Fotó: Bnr.ro
Bár a bukaresti kormány váltig cáfolja, hogy a polgárokat negatívan érintenék a 2024. január elsejétől életbe lépő adóügyi intézkedések, a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentésében megkongatta a vészharangot: az adóügyi intézkedések növelni fogják az inflációt, vagyis a büdzséfoltozás árát a lakosság fizeti meg a magasabb árak révén. A jegybank ugyanakkor bizonytalanságokra és az inflációs kilátásokat érintő jelentős kockázatokra is ráirányítja a figyelmet.
2023. november 09., 17:422023. november 09., 17:42
A bukaresti központi pénzintézet november 8-ai ülésén felülvizsgálta és jóváhagyta az inflációs jelentés 2023. novemberi kiadását, amely a legfrissebb rendelkezésre álló adatokat és információkat tartalmazza. „Az aktualizált előrejelzés újra megerősíti az éves inflációs ráta további csökkenésének kilátását a következő két évben, bár 2024 első felében a korábban előre jelzettnél magasabb pályán, de a következő negyedévekben már alacsonyabb szinten. Így az éves inflációs ráta a jövő év elején – az adóemelések és az új adók, illetékek hatására – várhatóan emelkedik, a következő negyedévekben fokozatosan csökken, majd 2025-ben felgyorsul a zsugorodás, és az előrejelzési horizont végén a céltartományba esik” – fogalmaz friss jelentésében a BNR.
„Ugyanakkor továbbra is jelentős bizonytalanságok és kockázatok kapcsolódnak a költségvetési politika jövőbeli alakításához is, tekintettel a költségvetési kiadások 2023-as korlátozására irányuló közelmúltbeli lépésekre és a korrekciós csomagnak a következő években történő lehetséges bővítésére, valamint a nyugdíjakra és bérekre vonatkozó új jogszabályok lehetséges hatásaira és a közalkalmazottak esetleges további béremelésére” – figyelmeztet a jegybank.
– mutatnak rá. „Ugyanakkor az európai uniós források felhasználása – különösen az EU Next Generation programja keretében – szigorú célok és mérföldkövek teljesítéséhez kötött. Ez azonban létfontosságú a szükséges strukturális reformok megvalósításához, beleértve az energetikai átmenetet, de ahhoz is, hogy legalább részben ellensúlyozni lehessen a kínálati oldali sokkok zsugorító hatását, amelyet a nemzetközi gazdasági és pénzügyi feltételek szigorodása is felerősít” – szögezi le a nemzeti bank jelentése.
Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank (BNR) az idei és a jövő évi inflációs előrejelzését is felfelé módosította a legutóbbi prognózisában, amelyben 2023 végére 7,5 százalékos, 2024-re 4,4 százalékos éves pénzromlással számol. A Nemzetközi Valutaalap becslése szerint az inflációs ráta 2024 végére 7 százalékról 4 százalékra csökken, de továbbra is a Román Nemzeti Bank által kitűzött cél felett marad.
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
A kormány egy sor intézkedést készül jóváhagyni a költségvetési kiadások csökkentésére, hogy év végéig tartani tudja a hiánycélt – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!