönt az igazi tél. Miközben számottevő mértékben csökkent a kontinensre irányuló orosz gázimport, a téli szezon kezdete óta folyamatosan csökken az európai piacokon a gáz ára.
2024. január 04., 19:052024. január 04., 19:05
„Jön a fagy, de mi készen állunk. Gáztározóink 82,93 százalékos szinten vannak, a különbség a tavalyi év azonos időszakához képest több mint 176 millió köbméter. A tél eddigi alakulása alapján, de még zordabb körülmények között is, havonta legfeljebb 1-2 fagyos vagy hóviharos időszakkal, csak román gázzal fogjuk átvészelni a telet, abból, ami a tározókban van, és abból, amit kitermelünk (ma napi több mint 26 millió köbmétert termeltünk ki, a fogyasztás – ma – 40,6 millió köbméter)” – derült ki Sebastian Burduja Facebook-bejegyzéséből.
Az energiaügyi miniszter szerint
„És az energiarendszer mai helyzetében 5329 MW alacsony fogyasztás mellett villamosenergia-exportőrök voltunk” – tette hozzá. Burduja megjegyezte, hogy 2024-ben és az azt követő években további több ezer MW-os villamosenergia-termelő kapacitásokat helyeznek üzembe. Hozzátette, 2027-től a Neptun mélységi peremvidékről is érkezik a gáz, „ami Romániát Európa első számú termelőjévé teszi, és gyakorlatilag megduplázza a nemzeti földgáztermelést”.
Jelentős, több mint 40 milliárd eurós hatása lesz a Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzatán található Neptun Deep földgázmező kitermelésének az ország gazdaságára – derült ki egy szakértői elemzésből.
„Mindezek a beruházások jobban fizetett munkahelyeket és alacsonyabb számlákat hoznak minden romániai számára. Ez tehát jó hír az év elején a romániai energiahelyzet számára. Már csak az van hátra, hogy ez egész évben így maradjon, a hazai fogyasztásra szánt energiával és jó energiával, hogy minden projektünket befejezzük” – zárta bejegyzését a miniszter.
A Gas Infrastructure Europe adatai szerint az EU-ban a gáztározók jelenleg 86,29 százalékos telítettségi állapotban vannak, és rekordmennyiség, 983,25 TWh van a tározókban. Romániában is nagyon jól állunk a gázkészletekkel, 82,93 százalékos telítettséggel, 28,08 TWh-val.
November óta, amikor a készletek közel voltak a maximális szintjükhöz,
Összehasonlításképpen: tavaly ugyanebben az időpontban, miután rendkívüli tárolási intézkedéseket is hoztak, az EU-ban 83,43 százalékban, Romániában pedig 79,35 százalékban voltak tele a tározók. 2022. január 3-án, mielőtt Oroszország megszállta volna Ukrajnát, és mielőtt az energiaválság elérte volna legsúlyosabb mértékét, az EU-ban 53,67 százalékos, Romániában pedig -52,56 százalékos szinten álltak a gáztározók.
Orosz gáz nélkül is alacsonyabbak az árak
Mindezt csökkenő orosz gázimport mellett: az ukrajnai háború előtt Oroszország évente 155 milliárd köbméter gázt exportált Európába. Ez 2022-re mintegy 60 milliárd köbméterre csökkent, 2023-ra pedig az előző évhez képest a felére, 28,3 milliárd köbméterre.
Az amszterdami TTF gáztőzsde adatai szerint, ahol az európai referenciaárakat meghatározzák, a februári szállításra szóló határidős ügyletek 30-31 euró/MWh-os szintet értek el, ami a 2022 januárja és a súlyos energiaválság kezdete előtti szint. 2023. október elején 37-38 euró/MWh volt az ár
Tavaly ugyanebben az időpontban 82 euró/MWh volt az ár.
A gyakorlatban az árak csaknem 90 százalékkal alacsonyabbak a 2022. augusztusában, az orosz invázió miatti energiaválság idején mért rekordmagas árakhoz képest, amelyek elérték a 300 euró/MWh-s szintet is.
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!