Fotó: Facebook/Klaus Iohannis
Sikerült megoldást találni az ukrán gabona exportjának kezelésére: olyan engedélyezési rendszert vezetnek be, amely megvédi a román gazdákat a behozatal káros hatásaitól – jelentette be Klaus Iohannis államfő szerdán New Yorkban.
2023. szeptember 21., 10:062023. szeptember 21., 10:06
2023. szeptember 21., 10:102023. szeptember 21., 10:10
Iohannis a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Ursula von der Leyen uniós főbiztossal és Mariya Gabriel bolgár kormányfőhelyettessel folytatott négyoldalú megbeszéléseiről számolt be a sajtónak. Tájékoztatása szerint a találkozón a felek megoldást találtak a világpiacra irányuló ukrán mezőgazdasági termékek romániai tranzitjára és a Romániába való behozatalukra is.
– idézte a román államfőt az Agerpres hírügynökség.
hangsúlyozva: Bukarestnek továbbra is segítenie kell Ukrajnát eljuttatni a termékeit a világpiacra. Hozzátette, hogy a román kormány az ukrán féllel együtt olyan megoldásokat talált erre, amelyekkel az Európai Bizottság is egyetértett.
Meghökkentőnek és igazságtalannak nevezte szerdán Marcin Przydacz államtitkár, a lengyel elnöki hivatal külügyi irodájának főnöke Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az ENSZ 78. ülésszakán elhangzott, az ukrán gabonaexportra vonatkozó szavait.
Előrelépésnek tekinthető fejlemény történt Románia és Ukrajna között az ukrán gabona exportja kapcsán: az értesülések szerint a kijevi kormány elfogadta Bukarest összes követelését a Romániába irányuló ukrán gabona- és olajosmag-export szabályozásáról.
Ukrajna hétfőn panasszal fordult a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amiért három uniós ország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia fenntartotta az ukrán gabonaexport blokádját – közölte a gazdasági minisztérium Kijevben.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!