Fotó: Presidency.ro
Az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitjára létrehozott szolidaritási folyosók nem érintik a román mezőgazdaságot, az országon csak áthaladó termékek nem befolyásolják a hazai piacot – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő.
2024. február 01., 14:112024. február 01., 14:11
A brüsszeli rendkívüli EU-csúcs előtt nyilatkozva Iohannis rámutatott, hogy az EU és Ukrajna közötti szolidaritási folyosókat azért hozták létre, mert Ukrajnának szüksége van erre a segítségre. Ezt Románia támogatni tudja anélkül, hogy ezzel hátrányos helyzetbe hozná a román gazdákat – tette hozzá.
– fogalmazott a román államfő az Agerpres szerint.
Meglátása szerint a román gazdák ugyanazokkal a problémákkal küszködnek, mint francia, német vagy belga társaik. Úgy véli, vannak megoldások az Európa-szerte tiltakozó mezőgazdasági termelők követeléseire, és erről is szó lesz az Európai Tanács ülésén.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában. Közben a romániai piacon folyamatosan csökken a hazai termelésű gabona felvásárlási ára.
Marcel Ciolacu kormányfő péntek este Szatmárnémetiben kijelentette, hogy Románia továbbra is biztosítja az ukrán gabona tranzitját, de nem engedi, hogy a termék az ország területén maradjon. Ezt a mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek viszont cáfolják.
Románia továbbra is a legfontosabb alternatív útvonalat jelenti az ukrán gabona és egyéb termékek exportja számára a Kijev által a Fekete-tengeren kialakított saját folyosó mellett.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
1 hozzászólás