Nagyváradon az egyik legolcsóbb a valamennyi járat használatára feljogosító bérlet
Fotó: Nagyváradi önkormányzat
A romániai városok közül Temesváron és Brassóban a legdrágább a helyi tömegközlekedési vállalat által megszabott vonaljegy ára, 4 lej, miközben Konstancán, Jászvásáron, Ploieşti-en és Galacon a legolcsóbb, 2,5 lej – derül ki a Picodi.com elemzéséből.
2023. március 20., 12:272023. március 20., 12:27
2023. március 20., 14:052023. március 20., 14:05
Ami a havi bérleteket illeti, a kolozsvári és a bukaresti polgároknak kell a legmagasabb árat fizetniük, 177, illetve 140 lejt. A legolcsóbb havi bérlet Nagyváradon és Brassóban található (80 lej).
A Picodi.com elemzői a világ 45 városában ellenőrizték a tömegközlekedés díjait, és összehasonlították ezeket a költségeket a helyi átlagbérekkel. A tanulmányban közelebbről megvizsgálták az egyszeri jegyárakat, valamint a havi bérleteket, amelyek korlátlan utazást tesznek lehetővé a városon belül.
A Picodi rangsorában szereplő többi város közül Londonban (4,85 euró), Zürichben (4,44 euró) és Oslóban (3,65 euró) a legdrágábbak az egyszeri utazásra feljogosító jegyek. A havi bérletekért viszont Londonban (253 euró), Melbourne-ben (178 euró) és Dublinban (155 euró) fizetik a legmagasabb árat a polgárok. Összehasonlításképpen egy havi bérlet Bukarestben mindössze 31 euróba kerül.
Az Economedia.ro gazdasági szakportál által szemlézett rangsor szerint
ahol a város összes tömegközlekedési eszközének havi használatára feljogosító bérlet az átlagfizetés 14,3 százalékába kerül. A második és harmadik helyen a költségek tekintetében Isztambul és London osztozik (7,5, illetve 7,4 százalék).
Bukarest ebben a rangsorban valahol a középmezőnyben helyezkedik el – egy 30 napos bérlet 140 lejbe kerül, ami a bukaresti nettó átlagfizetés mindössze 3 százaléka. Ez hasonló a stockholmi, athéni (egyenként 3 százalék) és párizsi (3,1 százalék) árakhoz.
A Picodi tanulmánya a helyi tömegközlekedési szolgáltatók által 2023 márciusától kínált egyszeri jegyek és havi bérletek árain alapult. Mint írták, a nettó átlagfizetéseket a Numbeo.com oldalról vették figyelembe, a valutaátváltáshoz a Google Finance 2023 februárjára vonatkozó átlagos árfolyamadatait használták.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!