Kedden is drágult az üzemanyag, felvételünk egy kőolajipari társaság kolozsvári töltőállomásának friss árait tükrözi
Fotó: Rostás Magor
Jelentősen drágul a benzin és a gázolaj augusztus 1-jétől, amikor az üzemanyagok jövedéki adója és az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke egyaránt emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán. Az áremelés mindenkit érinteni fog, hiszen nem csak egy tank üzemanyagért kell majd többet lepengetni, hanem drágul a tömegközlekedés, és végsősoron az üzemanyagok drágulása visszaköszön majd valamennyi termék és szolgáltatás árában. Gyors számítás szerint az üzemanyagok literenkénti ára 8 lejhez közelít majd.
2025. július 08., 17:052025. július 08., 17:05
Történik mindez olyan körülmények között, hogy a Krónika által megfigyelt nagyváradi Petrom-töltőállomásnál kedden egy liter standard benzinért 7,08 lejt, egy liter gázolajért 7,40 lejt kellett fizetni. Ez is drágulást jelentett ugyanakkor az előző naphoz mérten: miközben a benzin ára a hétfői szinten maradt, a gázolaj ára literenként 4 banival emelkedett. Ez volt amúgy az első áremelés júliusban. Legutóbb július 2-án változtak az üzemanyagárak, akkor a benziné 5 banival csökkent, míg a gázolajé változatlan maradt.
Lehet ugyanakkor olcsóbban is tankolni a Petrom kútjaihoz képest. Kedden az ármonitor szerint mind a standard benzin, mind a gázolaj egy radnóti (Maros megye) Petrolium töltőállomásnál volt a legolcsóbb: előbbi literenkénti ára 6,88 lej, utóbbié 7,16 lej volt.
Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti:
Összességében véve a Peco-online legfrissebb statisztikai adatai szerint
A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 3,9 százalékkal emelkedett, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 14 lejjel drágább, mint 30 nappal ezelőtt.
Hétfőn újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt a júniusban.
És miután a Bolojan-kormány úgy döntött, hogy augusztus 1-jétől 10 százalékkal emeli az alkohol, a dohányáru és az üzemanyagok jövedéki adóját, valamint az áfát 19 százalékról 21 százalékra növeli, teljesen egyértelmű, hogy már a jövő hónap első napján, vagyis kevesebb mint egy hónap múlva jelentős drágulásnak leszünk elszenvedői.
Az autóval közlekedők érzik meg majd elsőként az üzemanyagárak emelkedését
Fotó: Rostás Magor
Szakemberek gyors számításai szerint a gázolaj literenként 7,8 lejbe kerül majd augusztus 1-jétől, vagyis az ára mintegy 40 banival fog emelkedni – írja az e-nergia.ro. A benzin esetében 7,53 lejes literenkénti árra számíthatunk, ami 43 banis drágulást feltételez.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ezek a számítások a jelenlegi piaci árakon alapulnak, de előfordulhat, hogy augusztus elején egészen más pillanatnyi üzemanyagárhoz adódik majd hozzá a nagyobb jövedéki adó és az áfa. Hiszen az üzemanyagok árának alakulását nagyban meghatározza az árfolyam alakulása, mint ahogy az is, hogy mi történik a világpiacon.
Ami a pillanatnyi állást illeti, kedden délelőtt a kőolajárak csökkentek, miután az előző ülésszakban közel 2 százalékkal emelkedtek, miközben a befektetők az amerikai vámokkal kapcsolatos új fejleményeket és az OPEC+ augusztusi termelésének vártnál nagyobb mértékű emelkedését értékelték – írta a Reutersre hivatkozva az Economedia.ro gazdasági portál. Szombaton ugyanis a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei, az OPEC+ néven ismert csoport megállapodott abban, hogy augusztusban napi 548 000 hordóval növelik a kitermelést, ami meghaladja az elmúlt három hónapban elért napi 411 000 hordós emelést.
A döntéssel a csoport által elfogadott napi 2,2 millió hordós önkéntes csökkentés szinte teljes egészében megszűnik. Öt, az ügyet ismerő forrás szerint, a csoport várhatóan napi 550 000 hordó körüli emelést hagy jóvá szeptemberre, amikor augusztus 3-án összeül, ami eltörölné az összes csökkentést. A tényleges termelésnövelés azonban eddig alacsonyabb volt a bejelentett szinteknél, és a kínálat nagy része Szaúd-Arábiából érkezett – mondták elemzők.
A fuvarozók literenként 20 banit visszakaphatnak a gázolaj jövedéki adójából
Ilie Bolojan miniszterelnök bejelentése szerint augusztus 1-jétől a gázolaj jövedéki adójának 10 százalékos emelésével egy részleges visszatérítési rendszer lép életbe a fuvarozó cégek számára. „Az üzemanyagok, a gázolaj esetében lesz egy olyan rendszer, amely részben visszatéríti ezt az emelést a romániai fuvarozó cégeknek, hogy ezt a sokkot valamelyest enyhíteni lehessen” – idézte Bolojan szavait a bukaresti sajtó. A Traficmedia.ro szerint a fuvarozók literenként körülbelül 20 banit kaphatnak vissza a gázolajra kivetett jövedéki adóból.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
szóljon hozzá!